Mustia pilviä tiedossa

Joulu lähestyy vääjäämättömästi. Ei tarvi olla kummoinenkaan meteorologi taikka sammakkomies, jotta osaa ennustaa hirvittävää matalapainetta joulun pyhiksi.

Monissa metsästäjä- ja yleensäkin aseenomistajien perheissä jouluna ryypätään raskaasti. Tuolloin pälli hajoaa pikkuhiljaa. Petoeläimet vaanivat kaikkialla juoppohullun ajatusmaailmassa. Vaikka aseet ovat (joskus) mukamas asekaapeissa, niin mikäs ongelma tolkuttomassa mielentilassa olevalla einarilla on ottaa avainta esiin ja aukaista kaapin ovea? Ei niin mikään. Perhetragedia onkin sitten jo itsestään selvyys.

Kukaan näitä juttuja ei halua lukea, mutta kokemuksesta voin sanoa, että musta joulu on jälleen kerran tulossa hyvin monelle.

15

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahah !

      "Petoeläimet vaanivat kaikkialla juoppohullun ajatusmaailmassa"
      niinhän nuo näyttävät tekevän, ethän sinä muusta osaa sekoillakkaan,
      on se kuitenkin hyvä että myönnät ongelmasi noin suoraan.
      .

    • ketä kiinnostaa ?

      Niin ja olemme sivistäneet onnettoman alatyylisen kielenkäytönkin.
      Tyhmäkin huomaa lopulta, että solvaa suoltamalla viestit häviää melko pian.
      Kun ei lanttuun ole kauhalla älyä kaadettu, niin tuollaisen aloituksen sorvaamisessa siltä on varmasti vierähtänyt muutama tovi, ehkä päiväkin.
      Sinänsä hullun jorinoilla ei montaakaan lukijaa ole. Senverran että poistaa törkytekstit ja muuten ihan sama mitä se märisee.

    • Joko siis tulit

      kaapista ulos?

    • Larvanto J

      Onko ollut oikeutettua määrätä lobotomia hoitomuotona häiriintyneelle skitsolle.

      Täytyy muistaa, että osalle potilaista toimenpide kuitenkin toi helpotusta elämään. Ehkä hoitajille ja muille kanssaihmisille oli kuitenkin helpottavaa hoitaa ja kestää niitäkin ptilaita, joille itselleen toimenpiteestä ei ollut apua.

      Eräs (vain yksi) tämän sivuston kirjoittelija varmasti miettii, miksi aloittaja haluaa keskustella lobotomiasta juuri metsästyksen vastustajien sivulla.

      Muille asia on varmaan selvä.

    • Musta musta tulossa

      Musta kyllä tuntuu, että mustin osuus on vielä mustempi kuin mitä aloittaja mietti.
      Mitenkäs sitten suu pannaan, kun omaa ekohasaa vetänyt hippiäinen on joulun kunniaksi vetänyt muutaman tötsyn liikaa. Tarttuu ekoteroitettuun kasviskinkku- veitseensä ja asefoobisena alkaa nähdä kaikki ympärillään metsästäjinä.
      Siinä ei perheelle jää montaa hyvää vaihtoehtoa-, eikä mahdollisuuttakaan.
      Oikein ajoitettu "kaalilla turpaan ja nauriilla takaraivoon" käsittely saattaa pelastaa tilanteen ja perheen. Kannattaa kuitenkin kiinnittää teräaseet hyvin lyhyeen ketjuun ja pitää ne visusti lukon takana, etenkin silloin kun niitä ei käytetä.
      Tästä säilytystavasta kannattaisi kyllä tehdä ympärivuotinen lakialoitteella.

      • savuaputkeen

        Totta turiset, nimimerkki Musta musta tulossa.

        Jo nyt 23.12. iltaan on uutisoitu monen monta puukkohippsastelutapahtumaa.

        PS. Kohta maistetaan savusta mustunutta palvituoretta savuhirveä, siihenkin siivutukseen tarvitaan puukkoa tai muuta soveliasta teräasetta.


    • Nyt jo jouluviinojen kittaaminen on sitten alkanut metsästäjien sekä muitten aseenkäyttäjien perheissä. Ollaan hyvässä nousuhumalassa ja aseet ovat vielä kaapaeissa (kuitenkin käyttövalmiina). Mutta odottakaahan, kun menee tosi päähän taikka pikkusen laskun puolelle, niin alkaa tapahtumaan. Oma perhe ja nalkuttava akka muuttuu monesti riistaksi ja mustaa joulua pukkaa päällensä monissa perheissä.

      • Juupa juu...

        ... ja pysy SINÄ silloin piilossa ...


    • sfsd

      susianalyytikko taitaa olla koko suomi24 vihatuin kirjoittaja,jos et usko kato viestien /-

      • mietiskelijäikoni

        Ehkäpä se johtuu Hänen ylivertaisuudestaan? Täällä pörräävät susipelkurit kun ovat aika surkeata sakkia.


      • Analyysi on väkevää. Se on niin väkevää, jotta heikompaa hirvittää. Itkuhan siinä tulee väkisinkin simmuun.


    • sensuurin suu !

      Hän onkin tunnettu itsensä kehuja, alteregoja löytyy enemmän kun keltään. Mutta tyylistä se tomppeli aina tunnetaan.
      Hyvin on kuitenkin osattu siivota alaluokkaisen hullun teksti, melkein yhteiskuntakelpoiseksi.

      • mietiskelijäikoni

        Olet vain kateellinen ja katkera kun et itse pysty tuottamaan yhtä syvällistä analyysia kuin analyytikko. Siivooja sinä taidat tosiaan ollakin, vessapönttöjen putsaaja, heh heh.


    • ei ammuttu

      No eipä yhtään ammuskelua jouluna.puukkoja ja kuristusta kylläkin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      35
      11640
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      31
      4583
    3. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      62
      4220
    4. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      154
      3545
    5. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      243
      2783
    6. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      138
      2519
    7. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      219
      1980
    8. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      95
      1489
    9. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      378
      1389
    10. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      1007
    Aihe