Terve,
Minua kiinnostaisi kovasti aloittaa veneily Helsingissä. Soveltuuko joku 8 metrinen meriläinen harrastuksen aloitukseen (puuvene). Mitä minun pitäisi selvittää veneilystä ennen kuin tulen sinne teidän sekaan veneilemään. Onko olemassa joku infopalsta jossain netissä helsingin alueen liikennesäännöistä. Merimerkkejä en tunne, mutta olen veneillyt pienillä perämoottoriveneillä järvissä.
mitä alottelevan veneilijän tulisi opetella
9
1834
Vastaukset
- Masa
8m meriläinen soveltuu vallan mainiosti veneilyyn missäpäin rannikkoa tahansa, mutta älä tule täysin tietämättömänä meriliikenteen säännöistä.
Helsingin alueella ei ole juurikaan mitään omia liikennesääntöjä (paitsi laivojen reittijakojärjestelmä, eli ajokaistat).
Navigointitaidot pitäisi kyllä olla hallinnassa. Helsingin edusta varsinkin on aika hankala lukuisten väylien johdosta, joten merikortin lukutaito on välttämätön.
Hyvä aloitus olisi esim. laivurikurssi. - rannikkolaivuri
saat kun menet saaristolaivurikurssille. Siellä tutustut myös muihin veneilyä aloitteleviin tai taitojaan kertaaviin. Niitä alkaa työväen- ja kansalaisopistoissa syksyllä ja keväällä. Jos haluat saaristolaivurin diplomin (nimen ja arvon) kannattaa mennä navigaatioseuran kurssille. Sieltä pääsee kurssin suoritettuaa jäseneksi ja saa mm. veneen rekisteröityä seuraan (alennus vakuutuksista jne.) Toki asioita voi opetella kirjoistakin (kirjastosta kyllä löytyy), mutta kurssilla voit kysellä jos meinaa jäädä jotakin epäselväksi.
Puuveneistä en paljon teidä, joten jätän sen puolen kommentoitavaksi muille...- sulka
Ja sitten voi käyttää viiriä jossa on kiiltävä tähti
- rannikkolaivuri
sulka kirjoitti:
Ja sitten voi käyttää viiriä jossa on kiiltävä tähti
viiri se sellainen on ? Ei ainakaan minulla ole tähtiä esillä missään...Kannattaisikohan sinunkin lähteä kurssille ?
- YTR
vene soveltuu erinomaisesti aloittelijalle.Nykyäänhän näitä kaikenlaisia uusavuttomia riittää joita mitkään kurssit ei edes pelasta,mutta normaalilla järjenjuoksulla ja itsesuojeluvaistolla varustettu kaveri kyllä pärjää.Väylät ovat hyvin merkittyjä.Opettele lukemaan karttaa ja tuntemaan viitoitus jotta tiedät aina missä mennään.Älä aja edessä ajavan perässä kivelle.Kivi tai matala on aina siinä missä sen ei luulisi olevan.Aloittelevan on turha aloittaa navigointi tai laivurikursseilla niitä kerkiät käymään vaikka merikapteeniksi asti jos tunnet tarvetta,myöhemminkin.Kirjastosta löydät kaiken tarvitsemasi tiedon.
- vanha veneilijä
meistä tietää itseopiskelun ihanuuden. Kun kaikki meistä eivät edes osaa koota Askosta (tai jostain muualta) hankkimaansa kaappia, olivatpa ohjeet miten hyvät tahansa. Mitenkäs sitten merenkulkua!?
Näinkin vaikeassa, jos kohta erittäin antoisassa, lajissa kuin veneily kokemuksen omaavan tieto on ensiarvoisen tärkeätä. Siksi siis EHDOTTOMASTI joku veneilykurssi alle ennen aloittamista, koska siltä sitä saa. - purjehtija
vanha veneilijä kirjoitti:
meistä tietää itseopiskelun ihanuuden. Kun kaikki meistä eivät edes osaa koota Askosta (tai jostain muualta) hankkimaansa kaappia, olivatpa ohjeet miten hyvät tahansa. Mitenkäs sitten merenkulkua!?
Näinkin vaikeassa, jos kohta erittäin antoisassa, lajissa kuin veneily kokemuksen omaavan tieto on ensiarvoisen tärkeätä. Siksi siis EHDOTTOMASTI joku veneilykurssi alle ennen aloittamista, koska siltä sitä saa.Käytäntö ja teoria tukevat toinen toistaan.
Itse aloitin lukemalla purjehduskirjasta teoriaa
yhden talven aikana (suuri purjehdusopas muistaakseni) ja keväällä kävin purjehtijakurssin, jossa myös käytäntöä harjoiteltiin kolmen päivän ajan. näillä avuilla on sitten päässyt käytännössä hyvin alkuun ja takana on jo 500 merimailia tältä kesältä, tosin Päijänteellä. Meriolosuhteet tuovat tietenkin vielä omat kommervenkkinsä.
- laivuri
Toiselle sopii itse opiskelu, toiselle opetus kurssilla, jossa voi kysella ja yhdessä muiden kanssa asioita pohtia ja omaksua.
Itse kiinnostuksen noustua riittävän korkealle menin viime syksynä saaristolaivurikursille ja keväällä suoritin rannikkolaivurin. Lisäksi hieman kirjastosta tietoa itse veneenkäsittelystä yms... Kurssit painottuvat lähinnä navigointiin ja meriteiden sääntöihin.
Tänä kesänä takana 550 mailia merellä 6,5 metrisellä uppoamarunkoisella, joka siis malliltaan ei ole niitä helpoimpia hallita satama manöövereissä. Rauhallisuudella ja harjoittelulla kuitenkin on opittu vaimon kanssa pärjäämään. (Vaimo muuten kävi samat kurssit, eli veneessämme kaksi navigointitaitoista!)
Ekan kesän kokemukseni perusteella sanoisin että ilman kursseilla opittuja navigointitaitoja sekä tietämystä väistämissäännöistä en olisi merellä pärjännyt (tai ehkä tuurilla?). Kotisatamani on Helsingissä ja aiemmin mainittu väylien ja liikenteen paljous tekee lähialueista huomattavan haastavia ainakin ensimmäistä kertaa jollain alueella liikkuessa.
Saaristolaivurikurssille kannattanee pyrkiä Helsingissä esim. Kalliolan kansalaisopistoon (esite kirjastoista tai http://www.kalliola.fi/setle.htm/ valitse linkki kurssit / Käytännön taidot). Ilmoittautuminen alkaa joskus elokuun loppupuolella ja ainakin viime syksynä kurssille pääsi hyvin. Toisin oli kuulemma Helsingin työväenopiston kursseilla joille kaikki halukkaat ei läheskään mahtuneet. Opetusta järjesstää Tikkurilan navigaatioseura ja kurssilaisilla mahdollisuus liittyä jäseneksi samaan hintaan(?). Voin suositella mikäli opetus on sama kuin viime syksynä!- alottelija
Hyviä pointteja ja tietoja. Kiitoksia niistä. Eli ilmeisesti hakeudun laivurikurssille, koska en tajua mitään merimerkeistä, kartoista yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011039- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648