Kuinka pitäisi laitteet kytkeä televisioon, jos haluaa sekä digiboksista ja DVD:stä mahdollisimman hyvän kuvan?
Televisiossani on vain kaksi SCART-liitintä ja vain toinen näistä on RGB-signaalille. Kumpaakin laitetta suositellaan käytettäväksi RGB-signaalilla, että kuva olisi mahdollisimman hyvä. Onko nyt väliä, kumpi saa osakseen huonomman SCART:in, vai saako jompi kumpi laite enemmän etua RGB-signaalin käytöstä?
Näiden lisäksi olisi vielä tavallinen VHS-nauhuri, mutta sen voin ihan hyvin kytkeä pelkän antenninkin kautta, koska kuva siinä on kuitenkin paljon huonompi. Television uusiminen ei tule kyseeseen, koska nykyinen laite on hankittu vasta alle vuosi sitten. Olen kuullut myös jostain SCART-jakajista, mutta toimivatko sellaiset kunnolla tässä tapauksessa?
Kiitos kaikista vinkeistä.
Digibox + DVD = Scartit loppuu!
8
1872
Vastaukset
- Stig
DVD:n scart televisiossa.
Videon scart kytketty boksin toiseen scarttiin.
Boksin toinen scart kytketty television toiseen scarttiin.
Hyvin pelaa.
Se onko toinen scartti parempi kuin toinen (TV:ssä) näet silmällä.
Tuo videon scartti täytyy olla sellainen, joka pystyy "kierrättämään" signaalin.
Kun laitan boksin päälle, TV kääntyy scarttikanavalle ja boksin ohjelmat täkyy.
Videon playn päälle laitettaessa vaihtuu scartkanavalta videon kuva.
Samaten videon TV/Video -näppäintä painnaessa voin vaihtaa videon ja boksin välillä.
Ei tuo mitään korkeampaa tiedettä ole, ei kun kokeilet. Ei vehkeet siitä hajoa.- TV-mekaanikko
DVD ja Digiboxi ovat RGB-laitteita, ne pitäisi ehdottomasti kytkeä siihen RGB:tä tukevaan TV:n scartti-liittimeen. Kuvan saa telkkariin sinunkin kytkennällä ei siinä mitään, mutta kyllä RGB -tekee parhaan kuvan jos telkkarissa se liitäntä on. Minulla on tästä syystä kolme RGB-laitetta samassa TV:n scartissa ja vhs-nauhuri yksinään omassaan. Kaapeleita kannattaa myös katsoa, kaikki eivät ole rgb-tuettuja (esim. nauhurin mukana tulleet), lisäksi kaapeleissa on suuria laatueroja, huonot aihettavat kuvassa värivirheitä, huntuja yms.
- Stig
TV-mekaanikko kirjoitti:
DVD ja Digiboxi ovat RGB-laitteita, ne pitäisi ehdottomasti kytkeä siihen RGB:tä tukevaan TV:n scartti-liittimeen. Kuvan saa telkkariin sinunkin kytkennällä ei siinä mitään, mutta kyllä RGB -tekee parhaan kuvan jos telkkarissa se liitäntä on. Minulla on tästä syystä kolme RGB-laitetta samassa TV:n scartissa ja vhs-nauhuri yksinään omassaan. Kaapeleita kannattaa myös katsoa, kaikki eivät ole rgb-tuettuja (esim. nauhurin mukana tulleet), lisäksi kaapeleissa on suuria laatueroja, huonot aihettavat kuvassa värivirheitä, huntuja yms.
Häiriköinti on ikävä asia.
Itseään TV-mekaanikoksi kutsuva häirikkö
taitaa saada seksuaalista tyydytystä häiriköinnistään.
Ehkä on hyvä niin, jos ei muuten... - TV..
Stig kirjoitti:
Häiriköinti on ikävä asia.
Itseään TV-mekaanikoksi kutsuva häirikkö
taitaa saada seksuaalista tyydytystä häiriköinnistään.
Ehkä on hyvä niin, jos ei muuten...Asia tässä puhuu, ei kannata loukkaantua. Neuvosi ovat puutteellisia, etkä selvästi ymmärrä videotekniikka juurikaan, vastauksistasi sen huomaa. Alatyyli ei sovi tähän foorumiin.
- Stig
TV.. kirjoitti:
Asia tässä puhuu, ei kannata loukkaantua. Neuvosi ovat puutteellisia, etkä selvästi ymmärrä videotekniikka juurikaan, vastauksistasi sen huomaa. Alatyyli ei sovi tähän foorumiin.
Monet ns. ammattilaiset antavat neuvoja ihmisille.
Heittävät kaikenlaisia hienoja termejä jotta saavat ihmiset sekaisin.
Sitten ystävällisesti tulevat (kunnon maksua vastaan) laittamaan kuntoon laitteet.
Tulee tai ei kuntoon, hinta on ainakin kunnossa laskuttajan mielestä.
Puutteellisuudesta voi olla montaa mieltä.
Ihmettelen vain, miten väitetään kuvan laadun olevan huono, vaikka se silmin nähden on erinomainen.
Amatööri ole siinä mielessä, että en ole koskaan pyytänyt maksua neuvoistani. Siten en ole niistä myöskään veroa maksanut.
Alatyyli oli sopimatonta, anteeksi.
Hauskaa kesää sinullekin. - Amatööri
TV.. kirjoitti:
Asia tässä puhuu, ei kannata loukkaantua. Neuvosi ovat puutteellisia, etkä selvästi ymmärrä videotekniikka juurikaan, vastauksistasi sen huomaa. Alatyyli ei sovi tähän foorumiin.
Sivistys sanakirjasta lainattua:
amatööri:
harrastaja, harrastelija Erit. urheilijasta, ammattilaisen vastakohtana. Periaatteessa amatööriurheilija ei saisi lainkaan ansaita urheilulla, mutta tulkinnat ovat aikojen kuluessa vaihdelleet. Muissa yhteyksissä usein halventavasti, etenkin johdoksessa "amatöörimäinen".
Halventava siis tässä yhteydessä.
- digi
DVD ja digiboxi ovat RGB-laitteita kytke ne RGB-scartkaapelilla siihen tv:n scartiin jossa on RGB (tarkista tv:n manuaalista). RGB antaa parhaan kuvan.
- Pro-Tinaaja
saa Scartpiuhoja jossa on liitäntä vaikka kuudelle masinalle. Kaikki myllyt siihen roikkaan ja johan pelittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380