Nouseva merkki ja kuu skorpionissa, aurinkomerkki vesimiehessä.

lasunau

Muita tällaisia yhdistelmiä? Olen yrittänyt viimeaikoina perehtyä astrologiaan ja juurikin siihen, että miten lähelle luonnekuvaukseni astrologian puolelta osuu "todellista minääni"...jos kukaan nyt ymmärtää mitä haen takaa.

Eli mitä nouseva skorpioni ja kuu oikeastaan kertoo minusta? Aurinkomerkeistähän tietoa löytyy hyvinkin paljon, mutta varsin vähän löytyy näistä kahdesta muusta. Jos jollain olisi jonkinlaista tietoa tai omaa kokemusta joltakin löytyisi niin olisi mahtavaa saada tietää :)

2

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syvä vesi

      En ole mikään asiantuntija, mutta itselläni on myös nouseva skorpioni ja ystäväni taas on kuumerkiltään skorpioni. Minun mielestä nouseva merkki on minulla aika hallitseva, siis enemmän kuvaa minua kuin aurinkomerkin luonnehdinta.

      Nousumerkki kuvaa käsittääkseni sitä ensivaikutelmaa minkä muut ihmiset saavat sinusta, miten näyttäydyt muille ihmisille ja miten reagoit uusissa tilanteissa. Se myös jotenkin kuvaa enemmän koko elämänpolun etenemistä kun aurinkomerkki kuvaa kai lähinnä sitä persoonallisuutta mikä olet läheisten ihmisten parissa ja kotona aidoimmillasi, nousumerkin kuoren alla.

      Kaikki mainitsemasi merkit ovat vesimerkkejä, joten olet varmaan melko syvällinen ja ehkä intuitiivinen luonteeltasi verrattuna vaikka tulimerkkeihin.

      Nämä ovat sitten ihan vain pelkkiä arvauksia, koska olen itsekin vasta tutustumassa omiin merkkeihini ja tottakai koko syntymäkartta vaikuttaa kokonaisuuteen sekä kuinka paljon ihmisenä olet kehittynyt.

      Nousevana skorpionina olen kiinnostunut pintaa syvemmistä asioista ja tulkitsen ihmisiä ja asioita tavallaan rivien välistä ja olen hyvä tunnistamaan piilotettuja merkityksiä, esim. symboliikkaa. Sisältö on pintaa tärkeämpää. Minulla on tietynlainen vakavanoloinen suojakuori enkä paljasta itsestäni kaikkea kenelle tahansa vaan luottamukseni täytyy ansaita. Olen melko mustavalkoinen ajattelussani. Tietynlailla intensiivinen ja ehkä omistushaluinen mikä voi johtaa mustasukkaisuuteenkin. Intuitiivinen. Luotettavuus, rehellisyys ja lojaalisuus on tärkeää. Yksityisyys tärkeää, en paljasta itsestäni asioita helposti ulkopuolisille. Sitten sanotaan, että noususkorppioneilla voi olla tietynlainen intensiivinen katse ja ihmiset voi saada meistä ulkoisesti vihaisen kuvan vaikka emme olisi yhtään vihaisia.

      Kuumerkki kuvaa alitajuntaa ja sitä millainen olet tunteellisena, miten ilmaiset tai et ilmaise tunteita, jne.

      Kuuskorpioni voisi viitata siihen, että sinulla on kyllä syviä intensiivisiä tunteita, mutta et silti halua paljastaa haavoittuvuuttasi. Siksi et halua paljastaa tunteitasi. Pinnan alla siis tapahtuu paljon mitä et näytä ulospäin. Voi olla ääripäiden tunteita. Sinulla voi kestää pitkään, että voit luottaa toiseen ihmiseen ja avautua tunteiden tasolla, siksi voi olla vaikea tutustua sinuun. Sinua voi kiinnostaa tutkia asioita syvällisemmin, esim. juuri astrologiaa tai vaikka mystiikkaa. Sinussa on intohimoisuutta ja ehkä omistus- tai kontrollihalua. Haluat kontrolloida tunteitasi ja näyttää ulospäin pokerinaamaa. Pidät tunteita pitkään tukahdutettuina, joten sitten kun ne purskahtavat tai suorastaan räjähtävät ulos niin se voi yllättää, sillä yleensä olet niin "cool" ulkoisesti. Mutta lepyt nopeasti, et ole pitkävihainen.

    • tupla-skorpioni

      Samoin minulla, mutta synnyin(=aurinkomerkki) neitsyt-vaaka-välissä.
      Jokainen ihminen on yksilö, sinun täytyy selvittää oma karttaasi!
      Voin kertoa, että skorpparina elämä on erittäin mielenkiintoista, haasteellista,
      aina sattuu ja tapahtuu. Jos tämä on vasta nousua, mitä jatkossa,huh,huh?
      Joku uskoo, että entisistä elämistäkin tulee selvittämättömiä elämäntehtäviä. Minulla niitä on tässäkin elämässä ihan riittävästi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4814
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      86
      1742
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      288
      1592
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1554
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1428
    6. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1177
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1170
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1109
    9. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      66
      1058
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1054
    Aihe