naapuri oli ostanut uuden auton.
ruotsalainen mietti: miten minä saisin itselleni tuollaisen?
suomalainen: miten minä saisin auton tuolta naapurilta pois?
Suomalaisen kateus on tätä
10
836
Vastaukset
- helppoa maaperää
Miten saisin kaikki muut ihmiset ajattelemaan, miten paska tuo naapurin onkaan, kun sillä on tuollainen autokin. Paha ihminen! Mutta vastaus omaan kysymykseeni: erittäin helposti - laittamalla tekaistua juorua, käärmeilyä ja paskapuhetta liikenteeseen - sillä vastaanottajatkin ovat suomalaisia!
- samat alueelliset er
Tuo sama ero näkyy itä- ja länsi-Suomessa.
Sisäänpäin kääntyneillä alueilla kateus on kostamista ja poisottamista. - ENTÄ VENÄJÄLLÄ???
Venäläinen mietti: Miten saisin sellaisen auton joka olisi minun mielestä hieno eikä naapurin mielestä. Venäläinen ostaa parasta mitä rahalla saa, jotta tulisi hyvä mieli, se ei liity mitenkään kateuteen.
Venäläiset ei ole kateellisia vaan ne haluavat ylellisyyttä jota rahalla saa.
Miksi aina verrataan ruotsiin??? Venäjällä on hienompia autoja kuin ruotsissa. Jos menee Moskovaan tai Pietariin näkee joka kulmassa luksusauton. Ei tukholmassa niitä paljoa näe, Helsingissä ei sitäkään vähää.- Nyfiken
entä venäjällä:
Missäpäin Tulholmaa asut???Saatat olla vaikkapa naapuri? - 3+6
Venäläinen ei osta, hän varastaa.
- Totuuslöytyy
Huvittaa kun sama poika ja naiset repeää liitoksista kun minulla menee hyvin.:D olen lukiossa ja tuo tyhmä porukka hajoaa niin minulle ja nautin suunnattomasti kun heidän oma elämä on niin köyhää ja ei heillä ole kavereita.:D olemme yhteisten ystävien kanssa puhuneet että kun sen ' pään kolahtaa monta kertaa' niin ihminen muuttuu ja eristäytynyt yhteiskunnasta ja sairastuu, narsistit pelaa ihmissuhteita ja sellaiset ihmiset ovat sairaita, he ei kestä muiden onnea ja sitten on helvetti irti heillä, kun he ei saa sitä mitä haluaa. Tiedän että tuo poika haluaa vaan minut sänkyynsä ja olen kielletty hedelmä jota hän ei koskaan tule saamaan, en usko että hän on onnellinen oman muijan kanssa,sen huomaa hänen negatiivisyydestään ja naiset vaistoaa hyvin asiat, esittää voi hyvin hän,mutta eri asia miten sen tuo julki.
- Dr.Edger
"suomalainen: miten minä saisin auton tuolta naapurilta pois?"
Ruotsalainen kateus on tervettä siinä missä suomalainen kauttaaltaan terveen ja hyvin voivan mielen ja järjen vastaista.
Mikä meitä kateuttaa? Perimä vai huono ilmapiiri? Mikä?? - niinpä.
Älkää yleistäkö, ei kaikki suomalaiset ajattele noin.
Olen kyllä huomannut tuon. :( - taika-auto:)
Aloituksesi on tarkasti ottaen valetta.
Minä en perkeleen autoasi ainakaan kaipaa.
Enkä myöskään typeryyttäsi.
Enkä sitä, että kuvittelet että
autollasi on maagisia ominaisuuksia.
Perkele.
Sentään on järjellisempiäkin uskontoja
kuin autojen palvonta. - antaa naapurin olla.
antaa naapurin omistaa uusi auto vaikka kaksi. meillä kaikilla on samat mahdollisuudet elää ja ostaa.
helpompi elämä ilman velkaa :) tai velkaneuvojaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648