Tässä minun tarinani lyhykäisyydessään; kaksi vuotta sitten aloitin uudessa työpaikassa ja painoin vuoden tosi kovalla tahdilla töitä. Ilman taukoja ja useasti 6pv viikkoa, ilman lomia jne. Nautin kuitenkin työstäni koko ajan eikä ongelmia jaksamisena kanssa ollut.Viimeiden vuoden työtahtini on ollut suht normaali. Missään vaiheessa tuon kahden vuoden aikana en tuntenut mitään ongelmia jaksamiseni kanssa ja kaikki oli hyvin. Nyt sitten viimeisen puolen vuoden aikana minulle on ilmennyt monta loppuunpalamisen merkkejä, vaikka olen tehnyt aivan normaali työviikkoa. Voiko tämä olla seurausta tuosta menneestä ajasta?
Voiko burnout iskeä jälkikäteen?
3
315
Vastaukset
- Vastaan että
Töpaineiden muuttuminen kevyemmäksi voi aiheuttaa sinussa ajatuksia, ettet ole enää yhtä ahkera ja aikaansaava kuin ennen, joten saatat stressata sillä itseäsi.
Pitkittynyt stressi on aina pahasta, joten ne oireet pitäisi saada hellittämään tavalla tai toisella. Käytä apunasi työterveydenhuoltoa. - tgfyuyu
Itselläni "stressioireita" tuli ajoittain lukion jälkeen ollessani töissä ennen opiskelujani. Nykyisin työelämässä ollessani melkeinpä liian vähäinen työmäärä stressaa enempi kuin jos töitä on hiema liikaa. Voiko joku muu asia stressata sinua kuin työt?.
- Nertuz
Meikäläiselle ilmestyi erään yritysprojektin jälkeen burnout ja lujaaaaaaaaaaa. Mutta mulla meni siihen 1.5 vuotta sen jälkeen kun rojekti oli ohi. Taitaa olla yksilöllistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1913105
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.652653- 2032240
- 741886
- 1021803
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91691- 1041519
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191176- 811130
- 951089