Kausalan palveluista puheen ollen

Säilyyköhän Siwa, kun Valintatalot ja Siwat on myyty ulkomaiselle sijoitusyhtiölle?

Vähän outoa myynti ulkomaiselle, varsinkin sijoitusyhtiölle, kun alkuperä on kaiketi työväen osuuskauppa, joka on muklautunut uusien nimien Siwa ja Valintatalo ym. nimien alle.

Näin se Suomen itsenäisyys rapisee pala palalta ja ollaan kohta yhtä suurta Eurooppaa. (Hyvin maksavina jäseninä)
3486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomen lähikauppa on harmillisen harhaanjohtava nimi, sillä eipä ole omistus kovinkaan suomalaisella pohjalla olla aikaisemminkaan.

Äänestä

Aikoinaanhan oli Kausalassa kaksi osuusliikettä nokatuksin. Toinen oli osuusliike Oma-Pohja r.l. ja toinen muistaakseni Kuusankosken Osuuskauppa i.l.

r.l. tarkoitti rajoitettua lisämaksua, jos putiikilla ei mennyt hyvin, i.l. tarkoitti ilman lisämaksua.

Tämä Oma-Pohja oli porvarillinen kauppaliike ja sinne mentiin ihan röyheästi. Työväen osuuskauppaan mentiin jotenkin salavihkaisestí.

Työväen aatetta oli kolhittu ankarasti ja porukoita viety vankiloihin ja vankileireillekin hetki sitten eikä oltu vielä päästy normaalielämään ja kauppaan menokin oli kannanotto.

Onpa tainnut vasemmistolainen osuuskauppaliike koke alasajon.
Helsingissä ja Uudellamaalla paksusti voinut Elantokin yhtyi oikeistohenkiseen Helsingin Osuuskauppaan ja on nyt HOK-Elanto.

Oikein ihmetyttää, mihin Elannonkin varat yht´äkkiä katosivat. Kukaan ei ole edes tohtinut tutkia, mitä mahdollisia suhmurointeja silloinen johto sumpli.
Oli maan kuulu, kai Suomen suurin leipomo juuri uudistettuna ja erittäin suositut tuotteet. Ihan pressanrouva kävi vihkaisemassa Elannon leipätehtaan uunitkin. Vain hetki ja koko putiikki oli heikoissa kantimissa.

Äänestä

Kyseessä on "rahat ulkomaille" operaatio Eli veronkierto. Yleensä seuraa toiminnan tehostaminen eli lopputilejä. sitten jokin Eurooppalainen kauppaketju
ostaa koko toiminnan ja tulee kisaamaan S-ketjun silmille. Vähän niinkuin Lidli
ovat huomanneet hyvän menestyksen ja S kovat hinnat. Suomi on kallein euroopassa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katoovaista kaikki kirjoitti:

Säilyyköhän Siwa, kun Valintatalot ja Siwat on myyty ulkomaiselle sijoitusyhtiölle?

Vähän outoa myynti ulkomaiselle, varsinkin sijoitusyhtiölle, kun alkuperä on kaiketi työväen osuuskauppa, joka on muklautunut uusien nimien Siwa ja Valintatalo ym. nimien alle.

Näin se Suomen itsenäisyys rapisee pala palalta ja ollaan kohta yhtä suurta Eurooppaa. (Hyvin maksavina jäseninä)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu