Lääketieteelliseen?

Verisuonikirurgia

Hei!
Mietin, jos menisin lääketieteelliseen. Minua kiinnostaa lääketiede ja ihmisten parantaminen. Suunnitelmissa olisi lukea aluksi yleislääkäriksi, ja sitten erikoistua verisuonikirurgiaan. Keskiarvo minulla oli viime todistuksessa n. 9.5 ja muun muassa fysiikka, kemia, matematiikka ja kielet olivat 10. Biologia ja terveystieto 9, mutta biologia nousee varmasti myös 10. Motivaatiota löytyy todella paljon ja halu erikoislääkäriksi on suuri. Onko minulla mahdollisuuksia? Kiitos vastauksista!

6

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oooppllljjjuuu

      Noi sinun arvosanat eivät juuri sano mitään. Hyvän pohjan se tietenkin antaa. Muista, että lääkikseen katsotaan ylioppilaskirjoitusten arvosanat ja pääsykoe menestys.

    • kandipaatti

      1. Yleislääkäriksi ei "lueta" erikseen vaan kaikki lisensiaatiksi valmistuvat voivat toimia yleislääkäreinä. Toisaalta jos tarkoitit yleislääketieteeseen erikoistunutta lääkäriä, niin ei kannata ensin erikoistua siihen ja sitten vasta verisuonikirurgiaan, menee muuten 6 6 6 vuotta koko projektiin.
      2. Ei kannata valita erikoisalaa, ennenkuin on oikeasti päässyt sisään lääkikseen ja perehtynyt käytännössä eri erikoisaloihin.
      3. Kuvaamillasi todistusarvosanoilla ei ole mitään väliä, vain ylioppilastutkintotodistus ja pääsykoe ratkaisevat, kuka saa opiskelupaikan.
      4. Jos nyt haluaisit ensin lääkikseen ja sitten vasta erikoislääkäriksi. En usko että tiedät hölkäsen pöläystä verisuonikirurgiasta.

    • 12121

      Älkää nyt noin ilkeitä olko tälle nuorelle, kaverihan vasta suunnittelee tulevaisuuttaan. :)

      Tosiaan ihan faktoja on lueteltu jo edellä, mutta kyllä nuo todistusarvosanasi jotain merkitsevät! Ei ne ihan ilmaiseksikaan tule, joten pakkohan sulla jotain tietoakin on olla. ;) Kunhan pidät itsesi hyvässä vireessä jatkossakin noissa aineissa ja kirjoittelet hyvät yo-paperit, pääset kyllä sisään.

    • Kfkfkfkff

      Niin tosiaan lisään vielä sen, että sisäänpääsy kyllä vaatii työtä aivan mielettömän paljon, vaikka tärkeät aineet sujuisivatkin hyvin. Tietenkin sisäänpääsy helpottuu erittäin paljon, jos ei tarvitse alkaa opettelemaan itsenäisesti kaikkea viimeisenä keväänä.

    • api9

      Pidä pää kylmänä ja lue! Ja kun lopetat lukemisen, kertaa. Kun kertaus on lopetettu, lue. Tätä rataa jatkat pääsykoepäivää edeltävään iltaan ja ennen kokeen alkua, tyhjennät pääsi kaikesta muusta ja keskityt olennaiseen. Sinulla on hyvät pohjat YO-kirjoituksia ajatellen vaikka niihinkään ei kannata mennä ns. takki auki. Sisäistä oppimasi ja ymmärrä se. Etsi aina lisää tietoa, vähän niinkuin extrana, mutta pidä tärkeimmät asiat päällimäisenä mielessä. Ennen pääsykokeita järjestät asiasi niin, ettei tarvitse murehtia mistään eikä kenestäkään sitten kokeessa. Ja kun olet sisällä lääkiksessä voit opintojen edetessä alkaa miettimään erikoistumisalaa. Ei kannata aikaisempaa miettiä, ennen kuin näkee mitä lääkärin työ oikeasti on.

    • Tuossa totuus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10609
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5100
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2301
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      106
      2103
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      2006
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1134
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe