Meidän 5kk vanha poika oli viime viikolla neuvolassa rokotuksilla ja mitattavana.
Poika (s. 1.3) oli 68 cm pitkä ja painoi 8170g. Py oli 44cm.
Miten isoja teidän 5 kuiset ovat olleet?
Th sanoi, että pituuskasvu menee keskikäyrällä, mutta paino keskikäyrän alapuolella...
Määräsi sitten pojan syömään 2 x lihasosetta päivässä ja 1 x hedelmäsosetta. Päälle vielä vellit ja maidot.
Miten teidän vauvat syö?
T: äiti & poika
5-kuisten mittoja
5
526
Vastaukset
- Minttu
Ompas ollu jännät ohjeet terkkarilla... Meillä poju täyttää ens viikolla 5kk eli viime neuvolakäynti oli 4kk:n iässä ja sillon oli 65cm pitkä ja paino 6,9kg. Hän on ollut koko ajan keskikäyrällä pituuden suhteen, mut paino ollu välillä vähän alapuolella, mut silmähän sen näkee miten lapsi on kasvanut ja siihen vaikuttaa moni muukin asia... Siis meillä poika on ollut koko ajan terve ja hyvin jäntevä ja lihaksikaskin, ei mikään pullukka, mut sopusuhtanen. Ja terkkari on aina sanonut et on hyvän näköinen lapsi...siin nimenomaan kropaltaan...vaikka onhan se muutenkin söpö :) heh... Mut kyllä meillä on alotettu kiinteet 3kk ikäisenä kun maitoo meni niin paljon...syö hyvin soseita ja velliä ja nyt kun tulee toi 5kk täyteen niin ollaan pikkuhiljaa monipuolistamassa ruokavaliota, esim.puurot voi aloittaa ja velleistä rueta antamaan kauravelliä jne. Mut tosiaan ei niitä käyriä tarvii aina niin tuijottaa kun maalaisjärkee saa käyttää! Mä luulen ettei meidän poika oo ton painavampi kuin teilläkään kun mennään ens viikolla neuvolaan. Muuten rokotuksista sen verran, et ne on ihania päiviä vaikka se piikki sattuu varmaan enemmän äitiin kun lapseen, mut sit ainakin meillä nukutaan paljon paremmin sinä päivänä... :) Yleensä on itkunen ja kuume nousee niin annetaan panadolia niin sen vaikutuksestakin sitten nukkuu paremmin.
- emma
meidän poika oli 66.2cm ja 6985g. vauvamme sai pelkkää äidinmaitoa. jokainen vauva kasvaa omalla tavallaan eikä yli 8kg painava ja 68cm pitkä vauva kuulosta kovin laihalta tai pieneltä. kunhan vauva kasvaa tasaisesti. meidän poika on ollut aina pieni eikä se ole neuvolan tätiä haitannut. mielestäni sinun ei tarvitse murehtia vauvasi kasvusta. varsinkin jos imetät niin äidinmaito on hyvää ruokaa 5kk vanhalle.
- tarja
oli 8,370kg ja 68,5cm,eikä ole muita kommentteja tullut kuin että terve tyttö,hänen syntymäpainokin oli 4,500kg,eli siinä mielessä kasvu ollut tasaista.
- Tosipienen tytön äiti
Viisikuukautisesta vauvastako oli kysymys!? Mulla on neuvolakortti tässä edessäni ja tyttäreni oli 65 cm, painoi 6kg 460gr ja päänympärys 42,2cm. Tutteli-lapsi. En ole imettänyt ollenkaan. Neuvolassa sanottiin, että paino on matala, mutta nousee tasaisesti, joten ei tarvitse olla huolissaan. Nyt tyttö on kahdeksankuinen ja paino 7 ja puoli kiloa, pituus 71 cm. Terve ja normaalisti, iänmukaisesti kehittynyt muuten. Olemme pieniä, sekä minä että mieheni. Tytön syntymäpaino oli 3kg 700 gr ja pituus 50 cm.
- Locos
Paino 9880
Pituus 72
Py 45.5
Hyvin näyttää ruoka kelpaavan....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431347
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39936Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad36671- 14610
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26588- 25565
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17563Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17533