Onko kukaan vaihtanut lentokonetta Islannissa, Keflavikin kentällä ?Kokemuksia? Meidän perhe olisi matkalla Seattleen, hakujen perusteella se olisi nopein tien sinne...
Tietoa kaivataan
4
183
Vastaukset
- 15+15
Pieni kenttä, jossa vaihto sujuu nopeasti. Ainakin ennen Icelandairilla sai ilman lisämaksua myös muutaman päivän pysähdyksen Keflavikissa. Jos ei ole ennen Islantia nähnyt ja aikaa riittää, niin suosittelen.
- Ei kannata
Nopeus on suhteellista.
Et välttämättä pääse Seattleen yhtään sen nopeammin Keflavikin kuin Lontoon, New Yorkin, Pariisin tai Frankfurtinkaan kautta.
Jos puhut lentoajasta, niin olet oikeassa, mutta matka-aika lienee monelle se tärkeämpi kysymys.
Vaihtoajan on oltava suuremmilla kentillä riittävä eli Euroopan suurkentillä useampi tunti, varsinkin Lontoossa talvisin.
Itse lentokoneiden ystävänä myös valitsen yhtiön ja konetyypin perusteella lennot, toki hintakin vaikuttaa, mutta jos hieman kalliimmalla saa paremman kyydin niin ehdottomasti valitsen sen.
Itseäni ei huvittaisi istua kahta väliä (Helsinki-Keflavik, Keflavik-Seattle) sillipurkki Boeing 757:ssa. Kyllä pidemmällä lennolla koneen on omasta mielestäni oltava laajarunkoinen, ihan käytännön syistäkin. Tilaa on enemmän ja kun on kaksi käytävää, jostain päässee tarvittaessa kiertämään vessaan, kun taas yksikäytäväisellä voi olla välillä pakko mennä matkustamohenkilökunnan ehdoilla, kun he tarjoilevat ruokia ja juomia. - fisken1
Ilman muuta Icelandair. Vaihto tosi nopeaa, koska kenttä on pieni. Koneet ovat mukavia ja koneenvaihto Islannissa antaa mukavan jalottelutauon. Edellinen kirjoittaja on ilm harvemmin lentänyt laajarungolla oikeasti, vessaan pääsee ihan yhtä hyvin ja kärryjä siirretään tarvittaessa. Olen ollut FI:n koneessa ainakin 20 kertaa ja voin suositella sekä economyä, että bisnestä.
- Sukulaisiin
Hei !
Kiitokset vinkeistä. Meidän tapauksessa matka-aika on se, joka ratkaisee, eli mitä nopeammin pääsee perille, sen parempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753425Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1041730Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2301381- 741336
- 641205
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991097Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521079- 63991
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei18873- 42857