Iän myötä vartalomme pienenee ja monet ruumiin osat pienenevät samalla, kts.
http://www.mtv3.fi/koti/arki/artikkeli.shtml/2012/12/1676675/hammastyttavat-faktat-tiesitko-nama-oudot-asiat-ikaantymisesta
Artikkelissa mainitaan myös, mitkä ruumiinosat taas suurenevat iän myötä. Toisaalta kerrotaan, miten voidaan ehkäistä iän aiheuttamisa ongelmia, vaikka niistä on yksi jos toinenkin ehtinyt lukea kerran jos toisenkin.
http://www.mtv3.fi/koti/arki/artikkeli.shtml/2012/12/1676675/hammastyttavat-faktat-tiesitko-nama-oudot-asiat-ikaantymisesta
Artikkelissa mainitaan myös, mitkä ruumiinosat taas suurenevat iän myötä. Toisaalta kerrotaan, miten voidaan ehkäistä iän aiheuttamisa ongelmia, vaikka niistä on yksi jos toinenkin ehtinyt lukea kerran jos toisenkin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kokonaispituudestani on lähtenyt pari senttiä.
Elimen pituutta en ole koskaan mitannut.
Aloin 6-kymppisenä huolestumaan eläkepäivieeni laadusta ja määrästä.
Eräs elämäntavan muutokseen vaikuttava tärkeä tekijä oli hiipuva mieskunto.
Tupakoinnin olin lopettanut jo alle 4-kymppisenä.
6-kymppisenä lopetin täysin kotioloissa tissuttelun ja aloitin 5krt/viikko kunto- / punttisalilla.
Tulokset näkyivät, ja ennen kaikkea tuntuivat, jo puolessa vuodessa.
Vatsani testinä pidän varpaiden kynsipuolien pitkän lankun minuutin pitoa.
Maastavedon 180kg kestonee jotain selästäni.
Pahin ikääntymiseen liittyvä ongelma on ollut vanhojen, aikanaan oireettomien urheiluvammojen ilmeneminen.
Mutta olenkin vasta 69.
Luonteenomaista vanhenemiselle on tosiaankin pieneminen koossa ja väheneminen kestossa.
Otetaan esimerkiksi vaikka juokseminen. Askeleen koko, ts.pituus, lyhenee aj jaksat juosta lyhyemmän ajan,
Kuvaava esimerkki on myös erektio: joudutaan tyytymään pienempään kokoon ja lyhyempään kestoon.
Sitä vastoin ei liene luotettavia havaintoja siitä, että paino yleensä laskisi iän myötä. Tosin 90-vuotiaat ovat todennäköisesti keskimäärin kevyempiä kuin 70-vuotiaat, mutta syynä lienee se,, että lihavampi ihminen kuolee keskimäärin nuorempana.
Tässä 70 -ikäryhmässä näkee vielä paljon reheviä' naisihmisiä, mutta seuravalla ikäkymmenluvulla ne ovat jo harvemmassa.
Luonnollinen karsinta tekee tehtäväänsä
uaatu:
juu, ihminen pienee vanhetessaan, tai paremminki lyhenee, meikä on sentin lyhyempi kuin nuoruudessa,
toisaaltaan ihminen vanhetesaan saattaa paksuuntua, ympärysmittaa tulee kuin varkain lisää,
on keskimäärin sentin kymmenessä vuodessa 40 vuoden jälkeen.Huonosti mitattu, jos vain sentii oot muka lyhempi.
Kerrompa teille tarinani-----muutama vuosi sitten puhuttiin .SYÖ KEVYTTÄ JA RASVATONTA,SILLOIN JO ARVELIN ,keksipä valtio hyvän keinon höynäyttää ihmisiä... Saivat arvokkaita kovia juustoja,kun rasvaa jäi paljon,onhan iskostettu nyt aivoihin eivätkä ihmiset monikaan tapojaan muuta. Enemmän siitä on tullut terveydellisiä haittoja. Olen juonut punaista maitoa kunnon kermaa sekä oikeata voita. Moni muukin on alkanut näin syömään,kuunnelkaa tohtori heikkistä..
LIHA EI LIHOTA nimenomaan sianliha.
kertonut että sinulla on suolisto sairaus joka pitää laihana, miksi provosoit täällä ???
nyt aivan varma?
Kerronkin avosiipasta,hän paistaa bekoninkin vielä voissa syö lihaa mutta ei hiilareita,
Kunto on erinomainen ei läskimahaa ja muutenkin ei närästystä..
Halusin vain yleisen kuulemani kertoa teille,sivussa kun keskustelevat mieheni kanssa nää niinsanotut terveet.Teille esiin toin. Tietenkään ei sovi mun valionni,
mutta rehellinen kun olen kirjoitin omalla nikillä.