Koulunkäynti on mennyt kummalliseksi.

Omituista on nykyajan peruskoulun ala-asteen koulunkäynti. Syyslukukausi alkaa myöhään loppukesällä. Keskellä syksyä on kolmen päivän viikonlopun mittainen syysloma, jota edeltävinä kahtena alkuviikon koulupäivänä ei opiskella mitään, vaan lauletaan, leikitään, katsotaan videoita ja ulkoillaan. Syysloman jälkeen on samanlainen yhden päivän mittainen mitäänoppimattomuuspäivä.

Halloweenin tienoilla yksi kokonainen (!) koulupäivä on omistettu halloweenin, tuon jenkkien merkkipäivän, juhlimiselle! Naamiaisia, leikkiä, laulua, videoita, karkin ja herkkujen syömistä...

Joululomaa edeltävät viisi koulupäivää on lyhennetty 2-3-tuntisiksi, eikä silloin koko viikon aikana opiskella mitään kirjoista eikä tule yhtään läksyä, vaan ainoastaan harjoitellaan joulujuhlan ohjelmaa, leikitään ja pelataan.

Jouluna ei jaeta joulutodistuksia, vaan helmikuussa jaetaan välitodistukset. Todistuksissa ei tietenkään ole normaalia numeroarvostelua, vaan sanallinen arviointi, jossa kaikista oppilaista pyritään löytämään vain positiivisia puolia. Joululoma kestää kaksi viikkoa.

Tällainen on syyslukukausi pääkaupunkiseudun peruskoulun ala-asteella. Ei ole mikään ihme, että lapset eivät opi koulussa mitään, kun oppituntien määrä on supistettu minimiin, lomia on joka välissä, joka lomaan valmistaudutaan päiväkausia pelkällä hauskanpidolla eikä todistuksia jaeta. Sitten kun lopputalvesta jaetaan, ne eivät kerro osaamisesta mitään, koska eivät ole numeroilla arvosteltuja.

Aikamoinen ero vanhaan kansakouluun verrattuna. Silloin opiskeltiin tiukasti joka ainoana oppituntina ennen vapaita, eikä vapaapäiviä ollut läheskään niin paljon kuin nykyään. Toisaalta silloin lapset oppivatkin aika paljon.
21523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

poliitikoista, jotka ovat koululaitoksen tuollaiseksi muokanneet. Kiitos, SDP.

Äänestä

Lukuisissa tutkimuksissa on todettu, että suomalaiset koululaiset oppivat selvästi enemmän kuin ikätoverinsa muissa maissa.On siis aika erikoista, että voit noin vain perustelematta väittää, etteivät oppilaat opi mitään.

Koulupäivien määrä on lakisääteinen. Lomien määrä ei ole lisääntynyt, koska koulupäiviä on aina oltava vuodessa sama määrä. Syysloma on uusi loma, jonka vapaapäivät otettiin kesälomasta aikoinaan. Eikä tietenkään koulupäivien määrä tai edes lomien sijainti ole sellainen seikka, joka koulukohtaisesti päätetään.

Oppilaat vanhempineen marisevat mielellään siitä, että koulussa ei ole "kivaa". Tutkimustenkin mukaan suomalaiset koululaiset valittavat, etteivät viihdy, ja useimpien mielestä asialla pitää tehdä jotain. Pitää olla yhteisöllisyyttä ja yhteisiä tapahtumia ja hauskanpitoa. Noh, kun opettajat pyrkivät niitä järjestämään, tulee lunta tupaan siitäkin. Mutta siihenhän saa tässä ammatissa tottua: ei ole hyvä koskaan, aina on valittamista.

Äänestä

Usein sylttytehdas löytyy sieltä hallinnosta (rehtorista), joka haluaa esitellä kouluntoimintaa sivistyslautakunnalle. Meidän koulussa on kaikkea , meillä on myös kivaa, meillä ei siksi kiusata. Rehtoreilla on nyös taipumus määrätä lukukaauden kiireisimpään aikaan viimeisille viikoille kaikenlaista turhaa kuten teatteria, ulkopuolisia esiintyjiä ja taidepajoja kehityskeskusteluja ja yhteenvetoja lukukauden tapahtumista. Lappu vaan ilmestyy seinälle ja siinähän järjestät nämä kaiken muun lisäksi. Tämä kaikki vaan siksi, että koulussa olisi oppilailla kivaa. Opettajilla ei ole kivaa. Hallinto luulee, että opettajilla ei ole muuta työtä.

Äänestä

No ei meilläpäin noin helppoa ole.

Äänestä
  • kaikki on toisin.

    Äänestä

  • kaikki on toisin.

    Äänestä

Kun ei ole enää päteviä opettajia, on vain kouluavustajat ja puskasta nousseita ylioppilaita, joilla ei mitään hajuu opettamisesta. Nykyisten pätevien opeetajien koulutukisn on liian lyhyt, ja sitten ei edes psykologisilla testeillä testailla useasti, ainakin pari kertaa vuodssa pitäisi olla testit. Koulutus noin 8 vuotta.

No todistuksilla ei tee mitään, nehän on vain yhden ihmisen tuotosta, joka vainkeksii ne numerot pärstän mukaan, jos lapsen vanhemmat ja ope on kavaerieta jlapsi saa hyvät numerot, ja ketä ope inhoo, saa huonot, vaikka olisi luokan paras. Numeroilla ei tee mitään, ei kukaan ihminen pysty toistenlapsia arvioimaan numeroilla.

Mäkin voisin antaa lasten opettajille 4 tai 9 riippuen kuinka mukavat ja kaunis hän on.

Äänestä
  • Itse olet tainnut jättää muutamia äidinkielen tunteja väliin....

    Äänestä

Muakin vähän kummastuttaa ja pelottaa mihin tää nykykoulusysteemi on menossa. Itsellani nyt vanhin kolmannella ja toinen lapsi ekalla.
Pelkäänpä että tiputaan tulevina vuosina näistä koulutestien tuloksista.

En puutu noin lomailuihin, ne ovat ihan hyvä juttu. Ja saa sitä koulussa nyt jotain muutakin olla kuin pelkää opiskelua MUTTA:

Ihmettelen omien lasteni kohdalla

- miksi viikonlopuiksi ei voisi antaa läksyjä?! Silloinhan niitä on helpompi tehdä ja jaksaakin paneutua toisin kuin viikolla. Ja etenkin silloin jos lapsi on jäänyt jälkeen kuten meillä vanhin sairasteluidensa vuoksi. Olemme tätä ehdottaneet mutta ilmeisesti ei kelpaa.

- miksi matematiikka on tehty tällaiseksi epämiellyttäväksi suorittamiseksi että se pitää ihan kellottaa?! Tätä en ymmärrä enkä tule koskaan ymmärtämään. Siinä viedään heikommilta viimeinenkin into matematiikkaan!!! Lapselle voi tulla jo siitä kellottamisesta ahdistus kun tietää ettei kuitenkaan kerkeä tehdä jotain koetta loppuun. Tarkoitan siis näitä kertotaulu- ym. kellottamiskokeita.
Jotenkin aivan sairas metodi, joka tulee jossain vaiheessa kumoutumaan kun tajuavat että se ei olekaan hyvä metodi! Tästä olen sataprosenttisen varma! Se ei vahvista suoritustasoa vaan jähmettää ne jotka eivät ole matemaattisesti lahjakkaita.

Olen myös aivan varma, että Suomi ei enää kovin kauan kiiku kärkisijoilla kansainvälisissä koulututkimuksissa.

Suomi rapautuu kaikessa, myös koulutuksessa. Näin se vain menee :(

Itse olin hyvä oppilas kun kouluun innokkaana menin 80-luvulla. Oli kiva, lempeä ja hyvä opettaja. Olin kympin oppilaita eikä mikään aine tuottanut ongelmia. Rakastin jopa matematiikkaa vielä silloin ja eikä ihme, vaikken matemaattisesti lahjakas olekaan, koska ei meillä ainakaan matematiikkaa kello kaulassa opeteltu. Hitaammat ja vähemmänkin lahjakkaat oppivat kun ei tarvinut panikoida ylimääräistä.

Kyllä jotenkin sapettaa että aina pitää mennä ojasta allikkoon kun muutetaan systeemejä muka paremmaksi. En toki kiellä että paljon hyviä uudistuksiakin on varmasti tehty. Mutta tuo matematiikka eriarvoistaa lapset jo heti ekaluokalta lähtien.

Äänestä
  • Vähän voisi olla luottamusta siihen, että opettaja tietää, mitä tekee! Kertotaulun osaamisessa tavoite ei ole se, että oppilas LASKEE, mikä on tulos, vaan se, että hän muistaa sen ulkoa. Opettaja yrittää varmistaa tämän sillä, että laskemisen mahdollisuus viedään rajoittamalla aikaa. Kertotaulun osaamisen pitää automatisoitua, muuten laskeminen käy oppilaalle tulevaisuudessa entistä raskaammaksi ja hitaammaksi. Lapsesi pääsee todella paljon helpommalla, jos opettelee kertotaulun nyt ulkoa, ja siinä ope yrittää häntä auttaa. Soveltavien tehtävien tekoa ei kelloteta vastaavalla tavalla, koska niitä onkin tarkoitus miettiä. Kertotaulu on siinä apuneuvona sitten aikanaan.

    Uusavuttomuus on huipussaan, jos et osaa ohjata viikonloppuisin lapsesi opiskelua ilman opettajan lisätehtäviä. Oppilaillahan on AINA läksyjä, koska edellisen tunnin asia on läksynä. Asiaa voi lukea kirjasta. Kertotauluja voi (ja näköjään kannattaa) päntätä ilman open tehtäviä. Voit keskustella aiheista lapsen kanssa ja vaikka laatia omia tehtäviä kirjan mallin mukaan.

    Miksi ensimmäinen ajatuksesi on, että opettaja yrittää jotakin pahaa lapsellesi?

    Äänestä

Minä en myöskään ymmärrä näitä "luppapäiviä"! Ja en myöskään karkin syöntiä ja joka asiasta annettavia jäli-istuntoja. On jo monissa tutkimuksissa osoitettu, jotta rangaistuksia koventamalla ei saada ihmisiä muuttumaan. Keksikää nyt jotain muuta! Auttaisiko puhuminen ja "lempeä auktoritetti"??

Äänestä
  • Yksi karkki ja pelipäivä kyllä on hyvä. En ole luppapäiviä huomannut meidän ala-asteella.
    Muissa asioissa olen täysin samaa mieltä "ihmettelen touhua" kanssa!!!!!

    Äänestä

Mitäs vikaa on laulamisessa ja leikkimisessä? Erittäin terapeuttista ja opettavaista. Laulu ja leikki kehittävät lasten taitoja monipuolisesti. Videot voivat olla opettavaisia ja niitä voidaan käsitellä jälkikäteen monella tavalla. Ulkoilu on tämän päivän lapsille erittäin tärkeää, sillä viettävät niin paljon aikaa ruudun ja pelien äärellä. Hyvä että edes koulussa ulkoillaan! Halloweenista olen ihan samaa mieltä edellisen mielipuolen kanssa. Mutta sielläkin laulut ja leikit palvelevat lasten kehitystä monipuolisesti.
Joulujuhlan ohjelman harjoitteleminen on erittäin opettavaista ja kasvattavaa. On esiintymistaidon opettelua, ulkoa oppimista, rytmitajua, laulujen oppimista jne. Ja pelit opettaja valitsee niin, että ne palvelevat lapsen sosiaalisuuden, loogisen ajattelun, lukemisen, matemaattisen ajattelun jne kehittymistä. Todistusten jaossa on monenlaista käytäntöä.
Ulkopuolisesta touhu voi näyttää hauskanpidolta, mutta ei opettaja turhaan ole vuosikausia lukenut kasvatustiedettä. Hän tietää, miten tehokaskin opiskelu saadaan näyttämään laululta ja leikiltä. Ei aina tarvitse olla nenä kiinni kirjassa, muullakin tavalla voi oppia. Laulujen avulla voi oppia, esim kuukaudet, viikonäivät, aakkoset. planeetat yms ilman että niitä tarvitsee pänttäämällä päntätä. Opiskelu voi olla kivaakin :)

Äänestä
  • Terveisin ope, olet siis ykkös kakkos ope, ihan hyvä kun leikin laulun, toistojen toistojen , apujen avulla he oppivat lukemaan ja laskemaan!
    Mutta vitos kutos luokilla meno on aika paljon erilaista , siellä pitää open hankkia se kunnioitus oppilailta ja osata opettaa niin että ne oppilaat kuuntelee ja oppii!!!!!

