Mänttä 200 Ajo

Mc Multdepyy

Mihinkä katosi tässä takavuosina mainostettu Suomen vanhinpana pienois rallina Mänttä 200. Veikö Tampereen miehet sen oikein sopimus kahvien kera manseen ja sinne jäi. Muistaakseni nimi muuttui Pirelli ralliksi ja samat ukot häärää Castrol rallin kanssa . Mäntässä ajettiin ennen talviaikaan vuoden alkajaisiksi sitten kesällä että se kävisi jyskälän testikisasta. Sitten taisi maa niellä koko rallin kun Keuruulaisetkaan ei ollu kiinnostunu siitä

9

811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Datsun 100A

      Acchh! Ajoin aikanaan 70-80-luvulla kymmenkunta Mänttä-200 rallia. Silloin oli kilpailunjohtajana ym. puuhamiehenä Reino Pättiniemi. Ralli oli hyvin järjestetty ja kivaa oli. Tosin kivaa ei ollut auton kaato ja siitä seuranneet peltihommat! No, sehän kuului homman luonteeseen. Nyt katselen yli kolmenkymmenen vuoden takaisia tulosluetteloita. Monta senaikaista kuskia nousi jopa maailmanmestariksi.

    • Acsone

      Hyvä kaupunki EK oli vanhalla lentokentällä siltala kaupan vieressä. Lumipenkkojen päältä näki hyvin, ja keräsi nimekkäitä kuljettajia

    • sdhjklyt

      Melkoisen palstan olet kysymyksellesi löytänyt, tiedä sitten minkälaista provokaatiota on vastassa mutten malta olla vastaamatta.

      Mänttä 200-ajo taisi elää kulta-aikojaan 90-luvulla, kun kilpailu toimi oivana testikilpailuna ennen Suurajoja. En tiedä faktoja, mutta veikkaan että kilpailun järjestämiseen tuli normaalin rallikilpailujen esteitä eli tekijät väsyivät ja reitin osalta olisi pitänyt tehdä kompromisseja koska samalla alueella vaikutti/vaikuttaa myös Suurajot/NORF ja nostaa yksityisteiden hintoja.

      No eipä mitään, Mänttä-Vilppulaan nousi 2000 - luvun puolella ESRC Finland niminen autourheiluseura joka halusi nostaa Mänttä 200 - ajon taas takaisin kilpailukalenteriin. Niinpä 2011 ajettiin RSJM sarjan osakilpailu Mänttä 200 - ajona. Jos olisit viitsinyt kirjoittaa "Mänttä 200-ajo" olisit löytänyt kilpailukalenterin josta olisit huomannut että Mänttä 200-ajo ajejaan tulevana elokuuna Historic Rally Trophyn osakilpailuna.

      Mitä taas tulee Pirelli- ja Castrol-ralliin ne ovat Kesoil- ja Champion-rallien jälkeläisiä, kilpailut jotka ovat Tampereen Ua:n järjestämiä mutta joiden rietit ovat kierrelleet kilpailun luonteesta johtuen vähän laajemmallakin alueella kuin vain Tampereen kaupunkiseudun laidoilla.

      Mitä tulee sopimus yms. kuvioihin voin varmasti allekirjoittaa koko kansallisen autourheilun edustajana että rallikilpailut eivät kyllä siihen käytetyn työmäärään verrattuna ole mitään kultakaivoksia, intohimo lajiin pikemminkin on se kantava voima millä näitä kilpailuita järjestetään.

    • Rismasrally

      Eihän palstassa mitään vikaa ole, kirjailijat on erijuttu.

      Asiallinen kirjoitus sdhjklytiltä, On varmasti jokaisella rallipaikkakunnalla
      sama ongelma. Toiminta pyöriin niin kauan, kun riimusmoottorina toimiva
      henkilö jaksaa touhuta.

      Nykyisin on helppoa kaikki, ralitkin voi katsella tietämiskoneilla ja silti
      vanhanliiton ihmisiä pidetään jonain muinaisjäänteenä.

    • Dats Koplaus

      Niin kuinka kulta-aika mittaillaan, kyllä 80 luvulla mahtavat kisat kun sundströmin mikko asconalla , kiljain 96 saabilla ym. ja kisa ajettiin talviaikana. Joo ei oo maksettu runkimiähillekkä koska mittään ja tampereen video kuvaaja jota syytettiin ulosajojen järjestämisestä on tullut asuntojen kauppias.Et niin maailma muuttuu.

    • TaEiLe

      Lähinnä siihen, kun puuhamies, kilpailunjohtaja ja seuran puheenjohtaja kuoli liikenneonnettomuudessa Tallinnassa. Oli kaikki liikaa yhden miehen päällä.

    • sinnemennään

      Ja se ku on parasta että ajetaan loppu kesästä. Vanha lindroos tainnu ajaa joka kerta. Onko se mänttäralli nimellä.

    • vanhinpienoisralli

      Mänttä 200 ajo 24.8.19

    • EKt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1612
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1611
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe