Mietinpä, että mitä mieltä olette seuraavasta... Mielipiteeni perustan siihen, mitä olen nähnyt ja kuullut sekä siihen, miten luulen asioiden olevan.
Eli, jos kuvitellaan ihminen, joka on koko ikänsä ollut kiinnostunut sosiaali- ja terveysalan asioista, lukenut kirjoja, lehtiä ja katsonut televisiosta alan ohjelmia, pitänyt silmänsä auki sekä lukiossa vielä lukenut psykaa ja bilsaa.
Tuleeko tällaiselle ihmiselle lh-koulussa oikeastaan mitään uutta tietoa? Enkä puhu nyt käytännön hoitotoimenpiteistä enkä esim. ammatin harjoittamiseen liittyvistä lakiasioista, vaan muista aineista (psykologia, ihmisen fysiologia ja anatomia, terveys, sairaudet, lasten kasvatus jne. jne.).
Lh-koulutus
9
755
Vastaukset
- hoi.
No kyllä kai siellä nyt jotain täytyy oppia jos mieli toimia esim.terveyskeskuksissa toimenpiteissä...En kyllä ihan heti antais täysin peruskoululaisen ja lukiolaisen itseltäni tikkejä poistaa tms.
- lähihoitaja
Se, että olet lukenut psykologiaa lukiossa ja mielenkiinnolla seurannut keskusteluja ja artikkeleja sosiaali- ja terveysalalta ei tee sinusta sinulle sen parempia lähtökohtia lähihoitaja koulussa kun jollakin joka ei olisi mitään lukenut. Varhaiskasvatuksessa esimerkiksi ei pahemmin psukologian teorioita tarvita. Et voi mennä kasvattamaan lapsia päiväkotiin/lastenkotiin jos sinulle on toi "koulutus". Mitä tiedät esimerkiksi perhetyöstä, miten ja mihin pistät esim inskat, kuinka lasket lääkepitoisuudet yms. Näitä kun ei ihan lukemalla opi. Sen vaan sanon itsekkin lukion käyneenä että lh koulutuksen ja lukion psyka keskittyy täysin erinlaisiin näkökulmiin. Jos olet noin kiinnostunut, niin miksi et samantien kävisi koulua? Ei tuottaisi paljoa ongelmaa kun motivaatiota löytyy noinkin paljon. Se on tietty eri asia jos lähet kouluun niin että "luulet" jo tietäväsi kaiken. Silloin koulu ei anna sinulle yhtikäs mitään!
- mie
Niin, kun siis en tarkoittanutkaan ihan tuota. Lähtökohtani nimittäin on se, etten halua tehdä lähihoitajan työtä (pääsin kouluun, mutta en mennyt). Siispä en tarkoittanutkaan asioita, jotka liittyvät suoraan työn tekemiseen (lääkelaskut ym.). Tarkoitin lähinnä muuta tietoa ihmisestä, terveydestä, sairauksista yms.
- lähihoitaja
mie kirjoitti:
Niin, kun siis en tarkoittanutkaan ihan tuota. Lähtökohtani nimittäin on se, etten halua tehdä lähihoitajan työtä (pääsin kouluun, mutta en mennyt). Siispä en tarkoittanutkaan asioita, jotka liittyvät suoraan työn tekemiseen (lääkelaskut ym.). Tarkoitin lähinnä muuta tietoa ihmisestä, terveydestä, sairauksista yms.
Aijaa,no jos et työtä halua ikinä siltä alalta tehdä niin ei pä varmaan sitten kannata. Voithan siis ostaa anatomian kirjan ja opiskella ne itse kirjasta. Käytännön tietoa koulusta tulee paljon, mutta jos sitä et tarvitse niin turhan olisitkin mennyt kouluun ja vienyt paikan sellaiselta joka sinne todella haluu ja haluu tehdä sitä työtä.
- mie
lähihoitaja kirjoitti:
Aijaa,no jos et työtä halua ikinä siltä alalta tehdä niin ei pä varmaan sitten kannata. Voithan siis ostaa anatomian kirjan ja opiskella ne itse kirjasta. Käytännön tietoa koulusta tulee paljon, mutta jos sitä et tarvitse niin turhan olisitkin mennyt kouluun ja vienyt paikan sellaiselta joka sinne todella haluu ja haluu tehdä sitä työtä.
eli lähihoitajan työtä en tosiaan halua tehdä, mutta alan työtä kylläkin - lääkärin tai psykologin.
Mietin tässä vain sitä, että menetänkö jotain oleellista tietoa kun en mennyt tuohon kouluun, mutta tuntuu että en. - lh-opiskelija
mie kirjoitti:
eli lähihoitajan työtä en tosiaan halua tehdä, mutta alan työtä kylläkin - lääkärin tai psykologin.
Mietin tässä vain sitä, että menetänkö jotain oleellista tietoa kun en mennyt tuohon kouluun, mutta tuntuu että en.itsekin olen kiinnostunut muutekin alasta ja luen paljon, silti koulussa tulee uutta. itsellä on myös kolme lasta, ja silti lastenkasvatuksestakin uutta aina löytyy.
mutta jos LÄÄKÄRIKSI aiot, niin lääkis olisi oikea paikka ei lähihoitaja-koulu... - ex-lh
mie kirjoitti:
eli lähihoitajan työtä en tosiaan halua tehdä, mutta alan työtä kylläkin - lääkärin tai psykologin.
Mietin tässä vain sitä, että menetänkö jotain oleellista tietoa kun en mennyt tuohon kouluun, mutta tuntuu että en.Vuorovaikutus- ja yhteistyötaitoja lähihoitajakoulutuksessa kyllä oppii ja näistä taidoista on hyötyä ihmisten parissa toimiessa tehtävässä kuin tehtävässä. Lisäksi koulutus tarjoaa monipuolisen kuvan sosiaali- ja terveydenhuoltoalasta.
- lh-opiskelija
ex-lh kirjoitti:
Vuorovaikutus- ja yhteistyötaitoja lähihoitajakoulutuksessa kyllä oppii ja näistä taidoista on hyötyä ihmisten parissa toimiessa tehtävässä kuin tehtävässä. Lisäksi koulutus tarjoaa monipuolisen kuvan sosiaali- ja terveydenhuoltoalasta.
Lähihoitajan ammatin laajuutta ei vielä oikein tunneta.. mikä harmittaa. Koulutuksessa oppii paljon uutta, vaikka monet asiat on yksilökohtaisia (kuten hoitajan etiikka), joita ei voi oppia, ne vain on. Psykologia on laajaa (kehitys-, työ-, kuntoutuspsykologia, yms). Itse olin positiivisesti yllättynyt kun aloitin koulun vuosi sitten ja olen tykännyt tosi paljon. Se tosiaan kehittää sosiaalisia taitoja, kuten joku jo mainitsi:) Hyvää koulun alkua kaikille lähihoitajaopiskelijoille!! (ja muillekin)
- th-op.
Miksi et hakisi suoraan sairaanhoitajaksi lukemaan? Käsitin, että olet käynyt lukion ja jos vain olet persoonaltasi hoitaja-tyyppiä, niin pääset "lentämällä" sisälle! Varmasti lukion arvosanat (ja hyvin arvosanoin kirjoitetut yo-kokeet) riittävät pääsyyn sairaanhoitaja-koulutukseen.
ps. Jos olet kiinnostunut enemmän psykologisista asioista, olisi mielenterveyden hoitotyö juuri kuin sinulle tehty!=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa732622Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631702SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71670Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631555Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81528Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue261236Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.251088Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411032RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041012Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?79986