Esitutkinta ym materiaali???

Pystyykö ihan tämmönen tavallinen tallaaja( joka on ihan vaan median välityksellä seurannut jotain tapausta) tilaamaan jostain esimerkiksi Hyvinkään ampumistapauksen esitutkintamateriaalin? Jos voi niin mistä? Maksaako paljonkin jos voi tilata?
7155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllähän se lienee julkinen tapaus, kun se on ollut oikeudessa. Ei välttämättä ennen. En tosin kovin hyvin tunne käytäntöjä.

Sen tiedän, että jos on osallisena esitutkinnan osapuolena, silloin on oikeus saada maksutta esitutkintapöytäkirjan kopio.

Äänestä

Kyllä voi. Poliisilta (siitä poliisipiiristä, jossa tapaus on sattunut) tai oikeudesta (siitä käräjäoikeudesta, jossa tapaus on käsitelty). Pöytäkirjan lukeminen on ilmaista, mutta kopiointi on kallista.

Äänestä
  • Ei se taida olla kuin 50 senttiä sivu, mutta jos pöytäkirja on 1000 sivuinen, niin maksaahan se silloin.

    Äänestä

  • Sen verran korjausta, että käräjäoikeus ei anna kopioita esitutkintapöytäkirjasta, ne pyydetään poliisilta. KO antaa kopiot esim. haastehakemuksesta, tuomiosta ja pääkäsittelyn pöytäkirjasta

    Äänestä

  • 17+15 kirjoitti:

    Ei se taida olla kuin 50 senttiä sivu, mutta jos pöytäkirja on 1000 sivuinen, niin maksaahan se silloin.

    Kameralla kuvaa ne niin ei maksa mitään.

    Äänestä

  • pikkukorjaus kirjoitti:

    Sen verran korjausta, että käräjäoikeus ei anna kopioita esitutkintapöytäkirjasta, ne pyydetään poliisilta. KO antaa kopiot esim. haastehakemuksesta, tuomiosta ja pääkäsittelyn pöytäkirjasta

    Kyllä käräjäoikeus antaa kopioita myös esitutkintapöytäkirjasta, tapauksen esitutkintapöytäkirja (tarkemmin sanottuna sen kopio) on vielä tallella käräjäoikeudessa. Niitä säilytetään siellä joitakin vuosia.

    Äänestä

  • Viisasteleva syd kirjoitti:

    Kyllä käräjäoikeus antaa kopioita myös esitutkintapöytäkirjasta, tapauksen esitutkintapöytäkirja (tarkemmin sanottuna sen kopio) on vielä tallella käräjäoikeudessa. Niitä säilytetään siellä joitakin vuosia.

    Viestistäni jäi jos-sana pois. Siis JOS tapauksen etptk on tallella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa? kirjoitti:

Pystyykö ihan tämmönen tavallinen tallaaja( joka on ihan vaan median välityksellä seurannut jotain tapausta) tilaamaan jostain esimerkiksi Hyvinkään ampumistapauksen esitutkintamateriaalin? Jos voi niin mistä? Maksaako paljonkin jos voi tilata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu