amstaffi apua

minulla on amstaffi narttu joka on 2 vuotta vanha.olen piilottanut sille nappuloita ja käynyt juoksuttamassa hihnassa metsässä.mutta koska se haukkuu koirille enkä uskalla päästä sitä muiden koirien luo niin kysyn teiltä apua miten saan sen haukkuamatta koirien luo pelkään että se käy kimppuun.johtuuko tuo siittä että sillä ei ole tekemistä.
2188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Koirasi käytös on normaalia koiran käytöstä. Jos et halua, että koirasi haukkuu muille koirille, koulutat sen ohittamaan muut koirakot hiljaisesti. Nappuloiden piilotuksella ja metsälenkeillä ei ole tämän asian kanssa mitään tekemistä, vaan teidän on alettava harjoittelemaan juuri sitä asiaa, mikä vaivaa eli toisten ohittamista. Hihnassa ei todellakaan päästetä koiria toisten luo, kimppuunhan se käy.
Ohituksissa oma koira pidetään kontaktissa, ts. sen huomio on sinussa. Jos koirallasi on kuri ja se uskoo kieltoasi, ei siihen ohitusharjoitteluun muuta tarvita. Jos suosit makupalalinjaa, silläkin voi päästä tuloksiin, mutta neuvokoon siinä joku osaavampi. Tai tutkiskele vanhoja viestiketjuja koirien koulutuksesta ja remmiräyhäämisestä.

Äänestä

voit laskea koirasi toisen luo kunhan varmistat ensin että naapurilla on uros. Nartuilla keskenään samoin kuin uroksilla keskenään on välillä aika skitsoa suhtautua toisiinsa.
Kohtaamisessa joka tapauksessa on tärkeää se etteivät pääse kohkaamaan hihnojaan spagetiksi. Eli omistajat juoksee ja tanssii ripaskaa siinä kuin hauvatkin. Mutta siinä tuo edellinen on oikeassa että parempi se on jos koira voi ohittaa vastaantulijan meteliä nostamatta.

Nappien piilotus ja lenkkeily ovat kyllä erittäin tärkeitä koiran mielenterveyden kannalta, joten niitä kannattaa jatkaa edelleen kuten kaikkea muutakin koiran kannalta mielekästä yhdessä tekemistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


amstaffi <3 kirjoitti:

minulla on amstaffi narttu joka on 2 vuotta vanha.olen piilottanut sille nappuloita ja käynyt juoksuttamassa hihnassa metsässä.mutta koska se haukkuu koirille enkä uskalla päästä sitä muiden koirien luo niin kysyn teiltä apua miten saan sen haukkuamatta koirien luo pelkään että se käy kimppuun.johtuuko tuo siittä että sillä ei ole tekemistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu