Keskiyölle

Aamusumuinen

Katsoisitko minullekin? Parisuhteeni on ihan kuralla ja mies huitelee menoissaan maailmalla... Joulukin tulossa eikä ole oikein fiiliksiä mihinkään.... :( .
Epäilen että miehellä on joku toinen tai ainakin ajatuksissaan miettii jotain toista kun on kotona niin poissaoleva. Aistin ettei hän ole enää samalla tavalla läsnä kuin ennen..

Miten tässä käy? Olisiko parempi että minä jatkan pienen tyttömme kanssa kaksin eteenpäin ja annan miehen mennä menojaan? Näkyykö minulle rakkauteen mitään positiivisia käänteitä?

4

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      asia kerrallaan. et ole onnellinen tässä liitossasi, niin kamalalta kuin se kuulostaakin. olet jo kohdannut omat rajasi, nyt sinä vain toimit kuin robotti. ei mitään herkkyyttä.

      jos et ole varuillasi, sinä vanhenet nopeasti! kuka sellaista haluaisi?
      suvussasi on sellaisia geenejä, että hiukset harmaantuvat helposti. onko näin?
      lapsesi on isoisän lemmikki. niinkuin sinäkin aikoinaan olit. minusta vaikuttaa aivan kuin miehesi olisi niellyt nuorennuspillereitä, hän tuntee olonsa melko villiksi.

      kyllä se menee ohi, toinen asia on taas se, että jaksatko sinä odottaa sen tapahtuvan. kysyn nyt ihan varovasti, että onko miehesi ollut aina kiinnostunut vain naisista? siis, kun käytte vaikka ostoksilla tai katselette elokuvia? onko hän koskaan ilmaissut mielipidettään miesten ulkonäöstä ja siihen suuntaan?

      voin tietysti olla väärässä, on mahdollista että hän vain etsii itselleen uutta imagoa. toki toinenkin ajatus käy mielessäni.

      ei puhuta vielä tulevista rakkauksista, kun tämä päivä on vielä niin kesken.

      t. Keskiyö

    • Aamusumuinen

      Kiitos tästä!
      Mies on aina ollut käytökseltään kuin teini joten taitaa nytkin elää jälleen teinielämäänsä uudestaan läpi.

      Kyllä hän naisista pitää ja näyttää naisetkin pitävän hänestä. Roikkuu exät, nyxät ja tulevatkin perässä :). Vaikea olisi uskoa että olisi taipumuksia toiseen suuntaan. Ehkäpä vain koittaa muuttaa tyyliään radikaalisti ja kuvittelee näyttävänsä nuorekkaammalta kuin mitä onkaan. Taitaa olla joku nuorempi naikkonen kiinnostunut tai osoittanut kiinnostustaan. Sekös se villiinnyttää...

      Tuosta harmaantumisesta, isäni on jo aika harmaantunut mutta onhan hän jo lähempänä seitsämääkymmentä. Äitini on nuorekas, värjää kyllä tukkaansa joten en tiedä olisiko muuten harmaantunut.

      Mutta kyllä tuntuu siltä että tämä jatkuva ruljanssi parisuhteessa vanhentaakin. On tämä niin kuluttavaa ja energiaa vievää puuhaa.

      En tiedä jaksanko odottaa enää minkäänlaista muutosta miehessä. On usko aika tavalla loppu.

      Niin ja sitten piti mainita vielä: olen töissä tutustunut erääseen vaaleaan mieheen joka tuntuu oikein hohkaavan lämpöä ympärilleen. Aivan kuin valo ympäröisi hänet. Olen jotakuinkin ihastunut. Taitaa olla vain päiväunelmaa tämä mies?

    • Hei

      laitoithan sinäkin kynttilän palamaan?

      niin, ei sinun tarvitse kilpailla kenenkään kanssa. et tarvitse sitä kertakaikkisesti.
      energiaasi tarvitaan muihin asioihin.

      on ihmisiä, jotka tuovat valoa ympäristöönsä. sinäkin pystyt siihen, kun olet kunnossa!
      tämä kysymäsi mies taitaa olla varattu omalta osaltaan. mutta ei hätiä, keskitä nyt vain mielesi ja ajatuksesi omaan hyvääsi ja kehitykseesi. sinä taidat olla todella kypsynyt tähän päivään, älä anna sen lanata itseäsi joutavan alle.

      olen niin kiihdyksissäni tuosta pienestä pojasta, joten pyydän sinultakin apua hänen löytymiseensä. laitathan sen kynttilän palamaan?

      t. Keskiyö

      • Aamusumuinen

        Hei ja kiitos kun vastasit vaikka tosiaan nyt on paljon vakavampiakin asioita tullut esiin. Todella kamalaa tuo pienen pojan katoamin, ihan hirvittäviä asioita tapahtuu jopa täällä meidän "lintukodossamme". Toivon syvästi että kyse on vain jostain harmittomasta asiasta ja poika löytyy hyvässä kunnossa. Ei tällaista saisi tapahtua! Voi kun ajattelen kuinka kamalaa pojan perheellä täytyy olla..... :(

        Kyllä laitan kynttilän palamaan. Aivan varmasti! Teen sen heti seuraavaksi. Toivon enkeleitä pojan tielle ja että hän saapuu kotiin terveenä!!!

        Niin pieniltä tuntuvat nämä omat murheet nyt...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      20
      11408
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      46
      3954
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      113
      3140
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      134
      2454
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      94
      2166
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      200
      1804
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      307
      1069
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      18
      855
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      785
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      729
    Aihe