Kuinka pitkään poliisi säilyttää rekistereissään tietoja rikosepäilystä? Uutisen mukaan n. puolella suomalaisista on tällainen merkintä.
Entä saako kansalainen itse tarkistaa, mistä häntä epäillään tai on aiemmin epäilty?
Entä saako kansalainen itse tarkistaa, mistä häntä epäillään tai on aiemmin epäilty?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Lähtökohtana on se, että kaikki mitkä on kirjattu poliisin rikostietojärjestelmään säilyvät siellä ns. arkistotietoina 50 vuotta, tai kunnes rekisteröity kuolee, tai täyttää 90 vuotta, joten sieltä löytyy hyvinkin puolet suomalaisista.
Lisäksi on lukuisia rekistereitä, jossa rekisteröity säilyy koko elinajan.
Epäilyjä poliisi ei tietenkään kerro,muutoinhan konnat kävisivät kyselemässä, mistä heitä epäillään. Määrätyistä päättyneistä jutuista kansalaisella on oikeus saada häntä koskevaa rekisterissä olevaa tietoa, ei kuitenkan mistä rekisteristä tahansa.
Ketä kiinnostaa, voi lukaista julkista tietoa pykälistä.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030761?search[type]=pika&search[pika]=tietojen käsittely poliisitoimessa