Miten saa suomenkielisen "dubbauksen" pois päältä?

Mieluummin ilman

Tuttavan televisiosta kuuluu kuulokkeita käyttäessä suomenkielien "dubbaus" tekstitettyjen ulkomaisten ohjelmien yhteydessä. Ainakin joittenkin ohjelmien. Miten toiminnon saa pois päältä, jos sitä ei kaipaa? TV:n valikkoa on selattu, mutta ei sieltä oikein löytynyt sopivaa kohtaa.

22

51720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Eihän voi olla niin ettänainen puhuu kuin Leslie Nielsen että Priscilla Presley Alastomassa aseessa joku tolkku täytyy olla Suomen televisiossa esim 4 lla ärsyttää ihan kamalasti auttakaa nopeasti ei minulla koskaan ennen ole ollut tämmöistä ongelmaa


    • Olisit kertonut televisiosi mallin. Esim. Sonyssa on kauko-ohjaimessa äänen valinta AUDIO, jolla valitaan "Nederlands" -äänen tilalle alkuperäinen ääni. Muita siellä äänivalikossa ei sitten yleensä olekaan.

      • Mieluummin ilman

        Merkki on Samsung ja kilvessä on numerosarja LE32D404E2WXXE


      • Anonyymi

        Siinä oli kaikki mitä piti
        Kiitos äksyilijä


    • Samsunkkitekstillä

      Erääässä Samsungin mallissa piti laittaa molemmat kielet suomeksi että toimii kaikilla kanavilla. Kokeile siis laittaa sekä ensisijauseksi, eyyä toissijaiuseksi kieleksi suomi ja sama tekstityksessä.

    • AndyKing

      mulla sama ongelma LG:n kanssa. Sen saa pois mutta jos vaihdat kanavaa ja palaat takas niin siinä se ärsyttävä dubbaus onkin. Mulla se on vaa YLEn ja nelosen kanavilla

      • Audiokuvaus_pois

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Lg: Settings: Käytettävyys: Puhuttu kuvaus pois päältä

      • Anonyymi

        Tämä toimii kiitos


    • Anonyymi

      Niin pirusti harmittaa "dumppaus". Ohjelmista puuttuu "tunne", kun kone latelee tekstit. Enkä osaa poistaa.

      • Anonyymi

        Eikös tuossa edellä jo tullut monenmoista ohjetta...


    • Anonyymi

      Mene asetuksiin , sieltä kohtaan HELPPOKÄYTTÖTOIMINNOT ja poista täppä kohdasta 'Haluatko ottaa käyttöön kuvailutulkkauksen'

    • Anonyymi

      Näköjään myös Samaingissa järjestelmä >helppokäyttöisyys >audiokuvaus ja sieltä valinta ei käytössä. Loppuu dubbaus 👍

      • Anonyymi

        Samsungissa..


      • Anonyymi

        Kiitos nyt pelittää.


    • Anonyymi

      Omassa telkkarissa oli kielinä joka kohdassa suomi, mutta kun äänitekstitys tuli silti koko ajan (mikä tahansa kieli olikin valittuna). Mutta käytin telkkarin audion kielenä hollantia ja vaihdoin uudestaan suomeksi, ja silloin loppu!

      (Tuo hollanti on siis Ylellä käytössä äänitekstityksen kanavana.)

    • Anonyymi

      Miten saa naisen äänen pois televisiosta

    • Anonyymi

      Miten saan ruotsinkielisen selostuksen pois

    • Anonyymi

      Voiko joku kertoa miten ifFalcon telkusta saa dubbauksen pois. Vituttaa kun kaikki vieraskieliset ohjelmat joita oon tallentanut digiboksille menee pilalle kun ukko mölisee siihen päälle. En löytäny ohjekirjasta apua.

    • Anonyymi

      En kestä suomenkielistä dubbausta on aikuisten oikeasti saatava se pois nyt heti

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      304
      11676
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5319
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4299
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe