24.12

Joulu ei saisi olla pelkästään päivämäärä muiden joukossa, vaan sen pitäisi olla enenmmän kuin mielentila.. Hyvää joulua.. :)
7444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mulle se ainakin on vain yksi harmaa ja turha päivä samanlaisten joukossa... Olen yksinäinen ja köyhä, niin sellaistapa se elämä tahtoo olla. Mua ei muista kukaan.

Äänestä
  • Jouluaatto on monella tapaa merkittävä. Ja eri ikäisenä mielessä erilaiset muistot.

    Erikoisesti tämä jouluaatto on ajatuksissani - lämpöä täynnä. Hän, kohtaamani ihminen ajatuksissa.

    Äänestä

Moi! Ikävöitkö häntä, jonka tapasit lapsena vain kerran vai häntä joka ilmeisesti loukkasi sinua jokin aika sitten ja pyysi anteeksi?

Äänestä
  • Ja lapsena tapaamasi tuntenut nyt muutaman vuoden uudestaan?

    Äänestä

  • Sopikaa, niin kaikilla on helpompi olla. :)

    Äänestä

Tai kyllähän se kirpaisee, still loving you, mutta pelkästään mun rakkaus ei riitä. Kestän kyllä, älä taas ala karttaa mua.

Äänestä

Ymmärrän nyt, että se on ollut koko ajan yksipuolista rakkautta minunpuoleltani, mutta se on ollut minulle aivan totta. Olen kaivannut sinua viikonloppuisin ja iltaisin ja ollut huollissani oletko kunnossa jne. Voit vähätellä minua (esim. kuten nimititkin sairaaksi) ja minun tunteitani, niin olen tuntenut, toiminut ja tehnyt niinkuin minun on täytynyt. Kunhan et mitätöi minua muuten ja et pelkää minua, toimissani ei ole valittamista ja jätän sinut rauhaan, minä en koita keskustella asiasta sinun kanssa.

Et voi sanoa että olisin häiriköinyt sinua. Uskon, että ymmärrät nykyään enemmän rakkaudesta ja jotain käytöksestänikin. Minä en voi neuvoa tai kysellä kuulumisia, enhän ole ystäväsi ninkuin sanoit, luulin että oltiin edes kavereita, tajuan että minä vain kyselin sulta asioita vastasit jos viittit ja selitin ja avauduin ja olin rehellinen sinulle enemmän kuin kai kellekään muulle. En halua että meidän välit muuttuvat enään huonoiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muistan sinut.. kirjoitti:

Joulu ei saisi olla pelkästään päivämäärä muiden joukossa, vaan sen pitäisi olla enenmmän kuin mielentila.. Hyvää joulua.. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu