Kultainennoutaja ja valkoinenpaimenkoira

valkkarikultsi

Meillä 2v valkkarinarttu kävi 4vuotiaan kultsinartun kimppuun tänään, koirat asuvat siis molemmat meillä ja ovat "samaa laumaa". Kultsi ollut aina pomona ja viimeaikoina valkonen alkanut murisemaan ruuasta ja välillä ilman mitään syytä. Yrittää varmaan pomottaa kun kasvanut pentuiästä ohi? Kuitenkin valkonen ollut aina alistuva ja ei mitenkään dominoiva.
Lenkillä tänään ystäväni oli collie-uroksen kanssa mukana ja hän leikki kultasennoutajan kanssa joka murahteli leikillään, jolloin valkoinen "hyökkäsi" kimppuun. Yritin erottaa käskemällä mutta ei tehonnut, ja olisi varmaan jatkanut tätä viimeseen asti jos en olisi saanut erotettua niitä. Kultasella noutajalla ei mitään pahoja haavoja, korvassa jotain reikiä. Valkosellakin oli jotain hampaanreikiä sielä täälä.
Tämän jälkeen kultsi ei sietäny valkosta, muris heti kun tuli lähelle. Vähän aikaan pidettiin erillään mutta kun pääsi haistelemaan toisiaan niin ei ollut mitään rähinöitä. Loppuillan ollut "erossa" toisistaan.
Asuvat päivät yhdessä tarhassa jos ei olla kotona, en tiedä uskaltaako laittaa enään samaa tarhaa.

Muilla kokemuksia tälläsestä, miten elämä jatkuu? Kauhukuvia jo mielessä miten eivät enää tule toimeen tai tappelevat vielä uudestaan ja jälki on pahempaa.

2

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asia selviää kyllä

      Ne ottelevat siihen asti kunnes pomo on selvillä. Uskoisin näin. Erillään olo vain lisää painetta selvittää tilanne. Valvotusti yhdessä, se olisi paras tapa.

      Mutta ja mutta. Minulla ei itseläni ihan vasttaavaa kokemusta asiasta. Mutta yleensä koirat selvittävät kyllä kuka on pomo. Se voi olla myös sellaista selvittelyä jossa ei käytetä hampaita, vaan henkistä painostamista, kuka lähtee vesikupilta ensi yms.

      Oma koirani otti yhteen ikäisensä kaverin kanssa. Heti ei selvinnyt kuka on pomo, mutta kun kävin heillä kylässä, omani käytös paljasti kuka sen kisan voitti.

    • Näin tekisin

      Älä jätä valvomatta kahdestaan, ennen kuin tiedät että ovat selvittäneet välinsä.

      Mutta älä erotakaan niitä toisistaan, koska se vain lisää painetta purkaa aggressio toiseen.

      Sinä olet kuitenkin se laumanjohtaja jota molemmat tottelevat viime kädessä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2105
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      332
      1303
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1225
    4. 155
      1136
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      951
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      938
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      879
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      838
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      24
      814
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      789
    Aihe