Avopuolisoni on lähdössä katkaisuhoitoon amfetamiini ja viinakoukusta.Kumpaakin on käyttänyt lähes parikymmentä vuotta säännöllisesti ja vähemmän säännöllisesti.Hoitopuolelta ollaan sitä mieltä,että myös parisuhde paranesi jos mies hankkisi oman asunnon,koska perheessämme on kaksi psyykkisesti sairasta lasta ja miehen päihdeongelma on heille psyykisesti rasittava vaikka mies ei ole kotioloissa aineita käyttänytkään.Auttaako hoito entä asuminen erillään,kertokaa kokemuksistanne.Tällä hetkellä minusta tuntuu,että hoitotuloksien onnistumisprosentti on kuitenkin aika pieni eli miten hoito on mahdollista saada onnistumaan.Mitä puolison tulisi ottaa huomioon jne? Mies sanoo,että tärkein syy hänellä hoitoon menemiseen on parisuhteen jatkuminen,joka minusta on väärä syy koska tuntuisi,että jokaisen pitäisi hoitaan itseään,itsensä takia.
auttaako katkaisu
4
276
Vastaukset
- Naapurin äijä
Voimia sinulle sinne koettelemusten keskelle!
Vaikka tiedänkin, ettei omat kokemukseni olekaan suoraan verrannollisia sinun pään tilanteeseen, avaudun kuitenkin.
Olin toivottomasti koukussa läjään erilaisia psyykenlääkkeitä. Taustalla itsemurhayritykset, täydellinen addiktin käyttäytymismalli, ovelan neuvokas tarvittaessa ja käytännössä täydellisessä pimennossa tosielämään nähtynä. Koukku oli kohdallani jo toinen, ja tähän toiseen koukkuun minut ylipuhuttiin lääkäreiden toimesta. Useampi käynti siihen vaadittiin, sen verran epäilevä olin. Mutta asiaan:
- Minut herätti eräs lääkäri, hetkellä jolloin olin täysin pohjalla. Hän kertoi minulle, ettei maailmassa ole olemassa sellaista lääkettä joka minun elämäni korjaisi. Se olisi minun itseni tehtävä. Jäin ajattelemaan asiaa, ja parin vuorokauden pohdinnan jälkeen (unetta, lääkkeettä) päätin jatkaa uusilla urilla.
- Lopetin laakista. Vastoin kaikkia ohjeita. Kärsin kaikki "viekkarit" juuri sellaisina kuin ne tulivatkin. Pahimpia olivat tietenkin ne hermoperäiset krampit ja tutinat, hikoilu ja unettomuus, mutta halu päästä takaisin oikeaan elämään oli niitä suurempi.
- Päästyäni jaloilleni, ja saatuani perusoperatiivisuuteni takaisin, aloin sienen lailla imemään päihdetietoutta itseeni. Järkytys oli suuri huomatessani, että nykylääketiede psykiatriassa perustuu suurilta osin puhtaasti huumeisiin. Tämän takia koen olevani narkkari lopun elämääni.
- Myöhemmin tutustuin hamppuun. Ja huomasin sen tarjoavan minulle parhaimman hoidon niihin vaivoihin, joista alunperinkin kärsin. Ei sovi kaikille, mutta minulle toimi.
Jos miehesi HALUAA itse muuttaa elämänsä suuntaa, se on mahdollista ja hän siinä luultavimminkin myös onnistuu. Tärkeintä on olla tavoittelematta taivaita, mm. myöntämällä oma alttiutensa addiktoille. Hyvin suurta varovaisuutta lääkkeiden kanssa, jos ollenkaan niitä. Rohdoksiin (siis muihinkin kuin hamppuun) voisi olla hyvä ainakin näin teoriassa perehtyä.
Naapurin äijä
h u u m e v a s t a i n e n
- hampun kotikasvatuksen puolesta- dent
rohdoksiin kannattaa suhtautua tässä tapauksessa samoin kuin lääkkeisiin. syy on seuraava:
sinulla ongelmana olivat lailliset "huumeet". tässä ongelmana taas ovat laittomat. koska yhteys hamppuun löytyy liian läheltä, en suosittele ainakaan tämän aineen käyttöä. muistot ovat hyvin tärkeä asia addiktiossa, sillä ihmisessä säilyy aina Muisto siitä, mikä parantaa minkä ja minkäkin. tai on ainakin joskus parantanut.
addiktiosta parantumisen tie vie ainakin oman kokemukseni mukaan vanhoista tavoista ja ajatusmalleista irtautumisen kautta. koska myös hamppu kuuluu yhteiskunnan "kiellettyihin hedelmiin", se vetää ehkä liian herkästi vanhoihin malleihin.
ehkä tässä tapauksessa parasta olisi valvottu hoito. kaikki lääkkeet joita saa, rajoitetaan esim. laitoksen sisään. näin ne eivät "tihku" laitoksen ulkopuoliseen elämään.
jos ihmisellä on ollut menneisyydessä päihdeongelmia, täytyy niiden käyttöä harkita hyvin Tarkasti. mieluiten lääkkeiksi liian mietoja kuin vahvoja. kaikki vaikutukset tulisi pitää minimissä.
jotain tälläistä. mutta kritiikin sana Naapurin äijälle: ensikerralla, kirjoita teoriassa isolla, lisää perään maininta omasta harkinnasta ja tiedon tärkeydestä.
- HÖRHÖR
antaa ukolle kenkää.
Sinähän olet pahimman luokan mahdollistaja, eli piiri pieni pöyrii vaikka ikuisesti ellei sitä joku katkaise.
Parempi panna yksi piiristä pihalle ettei koko porukka pyöri itseään tainnoksiin.
sano
tosi on näin - tiedän..
että oot heikko...
sun ongelma lähtee sun omasta kitkuamisesta...
toki syynä siihen myös on se äijä...
ja missä vaiheessa oot saanu lapses "psyykkisesti sairaaks"...
myönnä myös oma taustas ja syyllisyys tapahtumiin....
lakkaa ajattelemasta omaa hyvää7pahaa oloa ja laita ne kersas ny etusijalle....
äläkä ainakaan kitkuu mistään paukkubiitistä!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271617
- 251448
- 1401162
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus337936- 42760
- 50748
Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!
"Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on303737- 60711
- 66676
Väsynyt odottamiseesi, M.
Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym49665