Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sgsggsgsg

      kiitos tästä: miksi se on täällä?
      M 40 on ensimmäinen sinfonia, josta pidin. Miksi en olisi, olihan siinä melodiaa, tämä riitti 11 vuotiaalle, sittemmin löysin mm Led Zeppelinin ja Beatlesin.

      Tässä ei soita D itse, se ei siis osoita hänen kompetenssiaan. Ei taida soittaa edes M itse. Tämä on siis yksi miljoonista tallenteista, joita oman musiikin tekemiseen kykenemättömät virkamiehet vääntävät.

      Odotamme d n jakavan tekeleen, jossa musiikillinen erinomaisuus ilmenee. Omaa sävellystä ja soittoa. Eikä mitään saariahoa jota ei kuuntele kuin ruumisarkussa.

      Oditamme myös kriittistä tutkimusta siitä, miksi beatlesia ylistävät tutkimukset ovat väärässä.

      Lopuksi d n taidoilla hän voisi esittää miten beatlesin tallentamaa musiikkia voisi parantaa: säveliä muuttaa tai vaikka eleanor rigbyyn lisätä sointuja.

      Keisarilla ei kuitenkaan ole vaatteita ja pelkään ettei edes d n toistama fur elise saavuta suosiota kuin äidiltä ja isältä - vaikka meni nuotilleen oikein.

      Musiikki on niin paljon enemmän.

    • Nannerl Mozart

      Tuo Sinfonia no:40 on huono, se ei kohonnut UK:n singlelistalla edes Top 200:aan silloin kun se julkaistiin. Siitä puuttuu singleille niin tarpeellinen koukuttavuus.

      No saivathan Päivi Paunu ja Aaro Raninen siitä pikkuhitin täällä Inflandiassa, joten ei se ihan toivottoman huono biisinä ole.
      https://www.youtube.com/watch?v=SNb8_Q4CYrM
      Tosin se että itse Runeberg kirjoitti tuohon Suomi-coveriin sanat saattoi asiassa auttaa.

      Mutta emmekö pohtisi sitä miksi dhönni ei valinnut Mozartin singlehiteistä esimerkiksi Sinfoniaa no 37?

      Sehän Sinfonia No:37 olisi niin paljon parempi sinfonianakin. Huhut kertoo jopa tapauksista joissa sitä olisi ihan vapaaehtoisesti kuunneltu.

      • dhönni

        kieltämättä m menettää otteensa alun nerokkaan melodian jälkeen pitkäksi ajaksi 40ssä


    • Lorenzo Da Ponte

      Harvinaista filmimateriaalia läydetty! Itse Mozart bändeineen esittämässä varhaista versiota tuosta suuresta hitistään Sinfonia no:40.
      Tässä tuota katsellessa pitää sitten muistaa että Mozart ei ollut vielä tuolloin viimeistellyt kappaleen sanoitusta, joten tässä varhaisessa versiossa sanoitus on aika erillainen kuin mitä siinä sen lopullisessa versiossa.
      Myös sovitus on jollaintapaa karumpi, mutta kyllä se Mozartin kiistaton musikillinen nerokkuus tästäkin selvästi ilmenee:

      https://www.youtube.com/watch?v=3ood0jv9Lng

      • Aloha Oe

        Kiitos näytteestä. Siitä käy selville varsin oivallisella tavalla Mozartin monilahjakkuus, eikä vähiten trumpettisoolossa. Sen harmonia ja stemma ovat suorastaan täydellisiä, ja hyvässä synkassa tekstuurin kanssa. Voisi aivan luulla, että tekstuuri on tehty pienessä pulituurissa, tai peräti lasyyrissa, kuten tuohon aikaan tapana oli.

        Olen niin kiitollinen tarjoamastasi Mosse-näytteestä, että annan sinulle vaihtarin. Siinä Mozartilla on jo ulkomaankieli hallussa ja taitaa peräti olla Hawai´in murre, jota hän niin täydellisesti toistaa ja ääntää. Alkaa kohdasta 1:12. Ole hyvä ja nauti:

        http://www.youtube.com/watch?v=LQOXrMA4K0E


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1425
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      101
      1364
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1335
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1208
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 71
      1034
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      18
      1024
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      740
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      724
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      656
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      607
    14. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      598
    15. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      46
      589
    16. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      585
    17. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      559
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      548
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      528
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      515
    Aihe