Mitä varten te siellä olette?
Kyselen tätä siksi, sillä en ole koko aikana mitä siellä olen ollut saanut yhtääkään viestiä keneltäkään ilman, että olisin itse laittanut viestiä ensin. Tuntuu, ettei ketään kiinnosta jutella, mutta silti profiilitekstit on täynnä "oon tosi kiva, laita viestiä!"-tyylisiä juttuja.
Oon yrittänyt olla oma-aloitteinen viestien suhteen, mutta silloinkin alle puolet vastaa ja ehkä tuurilla yhden kanssa juttua syntyy enemmänkin kuin muutaman viestin verran, mutta sekin lopahtaa sitten jonkun ajan päästä. Mitä kavereiden ,jotka myös ovat qruiserissa (ei niitä ole kuin viisi, mutta kuitenkin) kanssa olen jutellut ovat he sanoneet samaa. Mitä järkeä siellä on olla, jos ei halua tutustua kehenkään, voisiko joku valaista joka tätä harrastaa?
Kyselen tätä siksi, sillä en ole koko aikana mitä siellä olen ollut saanut yhtääkään viestiä keneltäkään ilman, että olisin itse laittanut viestiä ensin. Tuntuu, ettei ketään kiinnosta jutella, mutta silti profiilitekstit on täynnä "oon tosi kiva, laita viestiä!"-tyylisiä juttuja.
Oon yrittänyt olla oma-aloitteinen viestien suhteen, mutta silloinkin alle puolet vastaa ja ehkä tuurilla yhden kanssa juttua syntyy enemmänkin kuin muutaman viestin verran, mutta sekin lopahtaa sitten jonkun ajan päästä. Mitä kavereiden ,jotka myös ovat qruiserissa (ei niitä ole kuin viisi, mutta kuitenkin) kanssa olen jutellut ovat he sanoneet samaa. Mitä järkeä siellä on olla, jos ei halua tutustua kehenkään, voisiko joku valaista joka tätä harrastaa?
Vastaukset 33
Vanhimmat
Kyllähän se on ihan normaalia, että viestittely lopahtaa jos ei molemmin puolin ala kolahtaan. Joskus joidenkin kanssa on jäänyt viestittelemään pidempään, sitten yleensä on jo tavattukin. Tyttöystävänikin löysin sieltä. :)
Sehän se vaikeata onkin: tietää mitä ns.jonottajien(ovat siellä tuntikaupalla)
päässä liikkuu. Ehkä he odottavat jotain unelmien prinsessaa.
Eniten ihmettelen niitä,jotka ei vastaa vaikka laittaisi ihan asiallisen viestin ts.
ei mitään ehdotuksia.Itse olen iloinen jokaisesta huomionosoituksesta...
paitsi niistä parista,jotka oletti että olisin heti parin viestin jälkeen valmis
seurusteleen.
Totta se on ettei järkeä siellä roikkua jos ei halua kehenkään tutustua.
Vai onko niin,että aloitteen teko on yhtä vaikeaa kuin livenä?
Olen myös huomannut pari feikkiä, tosin en suomalaista.
J a olen ottanut sen periaatteen että huomioin vain kuvalliset ilmot.
Ehkä ne jonottajat chattailee jonkun toisen kanssa? Ja ehkä periaatteet voi joskus tulla sen eteen, löytääkö mukavan ihmisen vai ei. Voihan sitä kuvaa pyytää lähetämään viestin mukana, jos se on sulle tärkeää heti alussa? Ei mullakaan ole kuvaa esillä, kun asun pikkupaikkakunnalla ja töissä opettajana, mutta lähetän sen kyllä jos joku pyytää. Ja olen löytänyt Qruiserin kautta ihanan naisen. :)
Aika ankean näköset ne sivut ois,jos kukaa ei laittais sinne kuvia,
olen saanut mm. selityksen,että ei laiteta kuvaa sen takia,että miehet käy niitä katsomassa. voi elämä, sillä periaatteella ei vois ees ulos lähtee; siellähän on
miehiä jotka katsoo meitäkin! Kyllä se vaan on nykyaikaa että laitetaa
kuva ja ei kai pikkupaikan opettajaa tunnista kukaan,jos ei niillä sivuilla käy.
ja jos käy niin sitten on samassa veneessä.
onhan q myös yhteisö eikä vain "seuranhakupalsta". Siellä on paljon muutakin. Itse tykkään lukea blogeja ja kirjoituksia yleensäkin. Olen myös rekisteröitynyt suomi 24: seen mutta en hae sieltä seuraa. Aika moneen paikkaan pitää rekisteröityä vain halutakseen lukea tai kommentoida tekstejä tai itse kirjoittaa. Eiköhän ne jotka hakevat seuraa laita omaan profiiliinsa mitä haluavat hakea ym.
Ankeus on katsojan silmässä. ;) Täällä Suomi24:ssä kenelläkään vastaan tulleella bi/lesbonaisella ei ole ollut kuvaa, ja silti täälläkin yhteydenottoja on ollut puolin ja toisin. Ja pitkiä kirjoitteluja ja tapaamisia myös niiden kuvattomien kanssa, jotka on kuvattomuudesta huolimatta ihan oikeita ihmisiä.
kukin tyylillään.
Jotkut on sellaisessa ammatissa, että todella ei mielellään laittele niitä kuvia sinne nettiin. Olipa kyse opettajasta tai ei. Ja vaikka olisi isommalta paikkakunnalta ja opettaja, niin silti ei.
Sama jos olet opettaja (tai vaikkapa sitten pappi) tai joskus haluat opettajaksi, niin ei todellakaan mielellään kuvia esim. Dtm:stä tai Qruiserista. Ja ihan sama se muidenkin asioiden kanssa on, ei tartte liittyä edes mitenkään lesbouteen, mutta jos on töissä sellaisessa ammatissa ja ammattiyhteydessä tai jos on jonkinlaisia vihamiehiä tai kateellisia ihmisiä ympärillä, että ei halua niitä omia asioita reivitellä siellä ja täällä netissä. Eikä tartte olla mistään akateemisestakaan ammatista kyse.
Jos olet kaveria etsimässä, etkä serustelukumppania, niin kannattaa se aina mainita sitten siinä ilmoituksessa, että ei tule puolin ja toisin pettymyksiä.
Pakko vastata tähän viestiin koskien qruiseria ja ammatteja. Jäin miettimään miksei esim. opettaja voisi laittaa kuviaan qruiseriin. Itse mietin myös kuvien laittamista sinne juuri kyseisen ammattini takia. Päädyin kuitenkin laittamaan kuvia koska tulin siihen tulokseen, että tuskimpa qruiserissa olevat ihmiset ovat sen takia siellä, että voisivat käräyttää paikkakuntansa opettajan.
Opettajalla on suuri mahdollisuus ja valta vaikuttaa lasten ja nuorten asenteisiin esim. suvaitsevaisuuten seksuaalivähemmistöjä kohtaan. Mielestäni on surullista jos opettaja ei pysty olemaan avoimesti oma itsensä (esim. olemalla qruiserissa ilman kuvaa tai välttämällä homobaareja) sen vuoksi, että pelkää jäävänsä kiinni omasta seksuaalisesta suuntautumisestaan ja näin ollen pelkää sen vaikuttavan esim. työpaikan saantiin.
Opettajan jos jonkun tulisi elää aidosti omana itsenään ja näin ollen välittää lapsille ja nuorille sekä työkavereilleen erilaisuuden hyväksymistä ja sitä kuinka tärkeää oman hyvinvointinsa kannalta on olla juuri se kuka on.
Jos opettaja (tai joku muu ammattiryhmän edustaja joka joutuu olemaan ns. framilla) pelkää, niin miten maailma koskaan muuttuu parempaan suuntaan?
