Viisumin hinta Suomesta?

jhkjh98797987

Joka paikasta oon saanu käsityksen, et hinta 15 - 30 vrk:n reissuun on 50€ 5€ postikulut. Näin myös lähetystön sivuilla. Hakemus on vetämässä. Laitoin kahdelta hengeltä 110€, mut nyt sieltä ( Suomesta ) soitettiin, et raha ei riitä. Haluavat lisää 50€ kahdelta hengeltä, joten viisumin hinta olisikin 75€ ( 5€ postikulut ) per nenä. Mitähän muut ovat maksaneet. Jotenkin haiskahtaa, kun pitää käteisenä laittaa. Intian lähetystöllekin kävi tosite maksusta tilille. Tällaista vaihtoehtoa ei Vietnamin lähetystöllä ole. Kummastuttaa...

18

1723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hidden charm........

      Vuoden vaihteessa viisumien hinnat nousevat eli lähes tuplaantuvat. Hanoin kenraalit ovat päättäneet vetää löysät pois Thaimaan malliin. Eivät halua lisää turisteja maahan.

      Välillä mustalainen kusee viuluunsa ja huomaa tehneensä virheen...

    • kham duc

      Paikanpäältä helsinkistä vietnamin suurlähetystöstä haettuna viisumi maksoi 50 euroo.
      Täytin hakemuksen siellä,kuva ja passi jäi sinne.
      Passi viisumineen tuli normaalina kirjepostina reilun viikonpäästä.

    • jhkjh98797987

      Laitoin kyselyn sähköpostilla ja kerroin, et hinta näkyy lähetystön hinnastossa 15 - 30 vrk:n reissuun 50 5€. Ei tullut vastausta, mut sama nainen soitti ja sanoi, et hinnastossa on vaan väärin. Ei auttanut kuin pulittaa lisää 50€ jos halus passeihin viisumit. Aika kallista eli kahdelta hengeltä tuli maksamaan viisumit yhteensä 160€ postikuluineen.

      • Ne oppirahat........

    • tie3

      mitenkäs tuo vietnamvisa niinkun toimii???ja onko se luotettava?

      • Just just just

      • MaxChneider

    • ccc1

      Hinnathan on nousseet nyt vuoden vaihteen jälkeen. Joten 1kk viisumi on sen 70,- ?

    • E-visailija

      Ei vaan 55 usd, muunna itse euroiksi.

    • Vinksinvonksin1

      Onko hinta todella nykyään 70e(kertaviisumi)? Aika järkyttävä hinta yhdestä tarralapusta passiin

    • 8+2

      vastaavasti hinta vietnamilaisile matkaajille suomeen on 1,746,000 vnd, joten suhteessa tulotasoon, järkytys on ehkä hieman pahempi vietnamilaisille.

      • Jarhot

        Kävin juuri viemässä passit lähetystöön Helsinkiin. Viisumimaksu nykyään 80e/ kpl


      • joulut

        Konsulaatti Kulosaaressa. Auki arkipäivänä 9-12 ja 14-17. Kertaviisumin hinta 62 (30 päivän) euroa. Käteinen tai maksu tilille, kestä 3-4 työpäivä.


    • Yks vaihtoehto on mennä ilman viisumia Vietnamiin ja antaa passi matkatoimistolle ja käskeä hoitamaan viisumi siellä. Viimeksi on kuluineen maksanut n 50€(voi olla että oli dollareita). Suoraan immigrationista on turha kysellä, systeemi on se, että turistilta on monesti niin hankala tivata voitelurahaa, joten parempi kun pistää turistin matkatoimistoon, koska matkatoimisto ymmärtää jutun juonen paremmin kuin turisti. omalta kannaltakin varmaan helpompi ratkaisu se kuin yrittää selvitellä asiaa kielitaidottomien virkamiesten kanssa. Tuli katottua tossa passia, vähän vanhaa tietoa mut 2009 ja 2010 viisumi on maksanut Vietnamissa 25USD eli kuluja tulee vähintäin toinen samanmoinen. Kyllä siitä riittää jaettavaksi kaikille osapuolille. Halvempaa se silti on kuin Suomessa. E-visa on varmaan halvempi mutta tällä tavalla saa pidennettyä olonsa yhdellä viisumilla 1,5 kuukauteen jos on tarvetta.

    • rahastusta_vai

      Joo niin vain täti kertoi hinnan muuttuneen... edellisen kerran maksoin 50e ja nyt sai pulittaa tuplat eli hinta oli 100E. Pakko maksaa, että pääsee lähteen.

      "Turistiviisumin hinta on 80 €, kun maassa oleskelu kestää 15–30 vrk ja 100 €, kun
      oleskelu kestää 30 vrk–3 kk." lähde: Aurinkomatkojen esite 2014

      Neljältä hengeltä tekis jo 400E, huuhhuh!

      Tosi juttu.

    • kylnäinon

      Tänään tuli passi takas viisumin kanssa 100e makso. Viisumiservice.

    • Hanoi-rokkaa--

      Ajattelin mennä Vietnamiin 2 viikoksi lähtö 9.2.2016 ja paluu alkaa 23.2.2016.
      Saapuminen menomatkan jälkeen Hanoihin on 10.2.2016.
      Mielestäni alle 15 vrk matkoihin ei Suomen kansalainen tarvitse viisumia.
      Mikä tuossa on matkan pituus, lasketaanko matka alkamaan Hanoihin saapumisesta eli 10.2.2016? Tuo on mielestäni alle 15 vrk.

      Tärkein kysymys kuuluu: Onko ollut mitään ongelmia päästä maahan vai pitäisikö kuitenkin varmuuden vuoksi mennä hakemaan 1 kk viisumi? Joku tuttava lietsoo vähän tällaista epävarmuutta. En ole ollut ennen ollut Vietnamissa enkä mikään rikollinen ole. Suomalainen tuttavani tulee lentoasemalle vastaan. Hän aikoo tänä vuonna olla n. 3 kk siellä. Hän on jo siis Hanoissa paikan päällä.
      Viisumin haulla on nyt tosi kiire jos sen aikoo hommata Suomessa.

      • Hanoi-rokkaa--

        Soitin Vietnamin matkoja järjestävään matkatoimistoon ja kyselin viisumista. Vietnamissa ei ole matkatoimiston mukaan ollut suomalaisilla mitään ongelmia 14 vrk:n matkan kanssa, jos ei ole hommannut viisumia. Tuttava pelotteli aivan turhaan. Siis iso joukko Euroopan alueen kansalaisia ei tarvitse viisumia lyhyellä matkalla. 15 vrk on raja, en ole varma tarkoittaako että 14 vrk on ilman viisumia vai onko todella 15 vrk jonka saa maassa olla ilman viisumia.
        Tässä tietoa Wikipediassa:
        https://en.wikipedia.org/wiki/Visa_requirements_for_Finnish_citizens


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe