Kieltäjät lukekaa tämä!

Haistakaapaska

Miksi te haluatte kaikkea niin kovasti kieltää? "N-n-n-nokun s-se on v-vaarallista", no voi voi. Miksi suomessa kaikki hauska pitää kieltää, tai kaikkea hauskaa pitää rajoittaa? Tässä paskamaassa yli miljoona henkilöä syö masennuslääkkeitä, ja lisää vaan tulee. Typerä holhousvaltio, ja typerät kukkahatut! Jos te ette pidä jostain asiasta, niin se ei tarkoita sitä, että muut eivät saisi siitä asiasta nauttia.

3

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yfughjikol

      Tässä muutama syy, joka vain lisää kieltämishaluja:

      1. Vanhemmat antaa ilotulitteita lapsille. Ne ovat K-18 ja moni pölkkypää ei tajua, että lapset eivät osaa käyttää niitä ohjeiden mukaisesti.

      2. Jonnet ampuu raketteja miten sattuu, purkavat ja muuntelevat niitä, tai tekevät hengenvaarallisia putkipommeja. Ja kaiken kukkuraksi videot väärinkäytöksistä ladataan nettiin, ja siitähän kukkahatut riemastuu.

      3. Jotkut ovat niin apinoita, että eivät osaa laittaa niitä suojalaseja päähän. Sitten valitetaan iltapäivälehdissä: "voi, voi pikku Petterin silmä vaurioitui kun äippä ei ostanut tulituslaseja".

      4. Turvaetäisyyksiä ei noudateta. Viime uudenvuoden jälkeen tuli hyvin kuuluisa tapaus, kun pikkutyttö sai silmävamman vaikka käytti suojalaseja. Tytön äiti lehdessä valitteli huonoa tuuria, vaikka todellisuudessa uutisessa sanottiin, että TYTTÖ ISTUI MUUTAMAN METRIN PÄÄSSÄ RAKETTIEN LAUKAISUPAIKASTA. Katsojien vähimmäis turvaetäisyys: 50m. Raketin keppi tippui suoraan tytön silmään, koska:
      -Tytön suojalasit olivat liian isot ns. aikuisten koko.
      -Tyttö oli reilusti liian lähellä rakettien laukaisualuetta.
      Tytön äiti oli todella vastuuton, ne Tukesilla tarkistaa aika tarkkaan mihinkä kohtaan suoraan ylöspäin suunnatun raketin jäänteet tippuu. Siksi paketeissa olevia turvaetäisyyksiä pitää noudattaa. Joten 99% onnettomuuksista johtuu ihan omasta perseilystä, ei mistään muusta.

      Ja lopuksi voisin kirjoitusasustasi päätellä, että olet alle 18v., ehkäpä 13-15v?
      Laki on laki, ja jos lakia ei noudateta niin sama ne on kieltää. Ei se kielto nyt niin kummalta tuntuisi. Muutama vuosikymmen sitten kun ilotulitteet alkoivat vasta yleistyä niin silloin ei valittajia ollut. Ilotulitteet olivat enimmäkseen paukkupommeja, jotka olivat niin kalliita tavan ihmisille, että ei niitä ollut kuin muutama varaa ostaa. Ilotulitusraketit olivat vain rikkaimpiin perheisiin ja nekin olivat usein ilman avauspanosta. Nykyään kun kansalle annetaan liikaa pommeja niin kaipa siitä jotkut ihan huolestuu - ja ihan syystäkin. Itselläni ei tosin ole mitään ilotulitteita vastaan, mutta nykyään se menee vain niin, että muiden hölmöilystä joutuu kaikki kärsimään.

      • 069472

        Minkäs takia muiden pitäisi siitä kärsiä, jos jotkut löperöt vanhemmat ostaa niitä raketteja lapsilleen, tai jotkut käyttää niitä väärin? Ei sen takia muita pidä rankaista. Pitäisikö kaikki k-18 tuotteet ja materiaali kieltää sen takia, että alaikäiset pääsevät niihin käsiksi? Todella vaarallisen pommin saa rakennettua TODELLA helposti, ei siihen ilotulitteita tarvita.
        "Ja lopuksi voisin kirjoitusasustasi päätellä, että olet alle 18v., ehkäpä 13-15v?" Taidat olla sinäkin, ja sen huomaa tuosta "Jonne" - sanasta. Olet joko pelkkä provosoitsija, tai sitten oikeasti niin tyhmä, ettet älyä että kiellot ovat helpoin, mutta huonoin ratkaisu.
        "nykyään se menee vain niin, että muiden hölmöilystä joutuu kaikki kärsimään" Me emme elä fasistisessa valtiossa.


      • rfyghkjlö
        069472 kirjoitti:

        Minkäs takia muiden pitäisi siitä kärsiä, jos jotkut löperöt vanhemmat ostaa niitä raketteja lapsilleen, tai jotkut käyttää niitä väärin? Ei sen takia muita pidä rankaista. Pitäisikö kaikki k-18 tuotteet ja materiaali kieltää sen takia, että alaikäiset pääsevät niihin käsiksi? Todella vaarallisen pommin saa rakennettua TODELLA helposti, ei siihen ilotulitteita tarvita.
        "Ja lopuksi voisin kirjoitusasustasi päätellä, että olet alle 18v., ehkäpä 13-15v?" Taidat olla sinäkin, ja sen huomaa tuosta "Jonne" - sanasta. Olet joko pelkkä provosoitsija, tai sitten oikeasti niin tyhmä, ettet älyä että kiellot ovat helpoin, mutta huonoin ratkaisu.
        "nykyään se menee vain niin, että muiden hölmöilystä joutuu kaikki kärsimään" Me emme elä fasistisessa valtiossa.

        Kyllä se vain meni silleen, että kiinarit ja muutkin paukkupommit meni kieltoon 1995 koska jotkut räjäyttivät niillä postilaatikoita. Ja thunderit, roomalaiset ja miniraketit kiellettiin, koska jotkut käyttivät niitä väärin mm. vahingontekoihin ja ilkivaltaan. Rauhoitu nyt hyvä mies, kyse on vain ilotulitteista, ei niitä kuitenkaan kielletä vielä moneen vuoteen, mutta ei se nyt mahdotontakaan ole. Norja kielsi muutama vuosi sitten ilotulitteet tavallisilta ihmisiltä.

        "Minkäs takia muiden pitäisi siitä kärsiä, jos jotkut löperöt vanhemmat ostaa niitä raketteja lapsilleen"

        Luulenpa, että sinä olet 27.12. rakettikaupan edessä isukin kanssa. Ja 31.12. sinä ammut ne, et isäsi. Jos olet saanut alaikäisenä ilotulitteita niin vanhempasi rikkovat lakia, sillä lain mukaan alle 18-vuotiaalle ei saa luovuttaa raketteja. Ei ne varmaan viinaa ja tupakkaa sinulle osta? Se K-18 merkintä on sen takia, että penskat pysyisi edes jotenkin aisoissa ja ilotulitteiden täyskiellolta vältyttäisiin. Eli lain mukaan lapset ei saa edes sytytää ilotulitteita, koska ne on K-18.

        "Todella vaarallisen pommin saa rakennettua TODELLA helposti, ei siihen ilotulitteita tarvita."

        Joo kerro minullekkin? Foliota ja putkenavaajaa, juu tietysti sehän on pommi? Jos sinulla on aseita ja patruunoita, en ymmärrä miksi kukaan tuhlaisi kalliita ammuksia, että saa tehty jonkun pommin? Kyllähän aseharrastajat ja metsästäjät purkaa ammuksia, mutta ei ne mitään pommeja niistä tee. Ruutipönikkä kaupassa maksaa helposti 60-80€/kilo ja puoli kiloa maksaa yleensä 40€. Joten ruudin hankkimiseen tarvitsee aseenkantoluvan ja sellaista ei kaikilla ole. Ja muutenkin kaliumnitraattia tai rikkiä ei saa helposti, vaan pitää olla lupa niihinkin. Tosin jos tarkoitit leivinjauhepommia niin sitten ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      224
      6951
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      332
      4864
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      148
      3673
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      118
      3480
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      69
      3418
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2886
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2749
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2470
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2386
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1951
    Aihe