Mä en laittaisi kuvaani treffi-ilmoitukseen, vaikka olisin heterokin. Mä en halua, että mun oppilaat tietää, että haen seuraa netistä. En halua, että ne lukee millaiseksi määrittelen itseni, se ei vaan kuulu niille, ei edes se, mitä musiikkia kuuntelen tai mitä harrastan saati se, millaista ihmistä haen elämääni. Tai ehkä se johtuu vaan siitä, että koen olevani vajavainen ilman kumppania, enkä halua tämän vajavaisuuteni horjuttavan muutenkin hataraa auktoriteetin tunnettani oppilaiden edessä. Voisin kyllä olla vaikka paikallislehden etusivukuvassa tyttöystävän kanssa, se ei horjuttaisi mun opettajuuttani. Yksinäisyys on suurempi häpeä kuin homous? Ei varmaan pitäisi, mutta on.
Yksinkertaisin ja todennäköisin selitys kuvattomuuteen on ettei ilmoituksen tekijä halua kavereidensa tietävän seuranhaustaan Qruiserissa. Aikuinen ihminen haluaa normaalista pitää jotkin asiat omana tietonaan.
Opettajan ammatti ei ole samanlainen ammatti kuin ns. pintaliitojulkkis, taitelija, tanssija tai vaikkapa ministeri.
Vaikka kyseessä olisi ihan hetero, niin opettajan ammatissa joutuu miettimään esimerkiksi, että riehuuko julkisella paikalla kännissä, kulkeeko viinakassit mukana julkisesti, haistatteleeko kovaan ääneen ihmisille ulkona, kuinka tiukaksi laittaa Facebook-asetukset, hyväksyykö Facebookkiin oppilaitansa ja jos ei niin miksi ei, laittaako oman henk.koht.puhelinnumeronsa julkiseksi (saattaapi vapaa-ajalla tulla vaikkapa kello kymmenen aikaan illalla soittoja oppilaiden vanhemmilta tai häirikkösoittoja oppilailta..), omistaako aseita, syyllistyykö rikoksiin tai väkivaltaisuuksiin, onko alaikäisiin suhteita, näpisteleekö, esiintyykö alasti ai kännissä tv-showssa jne. jne.
Tietysti hieman riippuu siitä, että onko opettajana aikuisille, lapsille vai nuorille..Töissä ei kuitenkaan käyttäydytä kuin kotona ja valitettavasti opettaja on opettaja, vaikka olisi vapaa-ajalla kaupassa tai ravintolassa...
Turha tätä tietysti rautalangasta on vääntää, jos ei ymmärrä..
No ehkä ne kaikkoaa kun tajuaa, että sulla on siellä koko kaveripiiri. Kuka nyt haluaa jonkun revohkan silmän alla alkaa tuttavuutta tekemään. Huomaahan sen että ei tarvitse eikä halua mitään jos sivu on täynnä kavereiden jättämiä kommentteja tms.
Yks kerran esiintyi minuna qruiserissa ja seurasin vähän aikaa. Jututin ja sit heitin sellaisen läpän että lähti laakista veks verkoista. Kusipäät pilaa koko jutun.
Sori. Ei minuna kun muuna.
Löysin uskomattoman tyypin sieltä 3vuotta sitten..ollaan reissattu ja biletetty ja luultavasti ei muuten oltais koskaan tavattu.
Tietty oishan se kiva löytää tyttöystävä...vaan siellä on jotenkin haasteellista , tosiaan..
Tuolla toisessa ketjussa joku epäili, että ei olisi 20 buffattavaa , niin mitäs sillä iällä on väljä, jos buffaa...ei se liene kuitenkaan naimisiinmenolupaus tai ees seukkaamislupaus, jos vaikka lähettää horsman takasin ja siinä ees alueellisuuudella o mitään merkitystä.
Ihminen kun rakastuu, niin se voipi muuttaa vaikka mihkä ..
Varmaan osa roikkujista ei osaa kirjautua ulos taikka sitten joskus oli sitä, että kännyyn tuli kaikenmaailman maksujuttuja..ja pätkii yms..vaan selaimestahan se myös on kiinni..
Ja ne maksulliset jäsenethän pystyy sättään keskenään reaaliaikasesti..
noo, mä liityin sinne koska halusin ettii sitä kautta kavereita yms. enpä niitä silleen ole saanu että ketään olisin livenä tavannut, nyt yhtäkkiä oon kyl tutustunut netissä sieltä kahteen ihan "varteenotettavaan" tyyppiin jotka haluaisin myös livenä nähdä.
laitan joskus viestiä, aika usein buffeja ja mulle tulee kans välillä viestiä. vastaan yleensä kaikkiin. mullekin käy kyllä usein noin, että muutaman viestin jälkeen juttelu loppuu. reaaliaikanen juttelu (esim. mesetys) on parempi kun tommoset viestit
Ihan ok mesta, aika oma-alotteinen saa olla. En vaan oikeen muuten siihen perusta, en tykkää kaukosuhteista. Ja tää nimenomaan viitaten omaan kaupunkiini.
Muilla voi ehkä natsata :-) Mä en ainakaan oo löytänyt muuta kuin hyviä juttelukavereita kaikenmaailman asioista. Enkä oikeestaan etsikään sieltä mitään sen kummempaa. Joskus on kiva jutskailla saman kaltaisten ihmisten kanssa, mutta siihen se sit jääkin.
itse en oo tullu vielä täysin kaapista, joten tuo on hyvä keino etsiä ja löytää samanhenkisiä ihmisiä. oon kylläki huomannu kans, ettei juurikaan saa vastakaikua viesteille tms. :/
Lähdin sieltä, kun yleensä, jos vastauksia naislta edes sai, ne oli parin lauseen pituisia, vaikka itse oli kirjoittanut vähän enemmän kuin pari lausetta.
Sitten, kun tapasi jotain kiinnostavia naisia, niin kävi ilmi, että ne ei olleetkaan ihan sitä mitä sanoivat.
Ei sillä. Pari kaveria olen sieltä löytänyt. Mutta ei jaksa siellä roikkua, kun suurin osa siellä vain käy katselemassa muin profiileja.
muiden piti kirjoittamani ja etteivät koskaan ottaneet yhteyttä tai vastanneet, vaikka olivat käyneet profiilia stalkkaamassa useampaan otteeseen.
En oikein tiedä, miksi olen qruiserissa. Olen kai kaikki vuodet odottanut, että siellä rupeaisi jotain tapahtumaan. Tsekkaan sitä tosi harvoin.
"Kyselen tätä siksi, sillä en ole koko aikana mitä siellä olen ollut saanut yhtääkään viestiä keneltäkään ilman, että olisin itse laittanut viestiä ensin. "
Minä saan viestiä nigerialaisilta auervaaroilta, tosin en enää nykyään niiltäkään.
"Mitä järkeä siellä on olla, jos ei halua tutustua kehenkään"
Mitä järkeä on olla jossain lesbobileissä ja lähteä aina yksin kotiin. Mitä järkeä on sanoa itseään lesboksi, jos ei ole neljään vuoteen harrastanut seksiä.
En tiedä. Ehkä mun pitäisi poistaa itseni sieltä.
Tuossapa Catsy on ihan ytimessä :) Vaikkei seksi mitään pakosta tarkoita mutta osoittaa meidän sisäistä animaalista pakkoa kuulua johonkin. Netti ja netin teennäiset kerhot feikkipirkkoineen ja -paavoineen tekee parodiaa koko seksuaalisuuden lokeroitumisesta. Sitten kun menee bileisiin niin sielläkin on samat kujeet ja pintaliitelijät.
Ollaanko liian ronkelia vai liian varovaisia ja jos ollaan niin mistä syystä? Hei mutta viinaa ainakin uskalletaan ottaa :)
Mitä tarkoitat feikkipirkoilla ja -paavoilla? Sori, jos on tyhmä kysymys.
"Ollaanko liian ronkelia vai liian varovaisia ja jos ollaan niin mistä syystä? Hei mutta viinaa ainakin uskalletaan ottaa :)"
Mun arvaus on, että sydän ei ole auki ja sen vuoksi kaikki keskittyykin siihen seksuaalisuuteen, pintaan, mielikuviin, roolin vetämiseen. Rakkaus on kateissa, tipotiessään. Sen tyhjyyden vuoksi on aina haku päällä, aina se puuttuva osanen on mukamas jossain itsen ulkopuolella. Välillä koetaan toivoa, välillä pettymystä. Ei koskaan mitään pysyvää. Koska etsintä kohdistuu aina siihen mikä ei koskaan voi ollakkaan pysyvää.
Ei ole tyhmä kysymys. Feikkailu on jonkinlaista roolipeliä, johon netin näennäinen anonyymisuus kiihottaa. Elävässä elämässä ei ehkä ole tultu kaapista ulos. Tai siten esiintyy vääränä sukupuolena. Ehkä elää muuten tyhjää elämää että haluaa roiskaista roolin välittämättä seurauksista. Yleensä kait teinien tietämättömyyden tai aikuisten henkisen epätasapainoisuuden aiheuttamaa.
Itse lasken feikkailuksi jo senkin että vaihtaa nicciä jokaisessa viestissään. Joku laskee feikkailuksi äärettömän nirsoilun.
Qruiserit, iskurit, matchit yms sekä liian usen jopa tämä S24, on äärettömän vaivalloisia käyttää näiden feikkailijoiden takia.
Hyvä mtikko, jaan toki tuskasi sydämen aukinaisuuden suhteen. Mutta koska kuitenkin ihminen on sosiaalinen eläin niin kaikkien toimien tulisi kannustaa ihmisiä keskinäiseen kanssakäymiseen. Siksi puhuminen rakkaudesta seksin vastakohtana johtaa sen vähäisenkin inhimillisyyden katoamiseen.
Tjaa, minä (joka muuten olen sama kuin Catsy666 * ) pidän feikkailuna nimenomaisesti näitä Nigerian auervaaroja. Toisin sanoen, niillä on yleensä hyvin kauniin naisen tai menestyvän miehen profiili ja ne ottavat yhteyttä englanniksi ja asuvat mukamas USAssa tai Englannissa tai ovat komennuksella Afghanistanissa (tämä on uusin villitys). Englanti on hyvin vaivalloista ottaen huomioon näiden korkean tason. On tietysti muitakin seikkoja, mistä nämä huomaa, kuten että sanovat "välimatka ei ole ongelma". Yleensä tällaiset katkeavat minulla heti alkuunsa, kun näen, mikä tässä on jujuna, mutta juttu menee niin, että niille tulee jokin ongelma, joka vaatii rahan lähettämistä jonnekin ulkomaille, yleensä kai Länsi-Afrikkaan. Olen nähnyt paljastuneiden, yleensä miehien, naamojakin jossain nähtävillä.
*) Aikoinaan täällä yksi kyseli, kuinka lesboilta onnistuu seksi ja joku sanoi, että "kyllä luonto tikanpojan puuhun vetää". Näinhän asia tietysti on. Mutta kun minä olen kierrellyt maailmaa, niin on ainakin Colaptes-suku tuolla Amerikoissa, jotka ovat tikkoja ja ovat kuitenkin pääasiassa maassa. Siksi olen Colaptes.
Paljastettujen feikkiprofiilien nimimerkkejä jakoon, kiitos!
Aloitan ensimmäisellä, joka on "IdaKoo". Pyörii myös täällä Suomi24 (mm. lesbo cafe) samaisella nimimerkillä. Joku säälittävä vanha pappa leikkimässä pikkutyttöä.
Mitä varten siellä olen? Sivuston sisältöön ei päässyt tutustumaan rekisteröitymättä. :)
Sivusto ei kuitenkaan ollut sellainen mitä alunperin olin hakemassa, niin ei huvita olla siellä aktiivinen. Kun kuvatonta ja tekstitöntä profiilia kuitenkin käytiin klikkailemassa, niin laitoin kuvan ja esittelyn siinä toivossa että joku aktiivisempi käyttäjä sen löytäisi, kiinnostuisi ja laittaisi viestiä... Siellä se profiili edelleen on oman onnensa nojassa, mutta pitäisi käydä se poistamassa tai päivittämässä.
