Pärjääkö Kanarialla pankkikortilla?

Mikä on paras maksuväline Kanarian saarilla? Onko se pankkikortti vai onko se käteinen? Kumpi on turvallisempaa, maksaa kortilla vai kantaa käteistä mukana? Entä onko paikanpäällä turistikohteissa pankkiautomaatteja?

Tai onko parempi maksaa Visa-kortilla kuin pankkikortilla?

Entä mikä on paikallinen tapa juomarahojen suhteen?

Kiitos etukäteen vastauksista!
67448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

automaatteja löytyy .turvallisuus syystä käytä visaa.baareissa käteinen on paras. pidä huolta kortistasi.hyvää matkaa.

Äänestä

On tietysti viisaampaa maksaa luotto- kuin pankkikortilla jo siitäkin syystä, että voit tarkastaa velotettavat summat ennen kuin ne velotetaan tililtäsi ja tarvittaessa reklamoida Luottokunnalle asiattomista velotuksista.

Luottokortti ei yleensä kelpaa pienissä baareissa, mutta käy kaikissa ravintoloissa. Ravintolalaskua voi pyöristää hieman ylöspäin, vaikkapa 10-15 prosenttia. Juomarahan voi tietysti antaa käteisenäkin, vaikka muuten maksaisi laskun Visalla.

Äänestä

Pankkikortti ei toimi Kanarialla. Uusi eurosysteemin mukainen debit-kortti toimii. Credit-kortit kelpaavat kaupoissa yms. ja automaateissa (visa, mastercard parhaiten, AMEX siellä täällä, Diners ei juuri missään, VISA electronia mulla ei ole, joten siitä en tiedä).

Äänestä

En tiedä onko kellään enää vanhanajan pankkikorttia, ymmärtääkseni kaikki on päivitetty debit-korteiksi. Itse ainakin käytän dibit-kortista pankkikortti- nimitystä. Oli miten oli, debit- kortti käy ja automaatteja löytyy, aivan kuten Reetta totesi.

Käteistä kannattaa kuitenkin olla vähän mukana, pikkuostot eivät välttämättä kortilla onnistus. Monessa paikassa pitää laittaa sekä PINkoodi että allekirjoittaa ja silti jossain kystyään vielä ajokorttiakin. Ilmeisimmin siis aika turvallista. Ei ole ainakaan minulla ollut mitään ongelmia.

Tippaaminen ei ole sen yleisempää kuin suomessakaan. Tipata voi ja saa JOS kokee palvelun sen arvoiseksi.

Äänestä

Minulla on Nordean Visa Electron pankkikortti ja toimii hyvin. Mutta suosittelen käteisen käyttöä. itse nostan aina telebancon automaatista reilusti ja pidän mukanani vain sen verran käteistä kun oletan tarvitsevani. Täällä ei ole joka paikassa maksupäätettä ja usein alaraja on 10€. Juomaraha kuuluu joskus suoraan laskuun, mutta yleinen tapa on jättää noin 10% laskunsummasta juomarahaa jos palvelu asiallista, niinkuin yleensä on. Itse asun nykyään täällä vakituiseen.

Äänestä

Suomessa nostan reilusti käteistä, joita säilytän tallelokerossa, josta otan osan päivittäiseen käyttöön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä mukaan? kirjoitti:

Mikä on paras maksuväline Kanarian saarilla? Onko se pankkikortti vai onko se käteinen? Kumpi on turvallisempaa, maksaa kortilla vai kantaa käteistä mukana? Entä onko paikanpäällä turistikohteissa pankkiautomaatteja?

Tai onko parempi maksaa Visa-kortilla kuin pankkikortilla?

Entä mikä on paikallinen tapa juomarahojen suhteen?

Kiitos etukäteen vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu