Olen seurustellut miesystäväni kanssa pian 7kk ja olen aika kyllästynyt hänen jatkuvaan viesteillä pommittamiseen.
Asumme erillämme, mutta aika lähellä toisiamme ja näemme viikolla 1-2krt ja yleensä joka viikonloppu. Mieheni lähettää joka päivä viestiä.. Mielestäni siihen ei ole mitään tarvetta. Meillä on ollut välillä myös jotain kinaa ja asiat ovat jääneet vähän avoimiksi, jos sitten otan jonkin asian esille viesteissä niin mies vaan laittaa ettei jaksa vääntää kyseisestä asiasta ja vaihtaa aihetta. Minä taas en pidä tästä, että jos joka päivä laittaa viestiä niin voisi sitten vastatakin minua vaivaaviin asioihin, jos IHAN VÄLTTÄMÄTTÄ haluaa taas tekstailla jotain. Tiedä sitten haluaisiko jutella vain jotain pinnallista viestien välityksellä..? JOKA PÄIVÄ.
Onko mieheni epävarma jostain? Eikö hän luota minuun? Pelkääkö menettävänsä minut? Hänellä ei tietääkseni ole ollut kovin onnistuneita tai pitkiä suhteita ennen.. Minulla taas edellisessä suhteessa alkoi olemaan pielessä jatkuva toisen naaman tuijottaminen ja koko ajan yhdessä olo.. Haluaisin nyt välttää saman virheen..!
Kokemuksia/mielipiteitä?
Viesteillä pommittelu
6
656
Vastaukset 6
Arvelenpa, että erittäin tyypillinen on tämä kokemus. Tunnetasolla helposti varmaan itse kukin jää roikkumaan exäänsä, mies ehkä eri tavalla kuin nainen. Kyllä päivittäistä viestintää pidän ongelmallisena silloin, kun toinen ilmaisee, ettei tykkää. Sellainen viestintä vaikeuttaa - tässä tilanteessa ex-naisystävän - suuntautumista mahdolliseen uuteen seurustelusuhteeseen.
Mikäli parisuhde ei ole ollut väkivaltainen, pidän kohteeliaana sitä mahdollisuutta, että mieltä vaivaavista asioista saa ottaa suhteen päätyttyä yhteyttä. Ilojenkin jakaminen harvakseltaan voi olla rakentavaa ja järkevän ystävällistä.- alk.per.kirjoittaja
^ Siis puhutko nyt omasta kokemuksestasi?
En ole puhunut mitään mukana roikkuvista existä, koska sellaisia ei ole. Exillä ei ole mitään tekemistä tämän asian kanssa, kumpikaan ei ole entisiinsä yhteydessä. Ei kyllä vastannut nyt ihan minun viestiin vastauksesi!
Erillään asuminen tarkoittaa sitä, että emme asu VIELÄ yhdessä. Ok, minä ymmärsin väärin aloitusviestisi. Kyllä ymmärrettävää on, että ihminen haluaa pitää saavutetusta onnesta kiinni. Minä ajattelen, että ihminen hioo ihmistä, ja parisuhteen vakiintuessa varmasti sopiva viestittelyn määrä ja tyyli löytyvät.
- ei ymmärrä aloittajaa
Eikös se ole normaalia että seurustelevat ihastuneet ihmiset pitävät toisiinsa yhteyttä? Ahdistaako sinua sitoutuminen mieheen vai mistä kenkä oikeasti puristaa?
Ei luulisi päivittäinen viestittely olevan paha asia jos olet vakavissasi hänen suhteen.
Ehkä sinulla on sitoutumiskammo ja kun joku ihminen alkaa sitoutua sinuun niin haluat etäisyyttä. - alk.per.kirjoittaja
Ei kaikki ole samanlaisia..
Minusta on typerää saada viestejä samantien jos jokin riitatilanne on jäänyt käsittelemättä loppuun, ei silloin paljoa huvita vastata niinkuin ei mitään..
Mutta whatever, asia on käsitelty mieheni kanssa ja hän on itse asiassa samaa mieltä ettei joka päivä tarvi olla yhteydessä. Että niin, EI SOVI KAIKILLE. - 770077
No en minäkään kirjoittaisi sellaiselle tyypille viestejä, joka on noin tympeä... eikä vastaa kun ei huvita.... Enkä ihmettele, että miehesi taipuu tahtoosi. Pelkää sun tuittuilua ja kiukkua.
Kyllä hyvänyön viesti kuuluu mielestäni parisuhteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 50886
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K11853- 62778
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o45778- 60750
- 57667
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49607- 60607
- 67576
- 121550
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.28518SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.20507- 47495
- 29495
- 33487
- 72466
- 40447
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk33435- 17430
- 24429