Viestejä naisilta: 0
Viestejä miehiltä: 1
Viestiin en vastannut vaikka se ihan fiksu olikin, juuri silloin oli vain jotain muuta kiirettä, ja profiilissa kuitenkin luki että naispuolista kaveria etsin. Vastaamatta jättäminen on tietysti epäkohteliasta sekin, mutta tuntuu silti jotenkin kohteliaammalta kuin suoraan että ei kiinnosta.
Minä siellä aikani olin, kun mulle sitä niin kehuttiin. Poistuin kuitenkin melkein vuosi sitten. Kuulemma siellä pitää olla ite aktiivinen, noo, sitäkin sitten kokeilin. Muutaman viestin jälkeen kuitenkin aina vastapuoli hiljentyi, niin annoin sitten olla ja poistuin. En jaksanu enää. Kukaan ei mua lähestynyt oma-aloitteisesti. Sitä mää vaan ihmettelen, että ensin ollaan mukamas kiinnostuineita kirjottelemaan, mutta koskaan ei kuitenkaan seuraavaa viestiä kuulu?! Tai muutaman viestin jälkeen, jos kerran tai pari vastataankin.
Noh, vertailun vuoksi voin sanoa, että täältä treffeistä olen saanut ystäviä lyhyemmässä ajassa usemman. Mulla on täällä ollut kuvaton profiili ja tapaamisten jälkeenkin yhteydenpito ja tutustuminen on jatkunut, etten mää mitenkään erityisen kauheakaan voi olla. En on ole mitenkään kummallisen näköinen, mutta kuvako sitten lie tuolla qruiserissa pelottanu vastapuolet karkuun vai mikä? Ei mun jututkaan voi niin hirveitä olla, kun kuitenkin tuolta treffeistä ystäviä on elämään tarttunut ja alkututustuminen on kuitenkin perustunut juuri kirjoitteluun. Toisaalta, jos joku jättää kuvan takia muhun tutustumatta, niin se on niitten ongelma, ei mun. Sellasiin en tahdo edes tutustua, jotka liikaa tuijottaa ulkokuoreen.
Oon pohtinut, kokeilisko sitä qruiseria joskus vielä uudestaan, mutta en oo vielä innostunut. Saa nähdä...
Hmmm... Juuri olen jättänyt Qruiserin täsä hiljattain taakse. Hieman kyllästynyt siihen "kytätään, muttei ikinä sanota mitään" -tyyliin, jota moni siellä harrastaa ja käy monia kertoja vain kyttäämässä. Jos ei siis ole oma-aloitteinen, niin saa varmaan odottaa vuosisatoja, että joku uskaltaa laittaa jotain.
Tässä noin pari viikkoa sitten tapasin hyvännäköisen ja mukavan, mutta vittumaisen turkulaisen. Tulimme hyvin juttuun ja tämä nainen laittoi joka päivä viestiä tämän tapaamisen jälkeen. Vaikutti hyvinkin kiinnostuneelta näkemään vielä ja tutustumaan. Kerkesin itsekin jo hieman innostua... KUNNES huomasin hänen puhuvan muille juuri kuin minulle. Ja tuli pettymys.
Mutta kyllä sieltä... ehkä... voi löytyä ihan mukaviakin ihmisiä?
Siis hiukan outoa: miten ihminen voi olla mukava mutta vittumainen samaan aikaan.
ja toiseksi,mistä tiedät mitä hän puhuu muille?
Ja kuka se on joka luulee että seukataan heti jos käydään yksillä treffeillä,
olisitko tehnyt virheen? hei haloo?
Minä olin vuosikausia suhteessa naisen kanssa, joka oli mukava, mutta vittumainen. Jälkimmäistä hän oli yleensä silloin, kun oli ryypännyt ja kipeä.
Meitä on niin monenlaisia. Mä kans kokenu tuollaisen naisen. :D