Tekemistä Kiuruvedellä?

N27-----------------

Mitähän tekemistä Kiuruvedellä olisi? Onko paikan uimahalli/ kuntosali hyvä? Mitä muuta ajanvietettä olisi 27-vuotiaalle etelä-suomen tytsylle?

12

895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sirhan sirhan

      Uimahalli on ihan hyvä. Siellä on vettäkin altaissa.
      Muut ajanvietteet on sitten hakusessa.

    • N27-----------------

      No sehän on hyvä, että ihan vettäkin löytyy altaista :D

      • duranduran

        Kyllä. Ja veden lisäksi voi altaasta löytyä myös alkuasukkaita.


      • innostunuturheilija
        duranduran kirjoitti:

        Kyllä. Ja veden lisäksi voi altaasta löytyä myös alkuasukkaita.

        Alkuasukkaita ei ole muita kuin tuo edellinen kirjoittaja.Meillä on hyvä uimahalli/kuntosalit hiihtoladut liikuntahallit ja viihdepuolella sinun ikäiselle bubeja ja peltohovi ja ihan mitä milloinkin haluaa on keilahalli meinas unohtua.Eli tervetuloa vaan 27v.


    • N27-----------------

      Ai niin näinkin että sinne oli tullut keilahalli viime reissuni jälkeen, pitääpä se käydä kokeilemassa! :) Baareihin ei hirveästi tule yksin lähdettyä, ja kuulin että siellä on yksi baari, jossa ulkopaikkakuntalaiset lähes piestään.. Että ehkä ne baarit jää :)

    • Kokemustä on...

      Sitten vielä tytsy piäsöö venneellä kesällä Iisalameen ja sieltä vaekka Kuopijoon asti ... On ulkoilureittejä, hiihtoreitti ihan keskustasta lähtee ja umarantoja , talviuintipaikka kopin kera ja kaksi kesäuimapaikkaa keskustassa . Kalastaakin voi , Kiurujokeen istutetaan kirjolohia kesällä ja järvistä myös . On zumbaa ja kansalaisopistoa jne..Torikin on ja iso ja kirpputoreja lisäksi. Junarata ja 4-ja 5 tiet lähellä. On kaksi hyvää ruokapaikkaa ja pitserioita kaksi myös. On helluntai-srk ja luterilainen srk , joka on niin umpinainen , että näyttää olevan varattu vain heränneille , mutta saa sentään käydä jumalanpalveluksessa muutkin . Kunhan vain muistavat pysyä lestissään ja eivät yritä millään tavoin osallistua. Lestadiolaisilla oma talo ja ortodoksikirkkokin on.
      TK toimii hyvin ja on hevostalouskoulutusta Hingunniemessä , ratsastusmahdollisuuksia ja metsästystä , marjastusta , sienestystä jne..Että tervetuloa vain Kiuruvedelle , ihmiset ovat ihan mukavia kyllä täälläkin.

    • Hirsiesa

      N27: Uimahalli ja kirjasto on todettu oikein hyviksi. Kävelyreittejä löytyy mukavasti ja pyörälläkin pääsee kulkemaan talvellakin, hyvin on väylät hoidettu. Baarit ei myöskään houkuta, mutta kaipa niistäkin saattaa jotain vaihtelua löytyä arkeen jos sille päälle sattuu. Muuttoiltana kerran käynyt ja johan siellä pojat ulkona ootteli, että pääsisi painimaan kun heidän reviirilleen vissiin osuttiin.
      Mukava paikkahan tämä on olla etelän suurkaupungin jälkeen, jos Suomesta nyt suurta löytyykään. Muutin kanssa puolisen vuotta sitten ja samaa ikäluokkaa. Onhan tuo tietty aika pitkä matka lähteä kavereita ja sukulaisia moikkaamaan, mutta eipä ole vielä isompi ikävä etelään iskenyt. Junallahan siellä pääsee käymään.
      Vielä kun löytyy lisää kavereita täältä niin aina parempi. Ystävällistä ja puheliasta väkeähän täällä on valtaosa.

    • M23.

      Ei tarvitse baareissakaan pelätä, ihan hyvin voit yksin lähteä käymään, ja eiköhän juttuseuraakin löydy! Tarjonta vain on suppea. Lauantaisin Peltohovissa on ihan ookoo meno. Havanna ja Pikkukiuru ovat perjantaisin yleisempi kohde, niissä yksin vierailu on varmasti epämiellyttävämpää ihan jo rajallisten istumapaikkojen vuoksi. Suosittelen siis lauantaina lähtemään keilahallin kautta Peltohoviin. Tai jopa lähikaupunki Iisalmeen.
      Uimahalli on hyvä ja hiihtomahdollisuudet myös hyvät. Jos mahdollisuus moottorikelkkailla niin siihenkin hyvä reitti!

    • Harkitse Iisalmea

      Komppaan. Peltopelleen kannattaa sun mennä, mutta Pikkupierun ja Hapannaaman kiertäisin naisihmisenä kaukaa.

    • tekkaa

      harkitse töihin menoa kiuruvesi tarvitse pummeja ...niitä on omasta takaa...kiuruvedellä...

    • Että näin

      Yksikseen Nyrkkikyllikin ja Kaisa Kätösen kanssa touhuamista, siinähän ne viikot aina menevät toinen toisensa perään. Välillä käy kävelylenkillä hautuumaalla katsomassa kuinka monta uutta hautakiveä on tullut viikon aikana.

    • asd18

      Jos sulla on traktori tervetulloo seuraan ajelemaan keskustaa ympäri. Kulttuuritalon takapiha on hyvä paikka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      154
      1519
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      595
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      527
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      478
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe