Eli, oon 160.2cm pitkä, ja painan 40kg... sen voin sanoa että kylkiluut näkyy jonku verran, mutta ei kovin paljoo. Oon myös 13 vuotta... myös vatsa on kylkiluita " lähempänä selkää "... auttakaa oikeesti, mietityttää.
Oonko anorektikko?
Hjelpp..
8260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
nii tosiaa tänne voi vastaillakki............ eikä vaa miettii et voivoi.
Olet sen verran nuori, ettei mittojen perusteella voi sanoa mitään.
Mielenterveys ja suhtautuminen ruokaan kertoo enemmän tilanteestasi.
Syötkö liikaa/liian vähän? Ajatteletko ruokaa jatkuvasti? Tahdotko laihtua? yms
Itseasissa minä tuota sovin nuihin menetelmiin: syön välillä liikaa/en koe yleensä syöväni liian vähän koska olen normaalipainoinen. Ajattelen ruokaa jatkuvasti ja tahdon laihtua.
Viime yönä näin unen jossa seisoin peilin edessä ja näin itseni anorektikkona ja hymyilin peilinkuvalle koska olin niin laiha.
Se varmaan johtui että olin käynnyt vaa'alla ja olin laihtunut ehkä kilon tai kaksi ja olin tosi onnellinen, koska en ole koskaan aikaisemmin huomannut laihtuneeni.
Minun mielestä oli tosi lihava ja minä kirjoitan tarinaa anorektikosta ja olen kiinnostunut itse sairaudesta.
Mutta nyt minua pelottaa että minulle kehittyy sellainen.
No oon masentunu, liikun kauheesti, tykkään ruuasta, ja aattelen sitä koko ajan, mulla on kauhee himo laihtua mutta yritän olla laihuttamatta, syön päivässä ihan normaalisti, aamupala, välipala, päivälline/lounas ja iltapala. tuo on niinko mun perus, joskus en syö ku aamupalan, päivällisen ja iltapalan, mutta aika harvoin. Kävin kuraattorilla ja puhuin tästä nii se sano että se on todennäkösesti anoreksiaa, mutta ei oo mikää vielä 100% varmaa. kaipaisin tosi kipeesti nyt varmistusta. mun painoindeksi on 15,6...
Lantio 78,5cm, vyötärö 58cm... pohje 29cm, reisi 42,5cm, ranne n. 14cm.. tosa on jotaki, en vihti kaikkia mutta pystyykö noista mitään päätteleen`?
No jos siitä lähetään että sun reisi on ohuempi kun mun hauis niin aika laiha kyllä olet.Anoreksiasta en osaa sanoa ja suosittelen että käännyt lääkärin puoleen.
Vaikea sanoa. Vaikka olisi alipainoinen niin ei välttämättä ole anoreksiaa..
Suosittelen että seurailet tilannetta vähän ja tarvittaessa menet uudestaan puhumaan vaikka kuraattorille tai terveydenhoitajalle..
On tosi hyvä että olet puhunut kuraattorille tilanteestasi..:)
onko sulla joku hoitokontakti masennukseesi?
Onkohan mulla anoreksia kun mua ahdistaa kattoo itteeni peilistä ku oon nii läski ja sit haluisin olla yhtä laiha ku jotku anorektikot ja oon Yrittänyt olla syömättäj ja oksentaa mut ei vaa onnistu mut onks mul teijän mielest anorektikon mieli?? Oon 175/53 ja 14v