    Se onkin niin open persoonasta kiinni, sitä ei koulussa opita, toinen on niin ope jota kaikki kuuntelee hipihiljaa, toista ei kukaan jaksa kuunnella saati katsoa ja opiskella.

    Kattoo opet vaan peiliin ja miettii miksi lapset ei enään vanhempana arvosta eikä kuuntele!!!???

    Äänestä

  • Lempeä auktoriteetti kirjoitti:

    Terveisin ope, olet siis ykkös kakkos ope, ihan hyvä kun leikin laulun, toistojen toistojen , apujen avulla he oppivat lukemaan ja laskemaan!
    Mutta vitos kutos luokilla meno on aika paljon erilaista , siellä pitää open hankkia se kunnioitus oppilailta ja osata opettaa niin että ne oppilaat kuuntelee ja oppii!!!!!

    Se onkin niin open persoonasta kiinni, sitä ei koulussa opita, toinen on niin ope jota kaikki kuuntelee hipihiljaa, toista ei kukaan jaksa kuunnella saati katsoa ja opiskella.

    Kattoo opet vaan peiliin ja miettii miksi lapset ei enään vanhempana arvosta eikä kuuntele!!!???

    Auktoriteetti onkin sitten eri asia. Ap kirjoitti koulun käytänteistä ja kommentoin sitä. Ja kyllä vitoskutosellakin laulaminen on terapeuttista ja videot voivat olla opettavaisia ja ulkoilu tarpeellista ja terveellistä. Juhlaohjelmien opettelu ja esiintyminen on erittäin opettavaista isommillekin oppilaille. Ja lautapelit palvelevat niin pieniä kuin isoja oppilaita. Mutta se auktoriteetti, se onkin sitten eri juttu... Ja kyllä paljon kiinni persoonasta, mutta myös jonkin verran kokemuksesta.

    Äänestä

  • Lempeä auktoriteetti kirjoitti:

    Terveisin ope, olet siis ykkös kakkos ope, ihan hyvä kun leikin laulun, toistojen toistojen , apujen avulla he oppivat lukemaan ja laskemaan!
    Mutta vitos kutos luokilla meno on aika paljon erilaista , siellä pitää open hankkia se kunnioitus oppilailta ja osata opettaa niin että ne oppilaat kuuntelee ja oppii!!!!!

    Se onkin niin open persoonasta kiinni, sitä ei koulussa opita, toinen on niin ope jota kaikki kuuntelee hipihiljaa, toista ei kukaan jaksa kuunnella saati katsoa ja opiskella.

    Kattoo opet vaan peiliin ja miettii miksi lapset ei enään vanhempana arvosta eikä kuuntele!!!???

    Hmm...

    Entisaikojen opettajilla OLI sitä auktoriteettia. Se tuppaa kylläkin unohtumaan, että se auktoriteettikin oli pitkälti kodeista kumpuavaa. Jos lapsi hölmöili koulussa ja sai rangaistuksen, kotona sai kaupan päälle selkäsaunan. Koti oli häpäisty.

    Nykyisin? Jopa asianajajalla saatetaan uhkailla, mikäli sen oman lapsen Erikoisuutta ja Yksilöllisyyttä ei ymmärrä. Tyhmä ope.

    Nykypäivän lapsista osa ei kunnioita yhtään ketään. Jopa piintyneimmänkin opettajakunnan arvostelijajoukon olisi hyvä käsittää, että lapsi ei välttämättä käyttäydy samoin kotonaan ja vertaisryhmän keskuudessa.

    Harvemminpa 5. tai 6. luokalla enää pelkästään leikitään ja lauletaan. Koeta tutustua todellisuuteen.

    Äänestä

Minäkin ihmettelin kun sukulaislapset (ala-asteikäisiä) harva se kerta kertovat kuinka katsottiin elokuvaa (Risto Räppääjää ynnä muita) ja kuinka "videotunnille" sai tuoda karkkia.

Kyllä meilläkin katsottiin aikoinaan videoita, mutta ne olivat lähinnä "olipa kerran" -tyyppisiä ja ehkä vänkäämällä, pyytämällä, asioita lupaamalla saatiin opettaja heltymään siihen, että ennen joululomaa katsottaisiin joku ihan oikea elokuva, mikä ei liittynyt opiskeluun mitenkään.

Ai niin, läksyjä noille ala-asteikäisille ei ilmeisesti paljoa edes tule.

Äänestä

Vai on ammattikasvattaja siirtynyt tälle palstalle.

Pitäkää hyvänänne, niin saatte kuulla, miten hirveän tyhmiä ja ymmärtämättömiä vanhemmat ovat, eikä kukaan muu tajua lasten kasvatuksesta yhtään mitään kuin tuo ko. nimimerkki :)

Äänestä
  • Minusta ammattikasvattajan nimimerkki on suurinpiirtein oikea. Kyllä lapsen tavat ja asenne ovat kotoa lähtöisin. Koulu yrittää eräiden kohdalla niitä paikata. Joskus paremmalla, joskus huonommalla menestyksellä. Koulu ei luovuta koskaan, vaikka jotkut vanhemmat ovat luovuttaneet jo ennen kuin lapsi on kouluikäinen. Osa lapsista tietää myös, että voi aina mennä äidin leveän selän taakse piiloon, teki sitten ihan mitä tahansa tai oli tekemättä yhtään mitään.

    Äänestä

  • Olen todella tyytyväinen, jos nimmerkki Ammattikasvattaja jaksaa kirjoittaa palstalle asiallisia kirjoituksiaan ja oikoa jatkuvia, tahallaan tai tahattomasti syötettyjä vääristelyjä ja ennakkoluuloja opettajien toimista.
    Ei voi olla niin, että opettajia voi yksipuolisesti syyttää ja haukkua ilman, että heillä on mahdollisuus puolustautua.

    Äänestä

Jos oisitte seurannut hänen keskusteluaan biovanhemmat palstalla ja sitä asiallisena kritiikkinä esitettyä haukkumista, niin en tiedä olisitteko samaa mieltä. Biovanhemmat palstahan on tarkoitettu keskusteluun siitä kun oma lapsi on sijoitettu kodin ulkopuolelle, silti hän sinne änkesi. Pahimmat palat siitä asiantuntemattomuudesta on onneksi poistettu. No toivottavasti osaa täällä käyttäytyä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jotain on pielessä kirjoitti:

Omituista on nykyajan peruskoulun ala-asteen koulunkäynti. Syyslukukausi alkaa myöhään loppukesällä. Keskellä syksyä on kolmen päivän viikonlopun mittainen syysloma, jota edeltävinä kahtena alkuviikon koulupäivänä ei opiskella mitään, vaan lauletaan, leikitään, katsotaan videoita ja ulkoillaan. Syysloman jälkeen on samanlainen yhden päivän mittainen mitäänoppimattomuuspäivä.

Halloweenin tienoilla yksi kokonainen (!) koulupäivä on omistettu halloweenin, tuon jenkkien merkkipäivän, juhlimiselle! Naamiaisia, leikkiä, laulua, videoita, karkin ja herkkujen syömistä...

Joululomaa edeltävät viisi koulupäivää on lyhennetty 2-3-tuntisiksi, eikä silloin koko viikon aikana opiskella mitään kirjoista eikä tule yhtään läksyä, vaan ainoastaan harjoitellaan joulujuhlan ohjelmaa, leikitään ja pelataan.

Jouluna ei jaeta joulutodistuksia, vaan helmikuussa jaetaan välitodistukset. Todistuksissa ei tietenkään ole normaalia numeroarvostelua, vaan sanallinen arviointi, jossa kaikista oppilaista pyritään löytämään vain positiivisia puolia. Joululoma kestää kaksi viikkoa.

Tällainen on syyslukukausi pääkaupunkiseudun peruskoulun ala-asteella. Ei ole mikään ihme, että lapset eivät opi koulussa mitään, kun oppituntien määrä on supistettu minimiin, lomia on joka välissä, joka lomaan valmistaudutaan päiväkausia pelkällä hauskanpidolla eikä todistuksia jaeta. Sitten kun lopputalvesta jaetaan, ne eivät kerro osaamisesta mitään, koska eivät ole numeroilla arvosteltuja.

Aikamoinen ero vanhaan kansakouluun verrattuna. Silloin opiskeltiin tiukasti joka ainoana oppituntina ennen vapaita, eikä vapaapäiviä ollut läheskään niin paljon kuin nykyään. Toisaalta silloin lapset oppivatkin aika paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu