Hei!
Onko kellään paimenkoiraa paimentamassa karjaa? Miten toimii ja mikä rotu mielestänne sopivin tähän tehtävään? Heelereitä kellään lehmien parissa?
Kellään paimenkoiraa työssään??
13
884
Vastaukset
- Carrot-75
Täällä Salon seudulla Perttelissä ainakin yhdellä isolla lammastilalla on bordercolliet duunissa! Hienoa katsottavaa. Siellä järjestettiin just kisatkin vähän aikaa sitten.
- Koiruus
Töissä suurella karjatilalla Hämeenlinnan kupeessa.Itse tein töitä koiran kanssa,siis kyllä siitä oli suuri apu,kun laitumet ovat mielettömän kokoisia.Ja jotenkin tuntu,että lehmät kunnioittivat koiraa enemmän kuin ihmistä...niiden ei tarvinnut kun nähdä vilaus koirasta niin heti lähtivät liikkeelle.
- Paimen
Bordercollie
- omistaja
paras nautoja ajamaan ja siihen kehtiretty ja hyvin toimiva ja oppiva on australiankarjakoira. bordercolliet eivät ole tarkoitettu siihen vaan lammaspaimeniksi. nautoja pitää näykkiä. karjis taas ei sovi lampaille. ETTÄ karjakoiran hankintaan vaan. tosin hyvät kasvattajat eivät myy koiraa sellaisille joilla ei koskaan ole ollut koiraa. tässä yhdistyksen sivu: www.toimiva.net/sakkry ja sieltä löytyy tietoa ja jos soitat sihteerille niin hän lähettää sulle ilmaiseksi yhden karjislehden jotta voit tutustua.
- make
omistaja kirjoitti:
paras nautoja ajamaan ja siihen kehtiretty ja hyvin toimiva ja oppiva on australiankarjakoira. bordercolliet eivät ole tarkoitettu siihen vaan lammaspaimeniksi. nautoja pitää näykkiä. karjis taas ei sovi lampaille. ETTÄ karjakoiran hankintaan vaan. tosin hyvät kasvattajat eivät myy koiraa sellaisille joilla ei koskaan ole ollut koiraa. tässä yhdistyksen sivu: www.toimiva.net/sakkry ja sieltä löytyy tietoa ja jos soitat sihteerille niin hän lähettää sulle ilmaiseksi yhden karjislehden jotta voit tutustua.
jos vähänkään olet perillä paimennuksesta, niin minkään koiran ei ole tarkoitus purra nautaa... joskus hieman ehkä näykätä. Jos koiras näykkii nautoja kokoajan niin haluaisinpa nähdä kuinka levoton se nautalaumas on. Meillä on 2 borderia naudoilla ja hyvin toimii.
- omistaja
make kirjoitti:
jos vähänkään olet perillä paimennuksesta, niin minkään koiran ei ole tarkoitus purra nautaa... joskus hieman ehkä näykätä. Jos koiras näykkii nautoja kokoajan niin haluaisinpa nähdä kuinka levoton se nautalaumas on. Meillä on 2 borderia naudoilla ja hyvin toimii.
niinhän sanoin, näykkiä. Ei tod ole tarkoitus purra, tai roikkua kintereessä. Vaan näykätä sen verran että saadaan naudat liikkeelle (jos eivät muuten liiku) ja sitten vain kuljetaan sen koiran kanssa, tai annetaan sille kiertokäskyjä, että se kuljettaa ne naudat oikeaan suuntaan.
että luepa ensin tarkkaan ja tule sitten paasaamaan.
- lehmä
Bordercollie löytyy.
Itselleni juuri sopiva, valtavasta energiastaan huolimatta oli helppo opettaa työhön. Heti alusta asti koira on osannut hoidella hankalatkin eläimet, osaa näykätä kuritonta/uhittelevaa eläintä.
Kuitenkaan ei ole niin raju kuin esim. australian karjakoira. Lypsykarjalla en halua jatkuvasti verisiä kintereitä ja mahdollisia utarevammoja. Lihakarjalle varmasti sopii paremmin karjakoira, mutta lypsylehmien ajoon itse ottaisin juuri bordercollien.
Eräs painava syy tähän on myös borderin luontainen halu pyrkiä lauman vastakkaiselle puolelle, tämä helpottaa karjan hakua laitumelta- koiran voi kohtalaisella opetuksella saada tuomaan karjan ohjaajalle. Esim. australian paimenkoiralle on vaikeaa opetta hakukaarta.
Kaikkia koiriahan joutuu kuitenkin kouluttamaan, ja oma bortsunikin oli vasta 3 vuotiaana "täyskoulutettu" eli pärjää tilanteessa kuin tilanteessa naudoille. - koulutusta!
Ei se karjiskaan, eli siis australiankarjakoira, näyki kintereitä verille ja saa aikaan utaretulehduksia, kun sen osaa kouluttaa siihen työhönsä. tietysti se on erilaista se koulutuskin, karjiksesta ei ole tarkoitus saada bortsun kaltaista "Löllö"ajajaa, joka vain kiertelee nätisti. kuten taas bortsu ei saa olla karjismainen, näykkien ajava.
Suomen Australiankarjakoirat Ry antaa mielellään ohjeita ja tilattavana on myös paimennusoppaita ja ihmisiltä saa neuvoja ja konsultointia.
Käyhän karjisten kotisivuilla:
www.toimiva.net/sakkry
ja löydät varmasti hurjasti tietoa. :) - koulutusta 2
Ja on hyväksi ja toimivaksi havaittu että karjakoira toimii niin lypsy kuin lihakarja tiloilla. Itselläni on lypsytilalla mukanani käyvä karjis ja sen poika on lypsy- ja pojantytär on lihakarja tilalla. Hyvin toimivat ja eivät ole saaneet tuhoa aikaan. Jämäkkyys, koulutus ja totutus jo pennusta ratkaisee
- lehmä
Hyvä tietää että karjiskin voi olla viksu :D Itse olen törmännyt valitettavasti vaan niihin rajumpiin versioihin, naapuri kertoili omastaan miten hän nautti kun karanneilta lehmiltä koiran käsittelyn jälkeen veri valui yms.. Varmaan karjakoiralla kuitenkin pitää olla tarkempi tuon kurin kanssa? Bortsullahan se ohjaajan miellyttämishalu on aivan omaa luokkaansa.
- Karjis
lehmä kirjoitti:
Hyvä tietää että karjiskin voi olla viksu :D Itse olen törmännyt valitettavasti vaan niihin rajumpiin versioihin, naapuri kertoili omastaan miten hän nautti kun karanneilta lehmiltä koiran käsittelyn jälkeen veri valui yms.. Varmaan karjakoiralla kuitenkin pitää olla tarkempi tuon kurin kanssa? Bortsullahan se ohjaajan miellyttämishalu on aivan omaa luokkaansa.
kyllä karjiksellakin on miellyttämisen halu, mutta bordercollie ja karjis ovat kuitenkin erilaisia, omilla tahoillaan hyviä. se että koira puree verta valuvasti lehmää, on omistajan ja kouluttajan oma vika. ei voi siihen muuta sanoa. pienestä pitäen rohekasti navettaan, opetetaan käytöstävät ja koulutusta.
:) Kyllä se siitä! :)
- Hyvät sivut
Lisäks kannattaa käydä suomen paimenkoira yhdistyksen eli spkyn sivuilla...en nyt muista osoitetta tarkkaan mutta löytyy tuolla nimellä esim googlen kautta...
- karjis
ja Suomen australiankarjakoira yhdistyksen sivuilla. www.toimiva.net/sakkry
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399179Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737980Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625709William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542364Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62097Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821746Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201692Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921439Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381370Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71327