Pikatutustuminen..... pikaihastuminen ja pian tiemme erkanevat.
Kuitenkin olemme tunteneet jo pitkään. Toisaalta olen onnellinen että näin ehti tapahtua. Toisaalta olisi ollut hemmetin paljon helpompaa kun ei olisi tarvinnut jäädä ikävöimään jos en olisi ehtinyt tajuta ihanuuttasi.
Kuitenkin olemme tunteneet jo pitkään. Toisaalta olen onnellinen että näin ehti tapahtua. Toisaalta olisi ollut hemmetin paljon helpompaa kun ei olisi tarvinnut jäädä ikävöimään jos en olisi ehtinyt tajuta ihanuuttasi.
Vastaukset 14
Vanhimmat
tai viet...
Minne olet lähdössä?
Elämä on ... :) Sun ajatuksissa ei sitten kerennyt käymään sellainen oivallus, että ehkäpä kohtaatte vielä :) Jos näin on tarkoitettu, niin takaan sen :)) Älä anna ihanuuden päästä käsistäsi, jos on pienikin mahdollisuus, että voisitte jatkaa siihen mihin jäitte :)
Onhan se oivallus käväissyt mielessä ja haluaisin uskoakin siihen, mutta en tahdo antaa sen vallata ajatuksiani mitenkään vaan yritän ennemmin sopeutua tähän tilanteeseen, eli että oli ja meni.
Uskon että saatamme jossain vaiheessa kohdatakin mutta aika paljon ja uskomattomia asioita saisi tapahtua että siitä syntyisi mitään jatkumoa tai kiinteää joten en tahdo tosiaan ruokkia sydäntäni millään epäkonkreettisilla haaveilla -niin houkuttelevalta se tuntuukin...
Tässä vaan ihmettelee tätä elämän hullutusta. Mikähän tarkoitus tälläkin nyt sitten oli?
Voi kuule, kaikella on tarkoitus :) Teidänkin kohtaamisella. Itse uskon kohtaloon ja siihen, että asiat tapahtuvat joilla on tarkoitus, mutta ihmisellä on mahdollisuus tehdä valintoja ja vaikuttaa sillä elämäänsä.
Ymmärrän sua siinä, että ei uskalla haaveilla liikaa, ettei polttaisi siipiään, ja ehkäpä toisen tietämättä! Kannattaa ottaa asioista selvää, ennenkuin heittää hanskat tiskiin ? Tai jättää hommat korkeamman voiman hoidettavaksi ;)
Harvoin kohdalle osuu ihminen, joka koskettaa jotain syvällä sisimmässä. Tällasta ihmistä en itse tahdo päästää käsistäni. Kärsivällisyys palkitaa ;) Ehkäpä sinun ja ihastuksesi aika oli kohdata silloin, mutta ei ollut vielä aika sen pidemmälle, siinä tilanteessa. Vaan suhteenne odottaa oikeaa aikaa :)
Ajattelepas sitä :))!
Itseasiassa olet todella oikeassa tuossa viimeisessä kappaleessa, asiat ovat juurikin noin kuin kuvailet.
Toinen asia on Oikea aika, onko se edessä tai edes olemassa. Mutta elämähän olisi tylsää jos kaiken tietäisi etukäteen...
Totta, elämästä tekee mielenkiintoista juuri se, ettet voi ennustaa tulevaa. Samoin kuin et voinut ennustaa että tulet tapaamaan tämän ihastuksesi :) Olen itse kokenut oman kokemuksen kautta sen, että kun olen halunnut jotakin oikein paljon ja täydestä sydämestä, niin se on tapahtunut. Ja myös sen olen kokenut, että jos olen tavannut jonkun ihmisen ja musta on tuntunut, että jotain on jäänyt kesken tämän kyseisen ihmisen kanssa, niin olen myöhemmässä vaiheessa tavannut hänet ja saanut rauhan.
Kyllä se Oikea aika tulee varmasti eteesi, sun täytyy vain uskoa siihen, että tottakai se tulee tapahtumaan:) Niin.... ja tiedätkö mitä ihastuksesi miettii päänsä sisällä:))? Ehkäpä hän ajattelee Sinua päivästä toiseen ja miettii samoja asioita mitä sinäkin:) Siinä lisää mietittävää :)
Niin...en tiedä uskonko täysin tuohon tahdonvoimaan. Tosin jos en usko niin silloin se ainakaan toimi:)
Tuohon viimeiseen lauseeseen viitaten; omalla tavallani "tein selväksi " tai annoin selkeästi ymmärtää että pidän hänestä (minkä hän kaiketi jo tietääkin) ja heitin ilmaan epämääräisen jostain kohtaamisesta joskus jossain. Koska tottakai toivoisin että hän ajattelisi minua:) Ja tykkääminenhän on aina positiivista, eihän sitä saisi ikinä peitellä;)
Mihinkään konkreettisempaan tietyistä syistä en tässä tilanteessa valitettavasti pysty; en keksi tahdikkaita keinoja vaikka kuinka mietin. Joten loppu jääkööt hänen ja kohtalon haltuun :)
Ihan mielenkiinnosta, mahdoitteko olla selvinpäin kun kohtasitte ;)? Jos humalluspäissänne kohtasitte, niin mahtaakohan molempien muistikuvat olla yhtä selkeät... siis että muistaakohan ihastuksesi mitä olette puhuneet.. Mutta jos olitte selvinpäin molemmat ja hän tietää mitä ajattelet, niin hyvä niin :) Mutta kyllä varmasti molemmat tunsitte sen kemian mitä välillänne oli, kyllä Sen muistaa vaikka olisikin ollut humalassa :) ja vaikka ihastuksellasi olisi hajua tunteistasi, niin veikkaisin, että hänkin arastelee ottaa sinuun yhteyttä. Ihastuneena on haavoittuva ja riskin ottaminen tuntuu pelottavalta.. siis pelko pakeista. mutta välillä on vaan otettava se riski. Pahinta elämässä on tekemättä jättäminen ja se, että jää ikuisiksi ajoiksi miettimään, entä jos ... mutta kyllä ne keinot löytyy, ihan itsestään :)
Siinä taas miettimistä ja kokeilepa sitä tahonvoimaa, mitä menetät;) Tahdonvoimalla eteenpäin :))
Todellakin kyllä täysin selvin päin:)
Enpä tullut edes ajatelleeksi,,,tuohan oli lähes uroteko saada suustaan edes muutamat suuntaa antavat lauseet . selvin päin;)
Oli siinä rajoilla ettei tullut annettua jopa epätoivoinen olo;) mutta joskus kai parempi edes yrittää kuin vain antaa olla, varsinkin kun ei tässä ole mitään menetettävää.
Joo, harkitsen seuraavaksi vakavasti tahdonvoiman työstämistä =)
Haaveissani vain oot mun... Toivossa on hyvä elää.
Töitä on tässä tehtävä, jotta tämä suostuisi ohi menemään.
Kuvitellaan, että mä olen se nainen. Mä olen epätietoinen sun aikomuksista ja haaveista. En itse tällä hetkellä uskalla ottaa askelta sinuun päin, koska pelkään, että se päättyy samoin, kuin tähänkin asti. Eli toisin sanoen siihen, että tavallaan sanot, että olet kiinnostunut mutta samaan aikaan teet selväksi ettet vakavaa halua. Jos olet muuttanut mielesi, niin minä yhä edelleen pidän sinusta.
Olitko hänelle rehellinen? Pikatutustuminen etc. mutta kuitenkin tunnette pidemmältä ajalta. Hmmm, olitko?
En kuitenkaan vaihtaisi sitä pois
Vahinko ettei se ollut molemmin puolista