Osaisiko kukaan auttaa tällaisessa asiassa, että saakohan noita www.genealogia.fi/katselmus/ ( Katselmusluettelot - Autonomian ajan Suomen armeija) tietoja avattua ja luettua netistä kuka tahansa ? Vai täytyykö minun olla jonkun seuran jäsen että sotilaan tiedot saan näkyviin ? Itse en ainakaan ole saanut varsinaisia sotilaan tietoja näkymään vaikka hakukone kyllä ilmoittaa esi-isäni niistä löytyvän. Missähän on vika ?
Autonomian ajan Suomen armeija - Katselmusluettelot netissä?
Miten toimii?
81594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mikä joukko-osasto / aika?
Kyllä nuo näyttäisivät aukeavan ihan nätisti.
Joukko-osasto on Suomen Kaarti - Livgardets finska skarpskyttebataljon.
Laitoin haussa vuodet 1876-1878. Kysymys on sotilaasta joka oli Turkin sodassa vuosina 1877-1878. Saan aukeamaan palvelun vain siihen saakka, että näkyviin tulee valikko jossa mm. "avaa sotilaan tiedot", kun klikkaan siitä, avautuu seuraava valikko jossa mm. eriteltynä rullat vuosilta 1876 ja 1878. Siitä eteenpäin en saa enää mitään tapahtumaan. Miten toimin että pääsisin tästä eteenpäin ?
Ystävällisin terveisin, Paljon kiitoksia.
Kiitos paljon avusta. Sain kuin sainkin tiedot nyt auki tuota Mozillaa käyttäen, Googlea käyttäen ei jostain syystä auennut.
Hyvää päivänjatkoa.
Klikkaa siitä vasemman laidan ruksista taso kerrallaan auki.
Itse hain pelkällä haulla "Suomen Kaarti - Livgardets finska skarpskyttebataljon", jolloin tuloksena on lista kaikista katselmusrullista (vuosiluvut)
-> ruksista auki Katselmusrulla 1876
-> ruksista auki Katselmusrullan sotilaat
--- siis hyvä että onnistui
Ei mitenkään helpoimmin käytettävä käyttöliittymä, tuokaan.
Näyttäisi minullakin olevan, ettei tiedot tule esille ellei hae menetellen samoin kuten "gdfgadssd". Jos hain sotilaan nimellä, tietoja en saanut millään näkyville.
Minkä vuoden katselmusrullasta tai -rullista Turkin sodassa olleet (1877-1878) sotilaat voi löytää?
Onko mahdollista, että Turkin sotaan on osallistunut suomesta sellaisia sotilaita (Kaartin mukana), joita ei ole merkitty näihin rulliin? Vai onko rullissa myös ne, jotka värvättiin sotaan maakunnista sen jälkeen kun tieto sotaan lähdöstä oli tullut? Sinnehän lähti yhteensä hieman alle tuhannen sotilasta suomesta.