Moi! Mulla on oikeesti aikas rankka ongelma, ja haluaisin tietää mistä tämä johtuu. Kirjotan sen tänne, koska olen teini ja asiani liittyy raskaaksi tulemiseen. En oikein tiennyt minne muualle laittaa.
Elikkäs harrastetaan poikaystävän kanssa usein seksiä ja ehkäisynä on e-pillerit. Poikaystävä ei myöskään IKINÄ tulle sisälle, koska en halua turhia pelon aiheita lisää, vaikka niitä onkin jo ihan tolkuttomasti. Onko se mahdollista, että voisin tulla raskaaksi? AINA noin viikko ennen menkkoja ajan panikoimaan ettei menkat ala, mutta aina ne on alkanu. Pelkään jostakin syystä, ettei pillerit vain toimi. Esimerkiksi jos uloste on vesimäistä, pelkään ettei pillerit olekkaan sitten auttanut, mutta tajuan sen aina jälkikäteen. Kuitenkin, olen aina muistanut ottaa pillerit, ja aina ne otan siinä 9:00-9:30 aikoihin. Eli siinä en ole tehnyt ikinä poikkeusta.
Menkat pitäis alkaa tänä tiistaina, toivon että tosiaan alkaa tai meen ihan paniikkiin. Kerran oon joutunu raskaustestinki, näytti negatiivista, ja viiva oli tumma.
Onko mahdollisuutta tulla raskaaksi?
7
257
Vastaukset
- 1234
Kyllä toi aikas mahottomalta kuulostaa sanoisin. Jos kuitenkin liikaa epäilet, raskaustesti. Tiiän et tekemine o vaikeet.
- rillaQ
kerronpa kokemuksesta.
aloitin e-pillerit 16-vuotiaana, koska silloisen poikaystävän kanssa oltiin jo "vakavammassa" suhteessa(eli seksiä oli).
poikaystäväni kanssa harvoin edes kumia käytimme, sillä molemmat olimme neitsyitä kunnes yhdessä aloimme harrastaa seksiä.
olin ja olen edelleen huolissani aina n. viikkoa ennen menkkojen alkua että olenkohan tullut raskaaksi, ja on välillä ollut löysää ulostettakin.
mutta itsellä melko varma menkkojen alkamisen merkki on hirveä turvotus vatsan alueella ja sormissa sekä rintojen ja nännien kipuilu.
joskus varmuuden vuoksi stressin vähentämiseksi teen raskaustestin joka on tähän asti näyttänyt negatiivista.stressaaminenkin saattaa vaikuttaa siihen että menkat ovat myöhässä, joten stressin vähentäminen varmasti auttaa asiaa.
mutta suosittelisin kuitenkin että käytätte toisena ehkäisykeinona myöskin kondomia esim. suojaamaan sukupuolitaudeilta ja myös mahdolliselta raskaudelta, koska mitäs sitten kun pojalla tuleekin vahingossa sisään tai jos hän on pettänyt...
jos viiva raskaustestissä oli vahvan negatiivinen niin en usko että olet raskaana, mutta tosiaan suosittelisin ihan varmuuden vuoksi "tuplaehkäisyä".- keskustelualottaja
kiitos paljon vastauksesta! kummallakaan ei ole kyllä sukupuolitauteja. nyt aletaakin joo käyttämään sitä tuplaehkäsyä, koska nii paljo ollu huolia. vaikka seki rajottaa paljo, et ei tule sisää...
- jättää kokonaa
naimattta slloin ei tule tiineeksi.
- jsuhwdmusbw
Itse en tuohon ikinä pystyisi...... haloo hei
- pakkoko?
Jos on tuollainen määrä pelkoja, olisi varmaan syytä siirtyä harrastamaan yhdessä jotain muuta kuin yhdyntöjä, joista voi jäädä raskaaksi. Sehän se on moisen touhun biologinen tausta. Asiaan voi palata tuonnempana.
- Maya5
e-pillerit ovat 99 % tehokkaita ja tuo 1 prosentti tulee siitä käyttäjästä / käyttämättä jättämisestä. Tietty tuo tuplaehkäisy (pillerit kumi) tuo lisä turvaa, koska epätodennäköistä että molemmat pettää.. ja tuo "poikaystävä ei tule sisälle". hmm... aika turha keino välttää raskautta. Touhutippoja tulee lähes aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 192595
- 441281
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70937Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää138915- 45861
- 59827
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44785Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164762Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725