koira on sosiaalinen eläin;)

Paula68

Hei koiraihmiset!

Olen lukenut erinäisiä keskustelunaiheita, jotka ovat koskettaneet koirien ongelmakäyttäytymistä.

Koirat ovat sosiaalisia laumaeläimiä ja ne tarvitsevat hyvin paljon "hyviä" ja turvallisia kokemuksia ympäristöstään; erilaisista ihmisistä,koirista,tilanteista,tarvitaan johdonmukaiset kodin säännöt, joista ei poiketa, arki-ja tapakasvatusta,harrastuksia ja mieluisaa tekemistä.

Me ihmiset (hihnan toisessa päässä) annamme ystävällemme tarvittavat tiedot ja taidot.
Koira oppii vuorovaikutuksesta meihin, ei pelkillä käskyillä. Koira ei ole alamainen se on perheenjäsen ja sillä tulee myös olla oikeuksia eikä vain velvollisuuksia.

Koirat ovatkin yleensä "ymmällään" kun me puhumme omaa kieltä emmekä osaa "lukea" heidän kehonkieltä.

Koirat välttävätkin ristiriitoja. HE käyttävät aluksi rauhoittavia signaaleja stressitilanteissa(esim.haukottelevat,lipovat huuliaan..)
MUTTA
jos emme "ymmärrä" koiraamme eli MITÄ se haluaa meille viestiä KEHONKIELELLÄÄN hänelle ei jää muuta tilanneta toimia kuin puolustaa itseänsä murisemalla tai hyökkäämällä;(

Perheelläni on ollut 4 koiraa ja heitä jo tarkkailemallakin olen oppinut paljon koirien eri viestimistavoista. Lisää vaan tarvitaan..
Lukenut kirjallisuuttakin paljon,käynyt koirakonsultilla,koirahierojilla,leireillä,luennoilla,netistä ja koulutuksissa olen saanut arvokasta tietoa väärinymmärretystä ystävästämme.

Vaihtoetoja on monia miten voi tietoa kerätä.
Kun koiramme ei toimi toivotusti. Pitäisikin kysyä "MIKSI"?
Mikä laukaisee ikävät tilanteet ja käytäytymisen?

Oletkaamme, että koirasi esim. on "peloissaan" jostakin ja murisee tai haukkuu kohdetta.
Sinä "ymmärrätkin" tilanteen "huonoksi käytökseksi", sanomalla tai uhkailemalla koiraasi että "lopeta" nyt tai muuten väännän niskavilloista...mitäköhän koirasi mahtaa "ymmärtää" tästä tilanteesta ja sinun käytöksestä-ei mitään. Olet uhkaava, et rauhoittava, mikä stressaa koiraa.

Se, että koirasi ei ymmärrä sinua-ei ole koiran vika vaan se että teillä on viestimisongelmia.
On varmasti turhauttavaa olla koira, jos ei tiedä todellakaan mitä omistaja häneltä haluaa. Hän voi jopa huutaa minulle tai käydä käsiksikin ja kuitenkaan en ymmärrä mitä hän minulle haluaa kertoa. Hän on pelottava ja uhkaava- en koe häntä turvalliseksi ja ystävälliseksi laumanjäseneksi.

Auttakaamme meidän parasta ystäväämme niin, että voimme elää sovussa ja rauhassa;)

Onneksi on koirakonsultteja(siis ne jotka uskovat että me ihmiset olemme "vanhempia" koirillemme emmekä tyrannisoivia, käskeviä diktattoreja tai alistavia "johtajia").
Mielstäni tärekintä on ymmärtää koiriemme kieltä ja antaa oikeus koiralle perheenjäsenenä olemista meidän perheessä oikeutettuna, ei alamaisena.

0

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        38
        2091
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        170
        1858
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        115
        1289
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1130
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        91
        885
      6. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        71
        845
      7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        43
        826
      8. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        77
        805
      9. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        31
        763
      10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

        Miehelle.... Helpota vähän.
        Ikävä
        54
        681
      Aihe