kääpiövillakoiran tärinä nukkuessa

villismamma4

Meille tuli kolme päivää sitten 10 viikkoinen kääpiövillakoiran pentu. Olen nyt huomannut kahdesti kolmen päivän aikana, että sille on tullut nukkuessa outo täristys/värinä, joka on kestänyt muutaman sekunnin. etenkin takatassut, mutta myös koko kroppa on tärissyt. Onko tämä normaalia? Muuten pentu vaikuttaisi olevan terve ja reipas hereillä ollessaan.

4

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolmas kerta

      On ihan normaalia :) Meillä koirat tekee samaa, rotu tosin eri :)

    • kirsi1

      se voi nähdä unta.

    • Nepps

      Oma kääpiöpinseri on tärissyt nukkuessaan siitä asti, kun meille 7vkon ikäisenä tuli. Sama oliko kesä tai talvi niin tärisee silti. Ja se tärinä on semmoista kuin palelisi. Ikää nyt vähän vajaa vuosi. Ei siis joka kerta tärise, kun nukkuu mutta kuitenkin on joka päiväistä. Aloin jo miettimään, onko tuo ihan normaalia mutta ilmeisesti on ihan yleistä(?).

    • Soopelipoika

      Koirasi näkee unta juoksemisesta :) Ei kannata ihmetellä myöskään tukahtunutta haukkua, maiskuttelua, unissaan murisemista - ne tekevät unessa samoja asioita kuin valveillakin. Urokset voivat jopa laueta kesken päikkärien.

      Eli ihan normaalia :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      294
      4176
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe