Joulupuurosatu osa 1 (ei pienille lapsille)

Kansantarinoita

Olipa kerran rauhaisassa paikassa pieni Keijujen kylä. Kylää ympäröi luonnon muovaama suojavalli kolmelta sivustalta, yhden sivun suojana oli luonnonkaunis ja puhdas joki. Keijuperheet asuivat kylässään omassa rauhassaan ja puuhailivat omia askareitaan auttaen toisiaan .Joskus joku Keijuperhe muutti kylästä pois, mutta tilalle muutti pian ihmisperhe ja pian hekin muuttuivat Keijuperheeksi. Joen varrella oli luonnonkaunis rantakaistale jossa kasvoi kauniita kukkia ja viihtyisiä puita, joka oli Keijuperheiden yhteisomistuksessa. Josta he saattoivat lähteä kauniina kesäpäivinä tekemään joelle retkiä.
Mutta olipa tuon rantakaistaleen läheisyyteen päässyt huomaamatta muuttamaan oikea menninkäisten perhe. Ja piankos menninkäisvaari alkoi kauhealla karjunnalla ajamaan Keijuja rantakaistaleelta pois, Keijut pahoittivat mielensä, mutta eivät tunnistaneet vaaria menninkäiseksi koska eivät olleet sellaista koskaan nähneet. Keijut olivat ihmeissään asiasta, koska tällaista ei ollut koskaan sattunut, eivätkä he osanneet tehdä asian hyväksi mitään. Keijut kävivät kuin vaivihkaa rantakaistaleella, mutta aina kun menninkäisvaari näki jonkun Keijun rantakaistaleella hän ajoi Keijun pois hirveän huudon saattelemana.
Sittenpä menninkäisperhe rupesi laskemaan likavetensä tuohon rantaan, ja alueelle rupesi kasvamaan piikkipensaita ja myrkkykasveja. Siitä huolimatta Keijut kävivät rannassa kun siihen tilaisuus tuli ja myös Keijulapset halusivat käydä uimassa siellä. Mutta kun Keijulapset olivat menossa uimaan, ryntäsivät menninkäisten lapset Keijulasten päälle repien heitä hiuksista hirveästi huutaen, Keijulasten ei auttanut muuta kuin juosta pahoja menninkäislapsia pakoon.
Näin jatkui vuosia, sittenpä ilkeä menninkäisperhe halusi koko rantakaistaleen itselleen, vaatien sitä Luontoäidiltä, mutta ei Luontoäiti sitä menninkäisperheelle antanut, menninkäisperhe suuttui entistä enemmän, vaatien rantakaistaletta omakseen itse UkkoYliJumalalta, mutta ei UkkoYliJumalakaan sitä ilkeälle menninkäisperheelle antanut. Tästäkös ilkeä menninkäisperhe suuttui entistä enemmän, olihan siinä monet kengänpohjat ja housut kuluneet Luontoäidin ja UkkoYliJumalan luona kulkiessa ja vielä joutuessaan maksamaan kulut jotka olivat tullet Keijujen matkatessa Luontoäidin ja YkkoYliJumala kuultavana asiassa.
Siinäpä pihisi ja puhisi ilkeä menninkäisperhe kiukussaan, ärjyen ja karjuen Keijuperheille, antoipa Luontoäiti jonkinlaisen rangaistuksenkin menninkäisvaarille kun liiaksi pihisi ja puhisi.
Keksipäs tuo paha menninkäisvaari rakentaa rantaan pumppuaseman joka pumppasi nyt jo vähän pilaantunutta jokivettä menninkäistalon sisälle ties mihin tarkoitukseen.
Meni taas kesä ja talvi ja useampikin, niin rupesikos tuo ilkeä menninkäisperhe kertomaan isoon ihmiskylään itse keksimiään juttuja, että Keijut tekevät näin ja noin ja Keijuilla on semmoista ja tämmöistä. Ja kaikki tuo vain jotta siitä olisi Keijuille harmia, niin kuin siitä olikin, ison ihmiskylän päälliköiden tullessa tutkimaan ja tarkastelemaan Keijujen kylää.

1

203

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osa 2

      Eipä aikaakaan kun hyökkäsi tuo ilkeä menninkäisvaari vieraan Keijun kimppuun ja toisiakin Keijuja syytellen jatkoi samaa pihinää ja puhinaa.
      Siitäpä Keijut huomasivat pyytää apua isosta ihmiskylästä omaksi turvakseen, mutta ei ison ihmiskylän valta auta ilkeiden menninkäisten hirveään karjumiseen ja uhkailuun, jostakin tuli neuvo tosi hyvä, Keijulle turvan antaa vain suoja-aita, sittenpä rupesivat Keijut hankkimaan isosta ihmiskylästä aidalle luvan ja tarvittavia rakennustarpeita, hyvin ja joutuisasti se yksissä tuumin sujui. Tuli kesä ja koitti aika aidan rakentamisen, yhdessä Keijuperheet rupesivat aidan pystytyksen vuoksi ahkeroimaan, mutta hetipäs ilkeä menninkäisvaari syöksyy ulos kolostaan hirveän huudon saattelemana, mutta eipäs muuta voi kuin repiä päästään hiuksia ja hyppiä tasajalkaa niin että tanner tömisee.
      Pian aita oli valmis ja oikein kaunis ja luja se olikin. Kaikki Keijut olivat iloisia työnsä tuloksista ja pitivät oikein aidanrakentamisjuhlat. Niinpä ilkeä menninkäisvaari matkustaa heti isoon ihmiskylään ihmispäälliköiden luo, vaatien vihaisena aidan särkemistä, no eihän ihmispäällikötkään siihen aidan särkemiseen lupaa anna, onhan se Keijujen turvana.
      Kuluu päiviä ja siellä se ilkeä menninkäisvaari tarkastelee ja mittailee aitaa, päivän tai kahden päästä huomataan jonkun aloittaneen aidan rikkomisen, Keijut korjaavat aitaa parhaansa mukaan, mutta eihän siitä enää uuden veroista tule, käypä paikalla myös Keijujen kutsumana virkaihmisiäkin isosta ihmiskylästä kuvaamassa tuhotyön jälkiä. Kesä jatkuu ja samalla on myös jatkunut aidan rikkominen ja taas joutuvat Keijut korjaamaan aitaa samaten joutuvat ison ihmiskylän virkaihmiset käymään paikalla.
      Lehtipuista putoaa jo lehti, eli syksy on koittanut ja nyt jo taivas lumen maahan laskee, talvi on saapunut. Samalla saapuu viesti ilkeältä menninkäisperheeltä, he vaativat Luontoäidin ratkaisevan aidan kohtalon,

      miks pitäis tuo aita joka niin ylväänä seisoo
      rikkoa käskystä sen joka sitä vaatii
      ei aita ketään estä vain turvan antaa
      onko tuon nyt palkka kaiken vaivan

      Luontoäiti päätöksen viisaan tekee, ilkeän menninkäisperheen vaatimuksen hylkää.
      Niinpä ilkeä menninkäisvaari omaan kiukkuunsa tukehtuu, siinä joululahja koko menninkäisjoukolle, mutta ei se varmaankaan heitä muuta, sillä eihän menninkäinen Keijuks muuttua voi.


      Tämä satu tulee aina mieleen kun syön Joulupuuroa.
      Kuulemma perustuu tosi tarinaan ja aita on mitä ilmeisimmin vieläkin pystyssä jossakin päin Suomea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      551
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe