Alla eduskunnan oikeusasiamies Riitta-Leena Paunion päätös v.2005 Dnro 1055/4/05 jossa todetaan että lasten isällä on ollut oikeus saada tietoonsa lastensuojeluasiaa koskien tiedot sosiaalitoimelta koskien jopa turvakotiasumista koska näillä on merkitystä lastensuojeluasian kannalta. Tottahan onkin että esim äidin mielenterveysongelmilla on merkitystä lapsen olosuhteissa.
'Pitääpä minunkin laittaa sosiaalitoimelle vaatimus asiakirjojen saamiseksi. Tässä jouluna on hyvää aikaa laatia asiakirjoja kun yksin olen, äidin käyttäytyessä yksinhuoltajan tavoin eikä lapseen saa pitää yhteyttä mitenkään tapaamiskertojen välillä.
". Asiakirjoihin liitettyjen sosiaalityöntekijän 11.3.2004 päivättyjen
muistiinpanojen mukaan kantelija lapsineen oli ollut turvakodissa vanhempien
avioero-, huolto - ja tapaamisriidan takia. Lasten isä oli huoltajana
asianosainen tässä avohuollon tukitoimea koskevassa asiassa ja käsitykseni
mukaan hänellä oli oikeus saada asianosaisena tähän lastensuojeluasiaan
liittyvät kantelijan ja lasten tiedot turvakodista.
Käyttävissäni olevien asiakirjojen perusteella kantelija oli saanut läntisessä
perheneuvolassa asiantuntija -apua erotilanteeseen liittyvässä kriisissä eikä
avioliittolaissa tarkoitettua perheasioiden sovittelua, jota korostettu
salassapitove lvollisuus koskee. Kannanottoni ei siis koske asianosaisen
oikeutta tiedonsaantiin avioliittolaissa säädetystä perheasioiden sovittelusta.
Katson, että isällä oli oikeus asianosaisena lastensuojeluasiassa saada
kantelijaa ja lapsia koskevat tiedot myös perheneuvolasta.
Lisäksi isällä oli oikeus huoltajana saada lapsiaan koskevat tiedot julkisuuslain
12 §:n perusteella , kuten jäljempänä selostetaan."
Oikeus asiakirjojen saamiseen lastensuojeluasiassa 2
6
206
Vastaukset
- Kyllästynyt!!!
Painu nyt jo********siitä.kirjoittelet samasta asiasta uudenkaupungin palstalla sekä Köyliön palstalla,etkö usko että kukaan,EI KUKAAN halua lukea sun perheriitas kirjoituksia!!!!!!!!
- von Lagerbom
No luethan sinäkin, virn ja silmänisku..
- Kyllästynyt pummiin
Ei niitä tartte lukea,riittää jo ,kun näkee ,kuka on kirjoittanut.....ja raivo nousee!!!!
- von Lagerbom
Ai niinkö, vai raivo nousee. Kokeile jos psykologilta saisit apua.
- surkki
von Lagerbom kirjoitti:
Ai niinkö, vai raivo nousee. Kokeile jos psykologilta saisit apua.
Sinä se täällä psykiatria tarvitset,kun huutelet joka palstalla omia yksityisasioitasi!!!
- von Lagerbom
Ei kyse ole lainkaan yksityisasioista vaan sosiaaliviranomaisten virkarikoksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p576293Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3355288Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1634985Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1404784Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204020Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202526Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32308Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282147- 731912
- 2231721
