Hei! Ollaan mieheni kanssa harkitsemassa adoptioprosessin aloittamista. Mitä asioita on otettava huomioon? MItkä voi olla esteitä? Kiitos jo etukäteen
Kysyttävää
4
159
Vastaukset
- Onnellinen adoäiti
Hei, kumpaan olette suuntautumassa - kotimaan vai kansainväliseen adoptioon?
- apua kaipaava
Ulkomailta olis tarkoitus
- Onnellinen adoäiti
apua kaipaava kirjoitti:
Ulkomailta olis tarkoitus
Lyhyesti; käy lukemassa kansainvälistä adoptiota koskevat sivut palveluntarjoajien nettisivuilta. Pelastakaa Lapset, Interpedia ja Helsingin kaupunki ovat koonneet melkoisen tietopaketin.
Jokaisella kohdemaalla on omat vaatimuksensa koskien hakijoita. Adoptioneuvonnan (kestää yleensä noin vuoden) aikana käydään läpi kipeitäkin asioita koskien hakijoiden lapsuutta, kasvatusta, parisuhdetta, menetyksiä - sekä saadaan perustiedot kv adoptiosta. Kotiselvityksen valmistuttua haetaan adoptiolupaa ja vasta sen tultua päätetään kohdemaa, joka kai aika monelle tässä vaiheessa on selvinnyt. Sitten kerätään tarpeelliset paperit ja palveluntarjoaja lähettää ne kohdemaahan.
Esteitä voi olla esim. tietyt sairaudet, rikosrekisteri, liian pienet tulot (on pystyttävä huolehtimaan lapsesta ilman tukia), ikä... Mitä on otettava huomioon? Ainakin pidentyneet odotusajat sekä tietysti omat voimavarat, sillä adoptiolapsi on aina jollain tapaa erityislapsi (on kohdannut jo menetyksiä elämässään). Tämä ei ole kärsimättömän ihmisen tapa tulla vanhemmaksi!
Ota myös yhteys oman kunnan sosiaalityöntekijään, jotta selviää kuka tuota neuvontaa antaa. Pidä vaihtoehdot avoimina, sillä joskus jotkut maat ns. menevät tukkoon ja silloin on ikävää, jos ei ole muuta mahdollista maata mielessäsi olemassa... Ja moni kohdemaa on saanut asiansa jos ei nyt kuntoon, niin ainakin paremmiksi ja silloin lapset voivat jäädä synnyinmaahansa mikä tietysti on positiivista.
Maailmassa on vielä paljon kodittomia lapsia, jotka kaipaavat perhettä ja perheitä, jotka kaipaavat lapsia, tämä on yksi tapa yhdistää heidät eikä ollenkaan huonompi tapa tulla äidiksi / isäksi. No, piti kirjoittaa lyhyesti ja tekstiä pulppusi nyt liikaakin, toivottavasti siitä oli ap:lle jotain apua. Ja toivottavasti asiat järjestyvät!!
- Jokujostain
Liian myöhäistä! Juna lähti jo kultaseni :=)
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/al-adoptiota-ulkomailta-hakevien-maara-romahtanut/1162695
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16810320- 552823
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan802538- 852361
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1472094Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2401928- 441392
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131375Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873