Haikea on sydämeni...

usvan tytär

Takana rankaakin rankempi vuosi. Kuluneen vuoden aikana olen läpi käynyt vaikean eron ja sen jälkimainingit. Tehnyt pitkän tutkiskelevan matkan itseeni. Ja löytänytkin oman itseni. Nyt elämä alkaa muutoinkin olla rauhoittunut ja asustelen lasteni kanssa omassa kodissamme. Ja myös lapset vaikuttavat onnellisilta. Meillä on ollut myös taloudellisesti tiukkaa eron myötä. Olen vaalea reilu kolmikymppinen nainen Pohjois-Pohjanmaalta.

Haluaisinkin tietää miltä tulevaisuus ylipäätään näyttää? Mikä on perheeni tulevaisuuden näkymä. Minua kiinnostaa miät työrintamalle näkyy, mutta myös talousasioihin. Ja rakkaus.... Rakkaushan kiinnostaa aina.

7

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      olet kokenut rankkoja ja kypsynyt elämässäsi monta kilometripylvästä. mutta matkaa on vielä paljon jäljellä, sinä ymmärrät lasten tarpeet ja olet innostunut äiti muutenkin kaikin puolin. sinä oikein sädehdit energiallasi.

      vaikka onkin rankkaa, sinun teatraalinen luonteesi keksii tuon tuostakin positiivisia näkymiä ja tekemisiä, et ole periksi antaavaa tyyppiä. sinä osaat ilmehtiä ja naurattaa toisia, vaikka sydämesi itkeekin.

      miehelläsi on toinen nainen, heidän työnsä sivuavat toisiaan. mutta olkoon niin, se ei enää ole sinun päänsärkysi. nainen muuttaa kuitenkin muualle, kunhan kyllästyy.
      talouden sinä hoidat hyvin, se paranee joka vuosi, työn ja tekemisen kautta.

      nyt sinun ei enää kannattaisi tehdä niitä matkoja omaan sisääsi, vaan ulospäin. olet onnellinen ihminen siinä suhteessa, että sinä luotat itseesi ja pidät näkemästäsi. olet keijukainen.

      älä odottele viestejä, jotka eivät tule kahden päivän sisällä. viittaa kintaalla ja anna olla! joutuisit vain huonoon seuraan.
      sinulla on monta kykyä ja osaa antaa itsestä aivan autenttisen kuvan, mitä vain teetkin. sinusta olisi teatteri alalle, sopisit yllättävän moneen osaan.
      voisit kokeilla sitä edes harrastuksen vuoksi, ellet jo tee sitä työksesi!

      kun nyt ajattelen rakkauttasi, näen kaksi miestä. ja kumpikin haluaisi lapsen kanssasi. mitäs tuohon sanot???

      t. Keskiyö

      • usvan tytär

        Kiitos Keskiyö!
        Tuntuu hullulta "sanoa" tämä ääneen; nuo kilometripylväät ovat tehneet minusta sisältä kauniin ja ehjän. Ja kun sydämeni itkee, sen paljastan vain harvoille.

        Tarkoititko muuten miehelläni entistä puolisoani?

        En ole teatterialalla, mutta nautin esiintymisestä. Teen sitä työssäni paljon, vaikkakin eri viitekehyksessä. Minun unelma-ammatti nuoruudessa liittyi esiintymiseen, tunteiden tulkintaan. Ja jotain sen suuntaista harrastusviritelmää on ollut ilmassa.

        On helpottavaa kuulla, että talouteni tulee kohenemaan. Selvitty olemme nytkin, mutta hieman väljempää voisi olla, jotta olisi mahdollisuus välillä myös hemmotella lapsiaan ja itseään. Periksiantamattomuus on piirre joka on minua kantanut nyt, siis varmaan myös tulevaisuudessa.

        Mutta että kaksi miestä, jotka molemmat haluaisivat lapsen kanssani. Olen häkeltynyt! Joudun siis valinnan eteen? Kunpa vain osaisin valita oikein. Voisitko kertoa minulle heistä hieman enemmän?


    • Hei

      arvasin, että kirjoitat vielä uudestaan. olethan keijukainen ja mielessäsi väreilee kaikenlaista.
      miehellä tarkoitan toki entistä puolisoasi, nyt ei rinnallasi ole ketään varteen otettavaa kandidaattia.

      sinä osaat näytellä ja tulkita myös tilanteita, etkä vain tunteita. siksi sinä olet myös loisto myyjä, varsinkin kun on kysymys kalliimmista kohteista. olisit myös hyvä kiinteistö myyjä. ilman muuta sinun kannattaa kasvattaa tuota kykyäsi myös esiintymällä ja sanon taas, että myös näyttelemällä, ihan korokkeellakin. ei ole mahdottomuus, että esität osaa, mikä on kuin luotu sinulle.

      kyllä joudut varmasti valinnan eteen, enkä ota sitä pois sinulta. se olisi väärin.

      t. Keskiyö

      • usavan tytär

        Kiitos taas!
        Jään mielenkiinnolla odottamaan tuota valintaa!!
        Ja vierelläni ei ole ketään, vaikkakin muutama joihin haluaisin tutustua paremmin!

        Rauhallista Joulua Sinulle!

        Sydämestään toivottaa
        Usvan tytär


      • usvan tytär
        usavan tytär kirjoitti:

        Kiitos taas!
        Jään mielenkiinnolla odottamaan tuota valintaa!!
        Ja vierelläni ei ole ketään, vaikkakin muutama joihin haluaisin tutustua paremmin!

        Rauhallista Joulua Sinulle!

        Sydämestään toivottaa
        Usvan tytär

        Paitsi että sellainen jäi vielä mietityttämään, että...

        Mitä tarkoitit tällä:

        älä odottele viestejä, jotka eivät tule kahden päivän sisällä. viittaa kintaalla ja anna olla! joutuisit vain huonoon seuraan.

        Liittyen mihin? Vai ihan ylipäätään?

        Kiitos!


    • Hei

      tarkoitan tuolla miehiä.

      t. Keskiyö

      • usvan tytär

        Kiitos!
        Näin ajattelinkin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1925
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      100
      957
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      727
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      564
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      203
      481
    Aihe