Mitä ihmettä tehdä: Mä olen koukussa ichingiin, horoskooppeihin, jne. Joka päivä pitää lukea niitä ja tsekata että miten menee ja kysyä eri kysymyksiä ichingiltä.
Tää alkaa epäterveen paljon haitata elämää!
Mitä tehdä? Miten päästä "eroon"?
Mitä tehdä: koukussa ichingiin, horoskooppeihin,..
2
267
Vastaukset
- Leena
Voisitko tåsmentää mitä tarkoittaa tuo ichingi?En oo koskaan kuullutkaan!vinkkiä kysymykseesi en osaa antaa..
- vastaaja
Koitappas käydä kysymässä neuvoa vaikka paikallisesta mielenterveystoimistosta, tai vaikka psykiatrian poliklinikalta aika psykologille ja käy siellä juttelemassa asiasta. Jos he eivät ota sinua todesta, tai muuten pelkäät että he käsittävät väärin riippuvuutesi, niin vaihda toiselle psykolle kunnes löydät sen oikean henkilön sinulle.
Sinulla taitaa olla elämässä vähän ns. "elämän" puutosta, eli muita harrastuksia tai ystäviä ei ole jotka vetäisivät sinut mukanaan ja sen vuoksi panostat ichingiin ja horoskooppeihin 200% elämästäsi? Et taida oikein hyvin tuntea itseäsi jos koko ajan yrität etsiä itseäsi ichingistä, tai horoskoopeista? Vedätkö koko ajan jotain roolia päälläsi jonka mukaan yrität elää (gootti, hoppari, rokkari, punkkari, tms??)
Hanki joku toinen harrastus, vaikka liikunnan puolelta esimerkiksi tai chistä tai vain pelkästä jumpasta, kun nuo mainitsemasi harrastukset ovat vähän sieltä älylliseltä puolelta. Tai ala tekemään jotain luovaa, esimerkiksi piirtämään tai maalaamaan tai soittamaan jotain soitinta.
Tai tee sitten niinkuin jotkut, eli teet riippuvuudestasi itsellesi voimavaran. Opiskele itse astrologiksi, tai iching mestariksi, tai vaikka miksi. Kun pääset itse asiaan sisälle, eli kiinni siitä mitä esimerkiksi lehtien päivähoroskooppien laatiminen on, niin kasvat sitä mukaa irti sellaisesta päiväskooppi hölynpölystä. Sillä muistathan että ei se lehtien päivähoroskoopin laatija tunne sinua, eikä hän sinua ajatellen niitä horoskooppejansa tee!!
Jos taas olet todellisessa koukussa horoskooppeihin ja ichingiin ja todella uskot ja orjallisesti noudatat sitä mitä ne kertovat, niin joudut aloittamaan pienillä askelilla joka päivä. Muistutat itsellesi joka aamu, että horoskooppeja, ichingiä ei tänään lueta ja pidät siitä kiinni. Elät päivän kerrallaan.
Jos luet edelleen horoskooppeja, niin ajattele aina yhtä ominaisuutta mikä sinun mielestäsi kuvaa sinua eniten siinä skoopissa. Ajattele sen jälkeen jotain kumoavaa vastakkaista ominaisuutta sinussa ja vertaa kumpi on voimakkaampaana sinussa. Älä huijaa, äläkä luovuta, vaan etsi todellakin se sinun vastakkainen ominaisuutesi ja sen jälkeen ajattele missä kaikessa se vastakkainen ominaisuutesi on hyvä ja miksi se on hyvä. Käy koko skooppi läpi ja pistä ne ominaisuudet tärkeysjärjestykseen. Ajattele sitten kuinka paljon ne skoopit todella pitävät sinusta paikkansa, ajattele prosentteina. Ajattele pitkällä aikavälillä. Onko sinulle tullut onnea? Onko sinulle kertynyt enemmän mammonaa? Oletko saanut uusia ystäviä, tai menettänyt joitakin, oletko joutunut taistella ystävistäsi että he pysyisivät luonasi? Ainakin yksi asia on varma. Skoopit eivät ole näköjään lupauksistaan huolimatta tuoneet sinulle enempää onnellisuutta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399179Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737980Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625709William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542364Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62097Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821746Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201692Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921439Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381370Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71327