Säilyyköhän Siwa, kun Valintatalot ja Siwat on myyty ulkomaiselle sijoitusyhtiölle?
Vähän outoa myynti ulkomaiselle, varsinkin sijoitusyhtiölle, kun alkuperä on kaiketi työväen osuuskauppa, joka on muklautunut uusien nimien Siwa ja Valintatalo ym. nimien alle.
Näin se Suomen itsenäisyys rapisee pala palalta ja ollaan kohta yhtä suurta Eurooppaa. (Hyvin maksavina jäseninä)
Kausalan palveluista puheen ollen
3
421
Vastaukset
- jfunukdd
Suomen lähikauppa on harmillisen harhaanjohtava nimi, sillä eipä ole omistus kovinkaan suomalaisella pohjalla olla aikaisemminkaan.
- Osuuskauppaa
Aikoinaanhan oli Kausalassa kaksi osuusliikettä nokatuksin. Toinen oli osuusliike Oma-Pohja r.l. ja toinen muistaakseni Kuusankosken Osuuskauppa i.l.
r.l. tarkoitti rajoitettua lisämaksua, jos putiikilla ei mennyt hyvin, i.l. tarkoitti ilman lisämaksua.
Tämä Oma-Pohja oli porvarillinen kauppaliike ja sinne mentiin ihan röyheästi. Työväen osuuskauppaan mentiin jotenkin salavihkaisestí.
Työväen aatetta oli kolhittu ankarasti ja porukoita viety vankiloihin ja vankileireillekin hetki sitten eikä oltu vielä päästy normaalielämään ja kauppaan menokin oli kannanotto.
Onpa tainnut vasemmistolainen osuuskauppaliike koke alasajon.
Helsingissä ja Uudellamaalla paksusti voinut Elantokin yhtyi oikeistohenkiseen Helsingin Osuuskauppaan ja on nyt HOK-Elanto.
Oikein ihmetyttää, mihin Elannonkin varat yht´äkkiä katosivat. Kukaan ei ole edes tohtinut tutkia, mitä mahdollisia suhmurointeja silloinen johto sumpli.
Oli maan kuulu, kai Suomen suurin leipomo juuri uudistettuna ja erittäin suositut tuotteet. Ihan pressanrouva kävi vihkaisemassa Elannon leipätehtaan uunitkin. Vain hetki ja koko putiikki oli heikoissa kantimissa. - hyvää tulossa
Kyseessä on "rahat ulkomaille" operaatio Eli veronkierto. Yleensä seuraa toiminnan tehostaminen eli lopputilejä. sitten jokin Eurooppalainen kauppaketju
ostaa koko toiminnan ja tulee kisaamaan S-ketjun silmille. Vähän niinkuin Lidli
ovat huomanneet hyvän menestyksen ja S kovat hinnat. Suomi on kallein euroopassa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741