Hurskastelu kadonneen lapsiuhrin varjolla

Vapaaehtoinen_2000

Kun äskettäin kadonneen ja sittemmin löytyneen pienen pojan kohtalo selvisi, alkoi jo perinteeksi muodostunut tekopyhien ryhmien pystytys sosiaaliseen mediaan. Ryhmiä oli kymmenkunta ja niiden perustajat promosivat omaa hurskastelupiiriään siellä täällä ja intoilivat omissa kaveripiireissään tykkääjä- ja jakajamäärien kanssa. Lapsiuhrin valokuvaa käytettiin ja jopa photoshopattiin surutta.

Moneen osanottoon sotkettin myös uskontoja. Uhri oli muuttunut enkeliksi, tai eli sellaisen suojissa nyt, jumalan sylissä, jeesuksen tykönä jne. Näitä mielikuvia pönkitettiin esim. kuvittamalla uhri enkelin syliin.

Millä oikeudella?

Youtube täyttyi tunnelmointivideoilla, jotka oli tehty vain ja ainoastaan keräämään katsojia. Joku räppäri teki uhrille oikein biisin ja muisti toki käydä mainostamassa sitä kaikissa edellä mainituissa hurskasteluryhmissä. Räppäri kuulutti tehneensä biisin koska tuntui pahalta. Uskon joo, joskin räppärin omassa profiilissa ei vaan paha olo oikein näkynyt. Pari tuntia ennen ja jälkeen biisin julkaisun räppäri intoili profiilissaan viinatouhujen kanssa. Tietenkään mielessä ei käynyt, että uhrin nimeä ja valokuvaa käyttämällä Youtube-katsojaluvut ovat jopa tuhatkertaiset normaaliin biisipostaukseen verrattuna.

Ajalkaa uhrien omaisia ennen itseänne. Jos sitä aitoa auttamishalua ja välittämistä löytyy niin auttakaa esim. tukemalla rahallisesti Vapepan (Vapaaehtoinen pelastuspalvelu) toimintaa ja kehoittakaa muitakin ihmisiä toimimaan samalla tavalla niin ensi kerralla uhri saattaa löytyä ajoissa.

2

262

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo...

      Ei sivullisten pitäisi omin luvin mitä tahansa tehdä, vaikka pitempään kateissa olevien kohdalla monet haluaakin kaikenlaista näkyvyyttä. Keskustelupalstat pitäisi riittää omien mielipiteiden kertomiseen ja siinäkin käyttää harkintaa. Joutaisi monikin ketju poistaa kun kadonnut löytynyt.

    • Koston enkeli

      Miten olisi kosto?

      Jospa joku tekisi jostakin muistoryhmän perustajasta useita "muistoryhmiä", jakelisi facebookissa photoshopattuja kuvia ja vielä video youtuubbiin? Saattaisi jollain naama hieman venähtää kun joka paikassa tulisi oma naama näkyviin.

      Joku 4chanin tapainen palsta saattaisikin toteuttaa tälläisen muistotempauksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1622
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      749
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      718
    Aihe