Onko lapsen kanssa Hurghadassa tekemistä? Lapsi 5 v. Vai mietinkö samantien jotain toista vaihtoehtoa? Espanja/Kanariat ei kiinnosta. Marokossa olen käynyt. Olisin lähdössä tammikuussa. Otan mielelläni vastaan vinkkejä mihin kannattais mennä. Kiitän jo etukäteen.
LAPSEN KANSSA HURGHADAAN???
6
1648
Vastaukset
- hurghada
Hurghada kohteena kyllä enemmän aikuisille.
Snorklaus ja aurinko keskeisiä asioita. Lapsen kanssa aika vähän aktiviteetteja. Tosin siellä on hotellialueita lapsiperheillekin, mutta niissä näkyy olevan venäläisiä. siellä oli huvipuistoa ja eläimiä muuta vesiaktiviteetteja lapsille.
Ei itsellä kokemuksia, mutta en ekaksi lapsen kanssa ajattelisi tuota paikkaa.- sari
Venäläiset on ihan samanlaisia ihmisiä kuin muutkin.
- kokemusta on
sari kirjoitti:
Venäläiset on ihan samanlaisia ihmisiä kuin muutkin.
heillä vain ei satu olemaan minkäänlaista kunnioitusta paikallisista tavoista tai sikäläistä kulttuuria kohtaan. Eivät välitä pukeutumisohjeista (naisilla olkavarret ja polvet peittoon) ja näin loukkaavat paikallista väestöä, kaikki pitäisi saada ilmaiseksi vaikka sinne matkustavat eivät mitään 'tyhjätaskuja' olekaan, käyttäytyvät röyhkeästi sekä paikallisia että muita turisteja kohtaan... Enkä nyt puhu yhdestä tai kahdesta ihmisestä/pariskunnasta, vaan lukuisista siellä kohtaamistani venäläisistä.
- kohdetta
kokemusta on kirjoitti:
heillä vain ei satu olemaan minkäänlaista kunnioitusta paikallisista tavoista tai sikäläistä kulttuuria kohtaan. Eivät välitä pukeutumisohjeista (naisilla olkavarret ja polvet peittoon) ja näin loukkaavat paikallista väestöä, kaikki pitäisi saada ilmaiseksi vaikka sinne matkustavat eivät mitään 'tyhjätaskuja' olekaan, käyttäytyvät röyhkeästi sekä paikallisia että muita turisteja kohtaan... Enkä nyt puhu yhdestä tai kahdesta ihmisestä/pariskunnasta, vaan lukuisista siellä kohtaamistani venäläisistä.
Hurghada on huonoin Egyptin kohteista.
Ei yhtikäs mitään nähtävää mutta aggressiivisimmat
hihassaroikkujat.
Egyptissä ennemmin Sharmiin jos tykkää rantalomasta
ja Luxoriin jos kulttuurista. - hurghada
En toki morkannut venäläisiä, tarkoitus oli
todeta, että tuo hotellialue oli ilmeisesti
venäläisille lapsiperheille suunnattu kohde. Sattumalta itse törmäsin sinne, sitä en ole nähnyt Suomessa markkinoitavan.
En ota muutoin kantaa venäläisten käyttäytymiseen. Joissakin hotelleissa heitä on paljon, ja se mikä ärsytti, oli että hotellin altaalla soitettiin venäläistä iskelmämusiikkia! En sitä olisi suin surmin halunnut kuulla Egyptissä. Näillä mailla vain nyt sattuu olemaan yhteistä historiaa sattuneeesta syystä.
Olin esim. snorklaamassa seuruessa, jossa oli venäläisiä, ja ei mitään valittamista.
Hughadassa on paljon itä-eurooppalaisia, myös puolalaisia.
- Hurghadassa käynyt 4v kanssa
Kannattaa ottaa rattaat mukaan, meillä ei ollut ja satiin onneksi lainaan aikamoiset rämärattaat paikallisilta.
Muutamissa hotelleissa on erityisohjelmaa lapsille, mm. "lasten disko", kiirpailuja ja ohjattua toimintaa. Lisäksi o kameliratsastusta, kasvomaalausta, lasiveneajelua (veneellä, jonka pohjasta voi katsella kaloja) ym. Egyptiläiset sinänsä ovat varsin lapsiystäbvällistä porukkaa esim. meikäläisiin verrattuna. Sikäläiset ulkoilevat tanssiesityksissä ja ravintoloissa usein koko suvun voimin ja palset ovat luonnollisesti mukana.
Lapsille saa pyytäessä myös lähes aina erityispalveluja ja usein pyytämättäkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka333408Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032585Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv732547- 112328
- 1172210
- 411418
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3891085Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos41920Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6820TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation
Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje28818