Viimeisimpien testien mukaan C1 on hyvin turvaton kulkuneuvo. VAARA!
Turvallisuusriski
crashtestdamned
7118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Muistitko laittaa vuodatuksesi myös Toyota ja Peugeot palstoille.
Viimeisimpien testien mukaan Toyota Aygo on hyvin turvaton kulkuneuvo. VAARA!
Viimeisimpien testien mukaan Peugeot 107 on hyvin turvaton kulkuneuvo. VAARA!
Toyota Aygo on Toyotan vuonna 2005 myyntiin tullut automalli. Sitä valmistetaan yhteistyössä Peugeotin ja Citroënin kanssa Tšekin Kolínissa. 1/3 myydään Toyotan merkillä ja 1/3 Peugeot 107 -mallina ja 1/3 Citroën C1 -mallina
Haittaakse?
Miten suu nyt väännetään Toyterot.
http://www.taloussanomat.fi/autot/2012/12/20/toyota-koki-pahan-kolauksen-usassa/201244214/304?rss=t134
Japanilainen autojätti Toyota koki yllättävän takaiskun, kun sen myynnin lippulaivamalli USA:ssa eli 2013 Camry sai arvosanakseen "heikko" vakuutusyhtiöiden kolaritestissä.
Reuters-Taloussanomat
20.12.2012 19:15
8
Camry on ollut lähes 15 vuotta Toyotan myydyin malli Yhdysvalloissa.
Testit teki Insurance Institute for Highway Safety (IIHS), joka on voittoa tavoittelematon vakuutusyhtiöiden yhteinen tutkimuslaitos.
Toyotan tappion kirvelevyyttä lisää se, että vuoden 2012 Camry arvioitiin silloisen testin turvallisimmaksi malliksi. 2012 Camry sai luokakseen viisi tähteä.
IIHS on tiukentanut vaatimuksiaan viime kerrasta, erityisesti nokkakolarien arvioinnissa. Tämä näkyy tuloksissa, sillä vain kaksi autoa sai nyt arvosanakseen "hyvä". Kunnian saivat 2013 Honda Accord ja 2013 Suzuki Kizashi.
Toyota camrya ei myydä enää suomessa, se on vanha malli.
Mutta C1 onkin japanilaista suunnittelua, ilmankos.
C1 on japanilaista suunnittelua mutta hitsisaumat on tehnyt Pierre Clvados 3,8 promillen humalassa.
Väärin taas kuten aina provopetterillä jonka tiedot on saatu isoiltapojilta hiekkalaatikolla.
Opettele lukemaan.
Toyota Aygo on Toyotan vuonna 2005 myyntiin tullut automalli. Sitä valmistetaan yhteistyössä Peugeotin ja Citroënin kanssa Tšekin Kolínissa. 1/3 myydään Toyotan merkillä ja 1/3 Peugeot 107 -mallina ja 1/3 Citroën C1 -mallina.