Kysyisin tällaista ajatellen suojelu- ja palvelukoirien toimintaa.
Onko teillä kokemusta koiran kouluttamista metsälle niin, että koira ymmärtää milloin on työtehtävissä ja milloin vapaalla? Esimerkiksi niin, että metsälle mentäessä laitetaan joku tietty panta kaulaan joka koiralle kertoo, että nyt on metsästystilanne. Ilman tätä ko. pantaa kotona koira ottaa rennosti, rauhoittuu ja on vapaalla kotikoirana. Toki esimerkiksi suomen pystykorvassa on omat rotupiirteet niin kotona kuin metsällä mutta metsästyksen ulkopuolella olisi mukavaa saada kotiin hyvä koti koira.
Minusta, on koiran tehtävä pelastaa, metsästää, opastaa tai kiertää näyttelykehiä, niin kaiken a ja o on perus hallittavuus, laumajohtajuus ja yleisten pelisääntöjen selväksi tekeminen.
Ajatuksia näistä asioista?
Metsästyskoiran koulutuksesta
5
282
Vastaukset
- Ajuri is the top
hmm.. Kysymys on aika hankala ja vastaus vielä hankalampi!
Itselläni on ollut vain "täysiverisiä" metsästys koiria, ja niiden kanssa on kyllä aina mennyt niin että metsään kun mennään niin riistavietti nousee kyllä pintaan.
Mutta oli meillä kerran s-ajokoira joka oli kotosalla irti ja pysyi pihassa mutta kun pistettiiin tutkapanta kaulaan niin oli unelma metsällä.. En usko että se siis on mahdottomuus..? Mutta tsemppiä! - ajokki....
Itelläni suomenajokoira, metsään mentäessä koiraa ei kiinnosta muu kuin jänikset, ei tarvi pantoja, vaikka kotona lähdettäessä tosin tutkapannan laitto kaulaan kyllä kertoo koiralle, minne ollaan menossa.
Tosin olen kouluttanu koirani niin, että keskustassa lenkillä ollessamme se ei reagoi jäniksiin milläänlailla.
Olen kyllä kouluttanut koirani, joten lenkillä se ei vedä ja kotona on rauhallinen. Mutta kyllä se olisi onnetyon ilman metsästystä. :) onneksi alkaakin joululoma ja metsästämään mahdollisimman paljon. - tiedon haluinen
Hei ajokki... millä menetelmillä olet saanut koirasi kaupunki oloissa olemaan noteeraamatta jäniksiin?
Mutta kuulostaa siltä, että tietystä asiasta, kuten tutkapanta, on hyötyä opastamaan koiraa sen suhteen mitä tehdään ja mikä on homman nimi.
Kyse ei ole siis siitä, etteikö koira pääsisi metsälle vaan siitä miten kotielämä sujuu metsästyskoiran kanssa. Kuitenkin vuodessa on enemmän niitä normaaleja arkipäiviä kuin metsästysretkiä ja tahdon koiran olevan sosiaalinen, yhteiskuntakelpoinen ja mukava lenkki ja telkun katselu kaveri. - Susiuros
Minulla on kokemusta seisojista eli lintukoirista jotka ovat kyllä kiinnostuneita muustakin riistasta. Ei näille tarvitse erikseen sanoa että nyt ollaan vapaalla ja nyt "töissä" metsällä. Kotona seisoja ottaa rennosti, röhnöttää jaloissani tv:n edessä ja pieree. Muuttuu kuin sormia napsauttamalla kun haen haulikon asekaapista ja vedän metsäkampetta niskaan. Sama varmasti koskee suurinta osaa metsästyskoirista.
- ajokki...
Kylä se koira oppii olla piittaamatta kaupungissa jäniksistä, aina kun jänis juoksee koiran näköetäisyydellä niin kieltää, jos se rupeaa kiskomaan ja vinkumaan, pitkän harjoittelun tuloksena koirani oppi. Kyllä se saattaa vilkaista jänistä, mutta tietää, että kylällä ei ajeta, ainoastaan metässä, mainittakoon, että kyseinen koira on vahva viettinen ja metässä itsenäinen, koiralle on kuitenkin tullut ikää jo 7v ja ensinmäinen kausi kun koiran on saanut huudettua pois metältä, olisi pitänyt opettaa jo pennusta tulemaan pillillä... :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425841Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714585Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564131SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913725Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613255SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502433Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352339Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422079En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131199