Hei!
Missä vika kun 45000km ajettu vm 1999 MB140A ei starttaa kun:
-on uusi akku, eilen starttasi hyvin, sitten ajoa 230km kaikki hyvin.
Ei laturin valo palanut.
-Tänään ei startti pyöri, ei auta apukaapelit.
-hinaamalla käynnistyy.
Ideoita??
Eikö startti saa virtaa, onko startti rikki, onko joku rele mahd. hajalla??
Mitä tekisit kysyy ''köyhä'' opiskelija!=??
MB140A ei starttaa
8
2883
Vastaukset
Tarkista laturin jännitteensäädin sekä mittaa mittarilla tuleeko akulle oikea jännite auton käydessä. Jos startti ei inahdakaan voi kyseessä olla iso vika. Todennäköisesti akku on vain hyytynyt/jäätynyt.
Minkä kokoinen akku autossa on?
Itse pysyisin kaukana etuvetoisista mersuista.- mesemiäs
Miks tulit sitten kommentoimaan ja pöhlöjä kyselee
- joulusatu
mersusi viat korjaantuu sillä, Että satuilet tälle palstalle näin:
Omistan mersun,Jolla on ajettu 1 000 000km ja siinä ei ole koskaan ollut mitään vikaa....... - MbMbMb123
Startti vikaa saattas olla ja sehän on helppo vaihtaa tunnetusti. =D
- Anonyymi
Auto lopetti starttimoottorin toiminnan. Ei nakuttanut solenoidi, ihan mykkä koko masina. Tutkin päältä ja huomasin, että starttimoottorin takapään ja solenoidin välinen eristämätön kuparijohto hapettunut poikki. Tinasin kaapelinpätkän päälle ja auto starttasi hyvin ja hain trvikeliikkeestä uuden starttimoottorin tilalle. Joskus solenoidi nakutti ja aukaisin solenoidin, niin kupariset kosketuskärjet hapettuneet ja ne hioin puhtaaksi ja taas mentiin etiä päin.
- hesu.
virtalukonpohja sökö?
- CDI203
Siis startti ei pyöritä ollenkaan?
jos niin tarkista startin rele ja sulkeet,
lisää juttua tuolla mese.fi- toimiikohan.pitkään
Kiitti vinkeistä!
Lähti sitten yhtäkkiä taas käyntiin ja toiminut siitä saakka.
Outoa.
Miten esim pakkanen joka tosin vain n 15c vaikutti ettei starttimoottori pyörittänyt.
Nyt vähän epäilevä olo joka kerta kun aikoo startata!
Ps. Myös näitä järjettömiä täällä kuin että pysy erossa....
Milläs pysyt kun se on jo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait993586Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1082225Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso52029Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81794- 361506
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581006Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36940Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70892Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47850Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4827