Onko ok, jos tekeekin niin että ottaa herätevirran suoraan pitkiltä releelle, eikä tähän väliin mitään katkaisijaa. Katkaisija tulisi sitten releen maadoitusjohdon väliin, jollon auton sisälle ei tarvitsisi vetään kuin yksi johto, eikä tulisi oikosulkua vaikka johto hankautuisi rintapellissä puhki? Vai kärsiikö katkaisija tästä?
Vastaukset 8
- Valoa
On ok, ja itse ainakin tekisin samalla tavalla.
Jos on kysymyksessä japanilainen auto, niin niissä on monessa valojen ohjauskytkimet miinuspuolella. Jos yhdistät releen kelan joko suoraaan tai kytkimen kautta maihin, niin valot jäävät palamaan niin kauan kuin akussa on virtaa.
Mutta kun kytket releen kelan rinnan kaukovalon kanssa joko suoraan tai kytkimen kautta, niin ei ole väliä, onko auton ohjauskytkimet miinus - tai pluspuolella.- herra katkaisija
Kyseessä VW Golf IV, joten eikös tässä oo ihan plussalla valojen ohjaus. Eli onnistunee tuo edellä mainitsemani systeemi? Tuntuis turhalta vetää kaks johtoa sisälle kytkimelle.
herra katkaisija kirjoitti:
Kyseessä VW Golf IV, joten eikös tässä oo ihan plussalla valojen ohjaus. Eli onnistunee tuo edellä mainitsemani systeemi? Tuntuis turhalta vetää kaks johtoa sisälle kytkimelle.
Empä tiedä, joko saksalaiset ovat ottaneet käyttöön tuon edistyksellisen kytkentätavan. Japanilaisissa on vähän sähkövikoja tuon heidän käyttämänsä
kytkentätavan ansiosta, hapettumat vähenevät.
Käytä normaalia 230 V:lle tarkoitettua kalustejohtoa esim.2x0,75 mm2 releen ohjaukseen, siinä on tuplaeristys yksijottoisiin kaapeleihin verrattuna ja asennus syntyy samalla vaivalla.- ???
Taas tää legendaarinen miinus ohjaus.. missähän kikottimessa moinen on? ? Sillä nyt ei ole väliä kumpaan johtoon katkaisijan laittaa, vai väitätkö, että jos katkaisee esim. miinus johdon, niin valot ei sammu?
Esim. Subarussa ei toimi kytkentä, jossa kelan toinen pää on joko lisävalojen kytkimen kautta tai suoraan maissa. Mutta kun kytkee kelan rinnan kaukovalon kanssa, niin ei ole väliä, kummalla puolella auton ohjauskytkimet ovat. Sinä vaan et tunnu ymmärtävän asiaa ollenkaan, suutasi vaan yrität soittaa selvässä asiassa.
- ???
Nythän puhuttiin vain katkaisijan sijoittamisesta.. eikö? Joten, todennäköisesti lisävalot toimii, mutta katkaisija puuttuu vielä.. eikö? Jos näin, niin silloinhan sillä ei ole väliä laittaako plus vai miinus puolelle.. eikö? :P
Tyhmä kysymys vielä loppuun: onko toi systeemi vielä uusissakin Subaruissa, vai puhutaanko jostain vanhoista? Käsittääkseni kysyjä oli vasta tekemäsä tai harkitsemassa kytkentää, joten oli asiallista varoittaa mahdollisesti tulevista vaikeuksista.
Ei olekaan väliä, kummassa johdossa lisävalojen kytkin on, kunhan sen kautta ei ole piiriä kytketty maihin.
En tiedä, kuinka kauan tuo kytkentä, miinuspuolella ohjauskytkimet, on ollut käytössä.
Subaruissa se toimii noin ainakin edellisessä Foresterin korimallissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu561284- 19917
- 68772
- 64748
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69718- 47714
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131645Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.10612Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31595Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i11569Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45538Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �124521- 4512
- 75498
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24493- 36445
Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 16441
- 36437
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26437