Tassut kylmää!

wipukkaa kylmää

Omistan whippetin, jonka tassut kylmää niin paljon että joutuu aamullakin käymään kaksi kertaa pihalla, jotta saa tarpeensa tehtyä. Lenkillä käymisestä ei tule kovemmilla pakkasilla yhtään mitään, 5-10min päästä alkaa vinkuminen ja tassujen nostelu.

Ostin sellaiset fleecetossut, mutta koira ei tottunut niihin mitenkään - ravisteli heti niin kovasti että lensivät pois jaloista. Olen miettinyt sellaisten pitempien tossujen ostamista, mutta ne maksavat yli 100€!

Miten te muut pärjäilette talvisin?

2

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wiiuuuhhh!

      Meillä on greyhoundeja.
      Remmilenkit kyllä lyhenee pakkasilla. Kävelyvauhdissa kun kylmä iskee heti. Sensijaan metsälenkkejä tehdään yli -20:n kylmyydessäkin: haalari ja mantteli päälle ja menoksi. Ilman tossuja. Juoksu ja leikki vapaana pitää varpaat lämpiminä. Tossut jalassa häviää pito, eikä juokseminen onnistu.

      Riittävän lämmin vaatetus on tarpeen: kun runko on lämpimänä, varpaatkin tarkenevat paremmin. Fleecehaalari, neule ja mantteli korkealla kauluksella. Emme käytä tossuja.

    • whippettyttö

      Meillä kaks wipukkaa ja tassuja aletaan nosteleen siinä -13ja kylmemmillä pakkasilla. Ollaan kokeiltu kans parit eri tossut ja ite koitettu ponnarilla pistää sukkia jalkaan, mut vaikkeivat nuo niitä revi/ravistele, niin ne vaan tippuu jalasta. osa jo rappukäytävään, osa sitten viimestään ekan 50metrin kävelyn aikana. Wippetin jalat vissiin niin rimpulat, etteivät oikein pysy jalassa. Käydään siis pakkasilla pelkät pisulenkit ja ootellaan lämpösempiä säitä, että pääsee lenkille juoksemaankin. Tuo toinen koira pärjää vähän paremmin -15asti voi mennä vähän pidempiäkin lenkkejä, ja vapaaks oon päästänyt, kun osaa mennä yksin nätisti jolkotellen. kaksistaan en päästä juokseen noita yli -10pakkasilla, koska juoksisivat kilpaa ja keuhkot ei tykkää hyvää pakkasella juoksemisesta..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1127
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe