Siis miksi apulaiskaupunginjohtaja lukee noin huonoa ruotsia?????
Varmaan kannattaisi opiskella noin isopalkkaisen viranhaltijana Ruotsia paremmin,luultavasti puheruotsi on samaa ala-arvoista kuin lukeminenkin på svenska
Ottakoon yksityistunteja,rahasta se ei ainakaan ole kiinni,etteikö olisi varaa sivistää itseään!
Myötähäpeää tunsin,kun katsoin joulurauhanjulistusta,enkä varmaan ollut ainoa!
Joulurauhan julistus ruotsiksi hävetti!!!!!
22
1467
Vastaukset
- Suomi riittää
Työnnä se myötähäpeäsi hanuruusi ja mene Ahvenanmaalle,minne ilmeisesti kuulutkin!
- Det gick bra.
Hyvin luku sujui Joukolta ruotsiksikin. Teksti ja sitä kautta ääntäminen ovat vanhahtavia.
- Anonyymi
Hyvin sujui Joukolta luku vanhan tekstin
mukaan. Ei moitittavaa !
- Valoa
Aloittaja on samanlainen oman pahan olonsa levittäjä kuin tämä toinen, Naurussa suu. Harmillista sanoa, mutta kyllä asia on niin, ettet ole sivistystä tai sivistynyttä ikinä nähnytkään. Sivistynyt ihminen pitää arvostelunsa (viisine huutomerkkeineen) sisällään - ja käsittää sitä paitsi, että kielenkäytöllä on lukuisia eri ns. rekistereitä: eri tilanteissa käytetään kieltä eri tavoin ja jopa vähän erilaistakin kieltä. Tässä tapauksessa juhlavassa tilaisuudessa juhlavaa ja hiukan virallisenkuuloista, puhekielestä poikkeavaa tyyliä.
(PS. Olen aina pitänyt suomenruotsalaisista, mutta vähän hyytävällä tavalla alkavat nämä jutut muistuttaa ruotsinkielisissä kodeissa kuulemiani kammottavia itsenäisyysjuhlien kaiken-haukkumisia... Hrrrh...) - jätetään lukematta
Koko ruotsi osuus voitaisiin skipata pelkällä toteamuksella "samma på svenska", Turha sitä on erikseen lukea ruotsiksi.
- Frida från raseborg
Kammottavaa ruotsia joulurauhan julistus oli,siis todella kammottavaa!
Kyllä pitäisi täysin kaksikielisen lausua joulurauhanjulistus,eikä suomenkielinen.
Ei siitä mitään tule,niinkuin huomasimme.Luku tökki ja pahasti.FYI! Myötähäpeää tunsin minäkin! - bätrefolk
poistetaan koko ruotsinkielinen osuus niin ei tarvitse hävetä
- Frida från raseborg
Ei kun semmoinen henkilö tilalle joka osaa lukea sujuvasti sekä ruotsiksi että suomeksi,niin yksinkertaista se on!
- yks monista
lopetetaan koko ruotsin kieli suomesta
- oikein luettu
Tiedoksi: teksti on ns. vanhaa ruotisn kieltä, joten se kuuluu ääntää juuri noin. Sitä ei saa modernisoida. Teksti oli kirjoitettuna mm. Turun sanomissa...siitä voi tarkistaa. Joten kyllä Jouko sen luki ihan juuri niinkuin pitääkin.
Ensi vuonna onkin sitten jonkun muun vuoro, kun ko. hlö jää eläkkeelle.- Sanatan
Jep jep. Ainoa mitä saa hävetä on Joulurauhan julistuksen Ruotsin kielen ääntämyksen arvostelijoiden yleissivistyksen ja ymmärryksen mataluuttaa tai jopa puuttumista!
Näin suuren tyhmyyden edessä ihan mykistyy! - vanhaa kieltä
Sanatan kirjoitti:
Jep jep. Ainoa mitä saa hävetä on Joulurauhan julistuksen Ruotsin kielen ääntämyksen arvostelijoiden yleissivistyksen ja ymmärryksen mataluuttaa tai jopa puuttumista!
Näin suuren tyhmyyden edessä ihan mykistyy!Arvostelija taitaakin olla melkoisen ummikko ruotsinkielinen, jos ei ymmärtänyt että myös suomeksi luettu on nykyihmisen korvissa vähän hassua suomea.
- ta det lung
Ohhoh! Jo on aikoihin eletty kun ei enää lausuminenkaan kelpaa? Kyllä saatte varmasti paljon sympatiaa pakkokielellenne näillä kommenteilla.
Luuletko että nuo valittajat ovat ruotsinkielisiä? Kyllä ne ovat ihan suomenkielisiä, jotka eivät edes ruotsia osaa!
- ---
Ne jotka ruotsinkielestä valittaa ovat yleensä niitä jotka eivät osaa kunnolla omaa äidinkieltäänkään. Ja on vissi ero vanhanaikaisesti tai väärin lausutun tekstin välissä!
- englannilla pärjää
unohtakaa se rantaruotsinkieli
- viimenen kerta
Totta kirjoitit ihan mäntin tasoista ruottia merkonomi pohjalta puhui silloin sen ymmärtää kaikki Turkkulaiset eihän merkonomi pohjalta osata puhua ruottia sen pitäs käsittää jo vanha erkkikin täytys olla sivistynyt ihminen joka lukee näin suurelle määrälle kansalle koska kansa osaa paremmin olisko torielämästä löytynyt Ruotsin kielen taitoinen ehkä ei kehattu pyytää mene ja tiedä tai yksi ehdotus olis vaikka PPILLUTIETEEN MAISTERIA OLIS PYYDETTY olis varmaan osanu paremmin
- halidei
Totta kirjoitit ihan mäntin tasoista ruottia merkonomi pohjalta puhui silloin sen ymmärtää kaikki Turkkulaiset eihän merkonomi pohjalta osata puhua ruottia sen pitäs käsittää jo vanha erkkikin täytys olla sivistynyt ihminen joka lukee näin suurelle määrälle kansalle koska kansa osaa paremmin olisko torielämästä löytynyt Ruotsin kielen taitoinen ehkä ei kehattu pyytää mene ja tiedä tai yksi ehdotus olis vaikka PPILLUTIETEEN MAISTERIA OLIS PYYDETTY olis varmaan osanu paremmin
Ja sehän osaa kielitemput
- Häpeä itseäsi
Hävettääkö sinua myös se,että äitisi ja isäsi joutuivat harrastamaamaan sukupuoliyhdyntää saadakseen sinut häpeämään tänne idioottimaisen turhaa asiaa?
- Tuplamaisteri persu
Tervehdys kansliapäällikkö Jouko K. Lehmuston arvostelijat! Olisiko teistä lukemaan suomen- ja ruotsinkielinen julistusteksti tuhansille paikalla olijoille ja miljoonille suoran televisiolähetyksen katsojille? Tuskinpa vaan. Mainio suoritus Lehmustolta. Eri asia on, kannattaako tekstiä ylipäänsä enää lukea kahdella kielellä. Suomikin riittäisi.
- EVVK hela juttu
Ei rantahurrit ymmärrä ruotsinkieltä ja toisin päin
- mm k.,mmmmmm
En ymmärrä miksi se pitää lukea ruotsiksi, ennemmin suomeksi ja englanniksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin27110054IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3257223Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?851913Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1161620Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61491- 1091181
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751169Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin48959Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26818MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312762