Kuinka kauan kuolinpesässä voidaan riidellä, että pesää ei veroteta, eikä jakoa saada aikaiseksi.
Pesänselvittäjä ja -jakaja on määrätty, mutta mitään muuta ei tapahdu kuin riitelyä.
Tikusta tehdään asia, että päästään toisiansa juoksuttamaan poliisilaitoksella kuulusteluissa ja kaikki raukee aina tyhjään.
Kuka valvoo perintöverotusta eli keneen voisi ottaa yhteyttä. Paikallinen verotoimisto on heittäytynyt mykäksi.
Pesänselvittäjä ja -jakaja on määrätty, mutta mitään muuta ei tapahdu kuin riitelyä.
Tikusta tehdään asia, että päästään toisiansa juoksuttamaan poliisilaitoksella kuulusteluissa ja kaikki raukee aina tyhjään.
Kuka valvoo perintöverotusta eli keneen voisi ottaa yhteyttä. Paikallinen verotoimisto on heittäytynyt mykäksi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kysy asiaasi valtakunnan veroneuvonnasta (eivät ole mykkiä) Perintö- ja lahjaverotus 020 466 015.
Perintöverot menevät maksuun vaihtelevasti, mutta vuosi 3 kk ei ole mitenkään poikkeavaa. Kun verottaja alkaa vaatia omaansa, niin sopua alkaa kyllä heti syntyä :) Odottele siis rauhassa.
Kuolemantapaus oli -98 ja perukirja jätetty heti alkuvuodesta -98.
Pisin verottamaton aika on ollut 2 vuotta (valt.k.vastasi). Ihmetys on suuri joka paikassa.
Ei ole autttanut verohallituskaan. Kertokaa jos tiedätte tahon mihin otan yhteyttä.
Varmasti tuossa on nyt sattunut jokin inhimillinen erehdys. Oletteko asianosainen, jolle on tulossa perintöveroa? Tällaisessa tapauksessa on syytä kääntyä jo verotoimiston johtajan puoleen. Jos ei asiaan saa selvyttä parissa viikossa, lienee paikallaan tehdä hallintovalitus.
Ky. verotoimistosta olen kysellyt asiaa jo pari vuotta sitten ja noin vuosi sitten kirjoitin verojohtajalle, mutta mitään vastausta en saanut.
Asianajajani ei halua lähteä asiaa penkomaan ja siksi kyselen, että mistä ihmeestä löydän osoitteen minne valittaa.
Viimeksi soitin taasen toimiston osastopäällikölle, jolla asiakirjat on, mutta hän sanoi vain "sen pesän asiat ovat sekavia" ja silloin sanoin, että muualla perintöverotus suoritetaan perunkirjan perusteella viimeistään 6 kk. kuluessa ja oikaistaan sitten lopullista verotusta tarvittaessa.
Tiedän, että riitely loppuisi lyhyeen, jos verolaput tipahtaisi postiluukusta. Pesässä häärää kaksi asianajajaa ja toisen on tehtävä niinkuin toinen määrää. -Erehdystä ei ole tapahtunut, mutta näin varmaan ilmaistaan jos saan tämän asian käsittelyyn jollekin joka valvoo verotusta kuolinpesissä.
Jos teillä on luotettavan oloinen oma asianajaja, niin hänen neuvoja kannattaa kuunnella.
Voitte myös tehdä valituksen oikeuskanlerille, joka valvoo viranomaisten toimintaa.
Se on totta, että verotuspäätös saa vauhtia asioihin ja yleensä verotuspäätös tosiaan tehdään pesän epäselvyyksistä huolimatta.
Kiitoskia opastuksesta Lexis!
Kai niin kauan, kunnes juristit ovat rahastaneet kuolinpesän tyhjäksi.