Mänttä 200 Ajo

Mc Multdepyy

Mihinkä katosi tässä takavuosina mainostettu Suomen vanhinpana pienois rallina Mänttä 200. Veikö Tampereen miehet sen oikein sopimus kahvien kera manseen ja sinne jäi. Muistaakseni nimi muuttui Pirelli ralliksi ja samat ukot häärää Castrol rallin kanssa . Mäntässä ajettiin ennen talviaikaan vuoden alkajaisiksi sitten kesällä että se kävisi jyskälän testikisasta. Sitten taisi maa niellä koko rallin kun Keuruulaisetkaan ei ollu kiinnostunu siitä

9

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Datsun 100A

      Acchh! Ajoin aikanaan 70-80-luvulla kymmenkunta Mänttä-200 rallia. Silloin oli kilpailunjohtajana ym. puuhamiehenä Reino Pättiniemi. Ralli oli hyvin järjestetty ja kivaa oli. Tosin kivaa ei ollut auton kaato ja siitä seuranneet peltihommat! No, sehän kuului homman luonteeseen. Nyt katselen yli kolmenkymmenen vuoden takaisia tulosluetteloita. Monta senaikaista kuskia nousi jopa maailmanmestariksi.

    • Acsone

      Hyvä kaupunki EK oli vanhalla lentokentällä siltala kaupan vieressä. Lumipenkkojen päältä näki hyvin, ja keräsi nimekkäitä kuljettajia

    • sdhjklyt

      Melkoisen palstan olet kysymyksellesi löytänyt, tiedä sitten minkälaista provokaatiota on vastassa mutten malta olla vastaamatta.

      Mänttä 200-ajo taisi elää kulta-aikojaan 90-luvulla, kun kilpailu toimi oivana testikilpailuna ennen Suurajoja. En tiedä faktoja, mutta veikkaan että kilpailun järjestämiseen tuli normaalin rallikilpailujen esteitä eli tekijät väsyivät ja reitin osalta olisi pitänyt tehdä kompromisseja koska samalla alueella vaikutti/vaikuttaa myös Suurajot/NORF ja nostaa yksityisteiden hintoja.

      No eipä mitään, Mänttä-Vilppulaan nousi 2000 - luvun puolella ESRC Finland niminen autourheiluseura joka halusi nostaa Mänttä 200 - ajon taas takaisin kilpailukalenteriin. Niinpä 2011 ajettiin RSJM sarjan osakilpailu Mänttä 200 - ajona. Jos olisit viitsinyt kirjoittaa "Mänttä 200-ajo" olisit löytänyt kilpailukalenterin josta olisit huomannut että Mänttä 200-ajo ajejaan tulevana elokuuna Historic Rally Trophyn osakilpailuna.

      Mitä taas tulee Pirelli- ja Castrol-ralliin ne ovat Kesoil- ja Champion-rallien jälkeläisiä, kilpailut jotka ovat Tampereen Ua:n järjestämiä mutta joiden rietit ovat kierrelleet kilpailun luonteesta johtuen vähän laajemmallakin alueella kuin vain Tampereen kaupunkiseudun laidoilla.

      Mitä tulee sopimus yms. kuvioihin voin varmasti allekirjoittaa koko kansallisen autourheilun edustajana että rallikilpailut eivät kyllä siihen käytetyn työmäärään verrattuna ole mitään kultakaivoksia, intohimo lajiin pikemminkin on se kantava voima millä näitä kilpailuita järjestetään.

    • Rismasrally

      Eihän palstassa mitään vikaa ole, kirjailijat on erijuttu.

      Asiallinen kirjoitus sdhjklytiltä, On varmasti jokaisella rallipaikkakunnalla
      sama ongelma. Toiminta pyöriin niin kauan, kun riimusmoottorina toimiva
      henkilö jaksaa touhuta.

      Nykyisin on helppoa kaikki, ralitkin voi katsella tietämiskoneilla ja silti
      vanhanliiton ihmisiä pidetään jonain muinaisjäänteenä.

    • Dats Koplaus

      Niin kuinka kulta-aika mittaillaan, kyllä 80 luvulla mahtavat kisat kun sundströmin mikko asconalla , kiljain 96 saabilla ym. ja kisa ajettiin talviaikana. Joo ei oo maksettu runkimiähillekkä koska mittään ja tampereen video kuvaaja jota syytettiin ulosajojen järjestämisestä on tullut asuntojen kauppias.Et niin maailma muuttuu.

    • TaEiLe

      Lähinnä siihen, kun puuhamies, kilpailunjohtaja ja seuran puheenjohtaja kuoli liikenneonnettomuudessa Tallinnassa. Oli kaikki liikaa yhden miehen päällä.

    • sinnemennään

      Ja se ku on parasta että ajetaan loppu kesästä. Vanha lindroos tainnu ajaa joka kerta. Onko se mänttäralli nimellä.

    • vanhinpienoisralli

      Mänttä 200 ajo 24.8.19

    • EKt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      85
      3141
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3003
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1852
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      19
      1792
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      27
      1691
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1681
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1677
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1317
    9. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      32
      1316
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1299
    Aihe